LAJMET NGA BOTA

 • Përplasje e pikëpamjeve amerikane dhe ruse në OKB

  28 Shtator, 2015

  obama putinPresidenti amerikan Barak Obama dhe Presidentin rus Vladimir Putin prezantuan pikëpamje krejt të ndryshme lidhur me mënyrat për të zgjidhur konfliktin katër vjeçar në Siri.

  Para takimit që dy udhëheqësit pritet të zhvillojnë më vonë të hënën, zoti Obama tha në fjalën e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së se pas gjakderdhjes dhe kasaphanës që ka përjetuar Siria, ...

 • Gjurmë uji në formë të lëngshme në Mars

  28 Shtator, 2015

  marsi ujeNASA njoftoi sot se ka zbuluar prova të forta për ekzistencën e burimeve me ujë të kripur në Mars. Agjencia Amerikane për Hapësirën, NASA e bëri njoftimin të hënën në një konferencë për shtyp.

  Sipas zyrtarëve të NASA-s, shkencëtarët kishin zbuluar gjurmë të kripërave minerare të shkrira mbi sipërfaqen e planetit. Këto gjurmë, sipas shkencëtarëve, mund të krijohen vetëm ...

 • Eklips dhe Superhënë, një fenomen i rrallë astronomik

  28 Shtator, 2015

  eklipsiNjerëzit në mbarë botën i mbajtën mbrëmë sytë të drejtuar nga qielli, për të parë një fenomen të rrallë astronomik, kur eklipsi i plotë i Hënës përkon me fenomenin e Superhënës.

  Njerëzit dolën mbrëmë vonë dhe sot në orët e para të mëngjezit, sipas vendit ku ndodheshin, për të parë momentin kur Toka lëshon një shkëlqim të kuqërremtë tek Hëna, ...

 • Një artiste që krijon identikitin e kriminelëve

  27 Shtator, 2015

  identikiti i krimitPolicia shpesh përballet me problemin për gjetjen e një të dyshuari për kryerje krimi, bazuar tek përshkrimet e përgjithshme që mund t’i përshtaten qindra njerëzve që mendohet të kenë lidhje me krimin. Në këto raste, një artist mund të përdorë informacione nga dëshmitarët, për të një identikit që policia të mund t’ja tregojë publikut përmes gazetave dhe ...

 • Ashensor për në Hapësirë

  27 Shtator, 2015

  tokaDërgimi i anijeve në hapësirë është shumë i kushtueshëm për shkak se shtratet lëshuese mbi të cilat transportohen anijet pas nisjes nga Toka nuk janë të ripërdorëshme. Një ashensor mund ta bënte këtë punë shumë më lirë, por ende nuk ekzistojnë materiale për ndërtimin e kabllove që do ta ngrinin ashensorin në një lartësi të tillëqë të eliminonin nevojën ...

 • Eklipsi i rrallë i Superhënës

  27 Shtator, 2015

  eklipsi i henesPas vizitës së Papës në Shtetet e Bashkuara, pa patur lidhje me të, do të ndodhë një ngjarje spektakolare qiellore: eklipsi i Hënës dhe njëkohësisht fenomeni i Superhënës, kur Hëna e plotë ndodhet në pozicionin më të afërt me Tokën. Korrespondentja e Zërit të Amerikës

  Rosanne Skirble na sugjeron që t’i drejtojmë sytë nga qielli në perëndim të ...

 • Prindërit në epokën dixhitale

  27 Shtator, 2015

  celularPër prindërit që duan të dinë rreth aktiviteteve të fëmijëve të tyre në internet, një faqe e re interneti në Zelandën e Re ofron këshilla dhe sugjerime rreth taktikave që vetë prindërit mund të përdorin për t’i mbajtur fëmijët të sigurtë. 13 vjeçari Oscar dhe 11 vjeçarja Violet po argëtohen. Violet po luan Minecraft në tabletë, ndërsa Oscar po ...

 • Shtëpi në kontenierë

  27 Shtator, 2015

  Kontenier shtepiÇmimet e banesave në mbarë zonën e gjirit të San Franciskos janë të papërballueshme për shumë njerëz, kështu që disa sipërmarrës të rinj, artistë dhe specialistë të informatikës po krijojnë shtëpi duke përdorur kontejnerë anijesh. Por, siç njofton korrespondenti i Zërit, Mike O’Sullivan nga Oakland, kjo përpjekje kërkon zgjuarsi dhe ndeshet me ligjet kufizuese vendore.

  Artistja Heather Stewart është ...

 • Takim Obama-Putin të hënën në Nju Jork

  25 Shtator, 2015

  obama-putinPresidenti rus Vladimir Putin do të takohet me Presidentin Barak Obama të hënën në Nju Jork. Njoftimin e bëri sot zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

  Zëdhënësi tha në komentet për shtyp se zoti Putin do të takohet më parë me Kryeministrin japonez, Shinzo Abe dhe më pas me Presidentin Obama.

  Të tre udhëheqësit janë ndër krerët e shteteve që mblidhen në ...

 • 717 pelegrinë të vrarë, mbi 800 të plagosur në Mekë

  25 Shtator, 2015

  Të paktën 717 vetë u shtypën nga turmat gjatë haxhillëkut në Mekë

  mekaZyrtarët saudit thanë se një rrëmujë në afërsi të Mekës, la pas vetes të paktën 717 të vdekur dhe qindra të plagosur, që po merrnin pjesë në haxhillëkun  vjetor mysliman.

  Incidenti ndodhi në Mina, ku haxhinjtë hodhën gurë mbi shtyllat që përfaqësojnë djallin, që është rituali i fundit i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"