LAJMET NGA BOTA

 • Ndarja e heshtur e Ukrainës lindore vazhdon

  21 Tetor, 2015

  Sipas marrëveshjeve të Minskut rajonet separatiste duhet t’i mbeten Ukrainës. Por në realitet po ndodh e kundërta: Më pak Ukrainë, më shumë Rusi, ashtu si duan separatistët.

  separatistet Ukraina lindoreShpesh është vetëm një shkronjë. Në ndonjë tabelë rrugore në rrugët e Donetskut separatistët prorusë kanë hequr “shenjën zbutëse” nga emri i qytetit. Nga një fjalë ukrainase është bërë në këtë ...

 • Pa migracion do të rritet mungesa për forca të kualifikuara

  20 Tetor, 2015

  Mungesat për ekspertë në Gjermani në profesionet nga dega e shkencave të natyrës dhe teknika janë në rritje. Shoqatat e ekonomisë po venë alarmin dhe në ekspertizën e tyre aktuale shohin edhe shanse përmes migracionit.

  ekspertet gjermaniShoqatat e ekonomisë gjermane po u bien këmbanave të alarmit: sipërmarrjeve u mungonin në shtator tëkëtij viti 164.000 froca pune në degën e profesioneve ...

 • Protestë dhe dhunë në Podgoricë

  20 Tetor, 2015

  PodgoricaMillo Gjykanoviç e qeveris Malin e Zi si një shtet privat, thotë opozita. Protestat kritike ndaj qeverisë mposhten me forcë. Por rezistenca po rritet në shetin e vogël ballkanik.

   

  Në ditën e dytë radhazi protestat të dielën (18.10) në Mal të Zi u përshkallëzuan në konfrontime të dhunshme mes demonstruesve dhe policisë. Mijëra vetë në mbrëmje dolën në rrugët ...

 • Dr. Rifat Latifi nderohet për vullnetarizëm

  20 Tetor, 2015

  dr rifat latifiDoktor Rifat Latifi, kirurg nga Arizona, nderohet për Shërbimin mjekësor të njerëzve në nevojë.  Ky është motivacioni i çmimit Pfizer Surgical Humanitarian, që mjeku shqiptario – amerikan mori këto ditë nga Kolegjit Amerikan i Kirurgëve.

  Gjatë një ceremonie në Çikago, Dr. Latifi u nderua për kontributin në ngritjen e telemjekësisë në zonat rurale të SHBA-së dhe në vendet ...

 • Turqia dhe kurdët në Siri

  19 Tetor, 2015

  tankuAnkaraja po paralajmëron Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë të mos armatosë forcat kurde në Siri, duke thënë se ato po bëhen aleate të terroristëve kurdë në Turqi. Por siç njofton nga Londra Henry Ridgwell i Zërit të Amerikës, analistët thonë se Perëndimi i sheh kurdët si një aleat jetik në luftën me grupin Shteti Islamik.

  Të mbështetur ...

 • Midis mosbesimit dhe shpresave të mëdha

  17 Tetor, 2015

  Angela Merkel shkon të dielën (18.10) në Turqi – me një agjendë, në të cilën çështja e refugjatëve është në krye.

  erdogan merkelDeklarata e zëdhënësit të qeverisë Steffen Seibert erdhi papritur. Kancelarja Angela Merkel do të shkojë në Ankara për t’u takuar atje me Presidentin e Shtetit, Rexhep Tayyip Erdogan dhe kryeministrin Ahmet Davutuglu, një javë pas atentatit të tmerrshëm ...

 • Jeta e Malalas subjekt i një dokumentari të ri

  16 Tetor, 2015

  MalalaDokumentari i ri i kineastit Davis Guggenheim He Named Me Malala- Ma vuri emrin Malala, na njeh me jetën e 18-vjeçares Malala Yousafzai, adoleshentja pakistaneze, e cila në vitin 2012 u qëllua në kokë nga talebanët pasi kishte ngritur zërin për të drejtën për arsim në vendlindjen e saj, Luginën Swat të Pakistanit. Dokumentari rrëfen se si Malala tashmë ...

 • Erdogan: BE e pasinqertë për antarësimin

  16 Tetor, 2015

  erdoganPresidenti Reccep Tayyip Erdogan tha sot se Bashkimi Evropian është zgjuar vonë për të kuptuar rëndësinë e Turqisë përballë krizës së refugjatëve. Udhëheqësi turk e akuzoi Bashkimin Evropian se është treguar i pasinqertë në bisedimet për antarësimin e Turqisë në BE:

  Presidenti turk nuk tha nëse Turqia e ka pranuar një ofertë nga Bashkimi Evropian për ndihma që mund të ...

 • Turqia – ku po shkon ky vend?

  15 Tetor, 2015

  Disa javë para zgjedhjeve në Turqi vendi është më i destabilizuar se kurrë, siç tregoi sulmi i fundit. Eksperti i Lindjes së Mesme Michael Lüders në intervistë me DW.

  turqiaDW: Zoti Lüders, ju jeni aktualisht i ftuar si lektor në Turqi, në Sakarya. Cila është atmosfera në vend pas sulmit të përgjakshëm në Ankara?

  Michael Lüders: Shumica e njerëzve janë shumë ...

 • Studimi i Shell: Brezi i optimistëve energjikë

  15 Tetor, 2015

  Rinia e sotme nuk është më ajo, që ka qenë dikur. Asaj i mungon pesimizmi dhe mungesa e perspektivës. Gjermania duhet të gëzohet për brezin e ardhshëm, konstaton studimi i Shell për rininë.

  rinia shellKatër shkencëtarë dhe një ministre ulen para shtypit të kryeqytetit dhe prezantojnë studimin e Shell-it për rininë 2015. Një herë në pesë vjet kompania e naftës ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"