LAJMET NGA BOTA

 • NATO sot në mbledhje urgjente, shkak kërcënimet nga ISIS

  28 Korrik, 2015

  NatoTurqia ka thirrur një takim të posaçëm të ambasadorëve të NATO-s për të diskutuar në lidhje me operacionet ushtarake kundër militantëve të ISIS dhe separatistëve kurdë të PKK.

  Mësohet se takimi do të mbahet ditën e martë në Bruksel. Ndërsa, sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg foli për BBC-në, ku tha se kërkesa e Turqisë është e bazuar në ...

 • Euro pa Gjermaninë?

  28 Korrik, 2015

  euroPrej muajsh politikanët e Europës shtronin pyetjen, mos do të ishte më mirë që Greqia të dilte nga Euro. Por tani disa ekonomistë thonë: mos vallë është më mirë që Gjermania të dalë nga Euro. Mendimet për këtë ndahen.

  Ndërsa muajt e kaluar buçiste grindja për një Grexit (dalja e Greqisë nga Eurozona) të mundshëm, kur mospërputhja e mendimeve për ...

 • Turqia nuk dërgon trupa tokësore në Siri

  27 Korrik, 2015

  Me sulmet ajrore kundër pozicioneve të Shtetit Islamik dhe atyre kurde, Turqia është pozicionuar për herë të parë në konfliktin e Sirisë. Por sipas Ankarasë qeveria turke nuk do të shkojë më tej.

  davutogluSipas deklaratave të kryeministrit turk, Ahmet Davutoglu, Turqia nuk ka plane për një ofensivë tokësore në Siri. Por sipas Davutoglu do të mbështeten me sulme nga ajri ...

 • Koment: Abuzim me religjonin?

  27 Korrik, 2015

  Vala e fundit e dhunёs nё Malin e Tempullit shtron pyetjen mbi karakterin e vёrtetё tё konfliktit nё Lindjen e Mesme. Konflikt kryesisht i natyrёs politike? E vёrteta mund tё jetё mё e zymtё, druan Kersten Knipp.

  palestinaEpisodi i fundit nё Malin e Tempullit bёn pjesё nё ato histori, qё kanё mё shumё se sa vetёm njё fillim. Banorёt hebrej ...

 • Shoferi fantazëm në laptop

  27 Korrik, 2015

  makina ne rrugePër herë të parë ekspertët e Teknologjisë së Informacionit kanë arritur që si hacker të telekomandojnë tërësisht një makinë nga laptopi: Radioja, impanti i klimatizimit, frenat e motori u vunë nën kontroll.

  Andy Greenberg nuk mund ta harrojë lehtë udhëtimin e tij eksperimental me makinë, ndonëse redaktori i revistës teknike amerikane Wired ishte në dijeni për atë që ...

 • Shkrirja e akujve rrezikon zhdukjen e ariut polar

  27 Korrik, 2015

  ariu polarPasi kaloi verën për dy vjet në Arktik duke vëzhguar arinjtë polarë, një ekip kërkimor përshkruan mbijetesën në një mjedis të ndryshueshëm ku akulli i detit po shkrin më me shpejtësi nga ç’ishte parashikuar. Studimi në revistën Science paraqet një të ardhme të zymtë për këtë kafshë, nëse nuk bie sasia e çlirimit të gazit në ajër.

 • Turqia dhe sulmi i parë ajror kundër IS-it

  25 Korrik, 2015

  Politika e gabuar turke ndaj IS-it çoi jo vetëm në sulmet në Suruç, por dhe në përleshjet mes PKK-së dhe IS, që kërcënojnë paqen brenda Turqisë.

  helikopterPas sulmit të 20 korrikut në Suruç ku u vranë 32 vetë, zyrtarët turq më në fund vendosën të ndërmarrin një sulm të fortë ushtarak kundër “Shtetit Islamik” (IS). Sulmi i parë ajror turk ...

 • Turqi – “Një lloj lufte civile”

  25 Korrik, 2015

  policia turqiKonfrontimet mes IS dhe Turqisë kanë të bëjnë më shumë me dobësitë e qeverisë, thotë në intervistë për DW ekspertja Gülay Kizilocak.

  DW: Znj. Kizilocak, aviacioni turk po sulmon pozicionet e IS në Siri, mos vallë situata ndërkohë po shkallëzon?

  Kizilocak: Kjo është një situatë mjaft serioze pikërisht pas zgjedhjeve parlamentare në qershor. Qeveria vazhdon të jetë e preokupuar me ...

 • Turqi: Qindra të arrestuar në Stamboll dhe qytete të tjera

  24 Korrik, 2015

  policia turqiMë se 500 ushtarë anti-terror të Turqisë, në Stamboll dhe qytete të tjera, i kanë bastisur më se 100 lokacione të grupeve militante të Shtetit Islamik dhe të kurdëve, në një operacion gjatë natës, me përdorim të helikopterëve dhe forcave speciale, kanë raportuar mediat lokale.

  Policia ka njoftuar se gjatë këtyre bastisjeve, janë arrestuar 251 vetë.

  Nga ana tjetër, ...

 • A do të jetë Italia, Greqia e ardhshme?

  24 Korrik, 2015

  Ndërsa shumë evropianë shikojnë me ankth nga Greqia, disa kanë frikë tani për të ardhmen e Italisë. E megjithatë kryeministri energjik Renzi do të krijojë përshtypjen se ekonomia italiane ka nisur kursin e zhvillimit.

  italia kryeministriBorxhe të mëdha, një ekonomi në stanjacion, një shërbim publik i fryrë dhe joefikas – para disa vitesh dukej sikur Italia mund të hynte në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"