LAJMET NGA BOTA

 • SHBA: Dy gazetarë vriten në transmetim të drejtëpërdrejtë

  27 Gusht, 2015

  gazetaret e vrareNë Shtetet e Bashkuara përfunduan kërkimet për një person të armatosur, i cili po kërkohej si i dyshuar për vrasjen me armë zjarri të dy gazetarëve në shetin e Virxhinias.

  Autoritetet thanë se i dyshuari, një ish-punonjës në stacionin televiziv ku punonin viktimat, qëlloi veten me armë, kur u konfrontua nga policia në një autostradë në periferi të ...

 • Joe Biden, kandidat për president?

  26 Gusht, 2015

  Joe BidenShtëpia e Bardhë vlerësoi dje përvojën politike të zotit Joe Biden, i cili po shqyrton mundësinë për të konkurruar si kandidat i demokratëve në zgjedhjet presidenciale. Nënpresidenti Biden tha pak kohë më parë se do të vendoste brenda muajit shtator nëse do të hynte në garë për zgjedhjet e 2016s. Dje nënpresidenti ishte në Shtëpinë e Bardhë ku ...

 • Merkel dhe Hollande për një politikë të përbashkët azilimi

  25 Gusht, 2015

  Qendra evropiane regjistrimi në Itali dhe Greqi, një ndarje e drejtë e barrës dhe kthim i shpejtë i azilkërkuesve të refuzuar: në politikën e BE ndaj refugjatëve pritet të ndryshojnë disa gjëra.

  merkel+hollandeNë fakt Kancelarja gjermane dhe Presidenti francez donin të flisnin vetëm për Ukrainën në takimin e tyre në Berlin. Por gjendja dramatike e refugjatëve hodhi hijen e saj ...

 • Një zonë e re industriale për teknologjinë e lartë

  25 Gusht, 2015

  Silicon ValleyIndustria amerikane e teknologjisë së lartë është e përqëndruar në Silicon Valley të Kalifornisë, një zonë shumë e zhvilluar në Gjirin e San Franciskos, ku kanë selitë kompanitë Google, Apple dhe gjigandë të tjerë të kësaj industrie. Por, kompani të reja teknologjike mund të gjenden edhe më në jug, në zonën përreth Los Anxhelosit. Silicon Beach është një ...

 • Europa para një detyre brezash

  24 Gusht, 2015

  Kriza e refugjatëve është gjithashtu një krizë e sistemit evropian të azilit. Berlini dhe Brukseli debatojnë për kursin e duhur.

  emigrantet det“Ne kemi nevojë të shpejtë për një strategji të fortë evropiane,” tha Jean-Claude Juncker presidenti i Komisionit Europian. Asnjë shtet anëtar i BE-së nuk mund ta rregullojë i vetëm migrimin. Europa ka standardet më të larta për azil në ...

 • Tsipras jep dorëheqjen

  21 Gusht, 2015

  TsiprasKryeministri grek Aleksis Tsipras paraqiti të enjten në mbrëmje dorëheqjen dhe bëri thirrje për zgjedhje të parakohëshme, një përpjekje për të siguruar një mandat të ri për të zbatuar një program tre vjeçar  shpëtimi që shkaktoi një rebelim brenda partisë së tij të majtë Syriza.

  Zoti Tspiras, i zgjedhur në janar,iu drejtua vendit me një fjalim në televizionin shtetëror, gjatë ...

 • Kriza e migrantëve tensionon Perëndimin dhe Lindjen në BE

  20 Gusht, 2015

  help siriaMe valën gjithnjë e në rritje të migrantëve të paligjshëm, të cilët përmes Hungarisë synojnë të depërtojnë drejt Evropës veriore, thirrjet në Bruksel dhe Berlin po bëhen gjithnjë e më të zëshme që ish vendet komuniste, tash anëtare të Bashkimit Evropian, të marrin përsipër përgjegjësinë që kanë.

  Në këtë temë, shtypi botëror tërheqë vërejtjen për mundësinë e raporteve ...

 • Koment: Një paketë e re ndihme për Greqinë!

  19 Gusht, 2015

  Paketa tjetër e ndihmës për Athinën do të miratohet. Por ajo nuk i vjen në ndihmë askujt mendon Henrik Böhme.

  MerkelA nuk u tha që kurrë më nuk do të rëndohen tatimpaguesit në qoftë se një bankë bie dikur në vështirësi? Ky ishte premtimi i politikës pas rrëzimit të Lehman Brothers dhe krizës globale financiare që pasoi. Me miliarda dhe ...

 • Gjermania tërheq ushtarët nga Turqia

  18 Gusht, 2015

  Gjermania dhe SHBA po përgatisin tërheqjen e tyre nga Kahramanmarasi i Turqisë. NATO e vlerëson tani si “shumë të ulët” kërcënimin nga raketat balistike nga Siria për Turqinë.

  raketa patriotKy mision jashtë vendit ka marrë fund – për ta thënë troç. Baza e tij, e quajtur në gjuhën ushtarake “urdhër”, është shkatërruar në kuptimin e mirëfilltë të fjalës. Dhe madje ...

 • Kalkulimi i Tayyip E.

  17 Gusht, 2015

  Rexhep Tajip Erdogan është njeriu më i pushtetshëm në Republikën e Turqisë. Në fakt ai dëshiron ta kthejë vendin në demokraci presidenciale. Por kjo nuk po funksionon. Ngadalë ai po i nervozon edhe aleatët.

  erdoganNuk është e papritur që bisedimet midis AKP konservatore islame dhe Partia Republikane Popullore CHP për koalicion dështuan këtë javë. Diferencat politike ishin shumë të mëdha ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"