LAJMET NGA BOTA

 • Jo-ja nuk është fjala e fundit

  7 Korrik, 2015

  Pas dorëheqjes së Ministrit të Financave Varoufakis Greqia kërkon një fillim të ri në negociatat me kredidhënësit. Por pozicionet janë ngurtësuar.

  Gazetat greqiQë dy orë pas mbylljes së lokaleve të zgjedhjeve ishte e qartë: në bazë të rezultateve paraprake të Ministrisë së Brendshme të Athinës, në këtë kohë kampi-Jo ndodhej me 61 përqind të votave shumë përpara dhe mori thuajse ...

 • Varoufakis jep dorëheqjen

  6 Korrik, 2015

  Ministri grek i Financave kishte shumë shkaqe për gëzim të hënën, sepse rezultati i referendumit ishte sipas dëshirës së tij. Por vetëm një ditë më vonë, u detyrua të japë dorëheqjen. Cilat janë shkaqet?

  min fin greqis

  Vendimi ishte një befasi e madhe: pak orë pasi festoi fitoren në referendum, ministri i Financave Janis Varoufakis bëri të ditur dorëheqjen e tij ...

 • Grekët u thonë jo reformave

  5 Korrik, 2015

  Në Greqi janë mbyllur pikat e votimit për referendumin për reformat e propozuara nga trojka. Zyrtarisht grekët kanë votuar për politikën e kursimeve, por në lojë janë edhe shumë gjëra të tjera.

  referendumi jo greqiRreth 10 milionë grekë kanë pasur të drejtën e votimit në referendumin e sotëm historik, ku kanë vendosur nëse ky vend do të vazhdojë reformat dhe ...

 • E çka tani? Në Bruksel nuk ka ndonjë lëvizje

  5 Korrik, 2015

  A është përgjigja negative në referendum edhe një jo për euron? A do të ketë negociata të tjera? Shteti grek ka nevojë emergjente për para, sepse ai de facto ka falimentuar.

  referendumi greqiNë Bruksel nuk ka pozicionime zyrtare të tri institucioneve, të cilat me muaj të tërë kanë negociuar pa sukses me qeverinë greke. Pas përgjigjes negative në referendum ...

 • Një burrë me instikt për pushtet

  5 Korrik, 2015

  Ai cilësohet si radikal i majtë dhe i paparashikueshëm. Po të shohësh biografinë e tij, atëherë të bie në sy një gjë. Kryeministri grek Cipras përshtatet. A do të mund të përshtatet edhe tani?

  TsiprasËshtë viti 1990. Në studion e kanalit privat ANT1 në Athinë rrinë përballë njëri-tjetrit një nga gazetaret më të njohura të Greqisë dhe një nxënës, që ...

 • Koment: Merkeli e mban derën një gisht hapur

  4 Korrik, 2015

  Si do të vendosin grekët? Edhe në Zyrën Kancelarore përfundimi i referendumit pritet me tension të madh. Në fund të fundit, nga Angela Merkeli varen disa gjëra, mendon Sabine Kinkartz.

  MerkelIshte data 1 qershor e këtij viti, kur në mbrëmje vonë, shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Christine Lagarde dhe Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Mario Draghi hynë gati fshehtas ...

 • Kush janë paditësit dhe gjykatësit e Greqisë

  4 Korrik, 2015

  drahmaNegociatat e dështuara me Greqinë kanë treguar se pa procedurën e falimentimit për shtetet apo së paku faljen e borxhit, drama në Greqi nuk merr fund.

  Kur një ndërmarrje apo një person privat falimenton, hapat e tjerë janë të rregulluar qartë me ligj. Çështja çohet para gjykatësit, dhe rrjedha e mëtejshme përcaktohet pra nga një instancë neutrale dhe jo ...

 • Interes ndërkombëtar për krizën greke të borxheve

  4 Korrik, 2015

  A do të dalë Greqia nga Eurozona? Kjo çështje preokupon prej muajsh Gjermaninë dhe vende të tjera të BE. Po sa i madh është interesi përtej kufijve evropianë për dramën greke të borxheve?

  Athina

  SHBA

  Po i vëzhgojnë me vëmendje zhvillimet në mosmarrëveshjen greke të borxheve. Në biseda me përfaqësues qeveritarë si Kancelaren Angela Merkel ose Presidentin e Francës, François Hollande, Presidenti ...

 • Sfidat e industrisë së ushqimit të shpejtë

  3 Korrik, 2015

  ChipotleKompanitë gjigande të llojit Fast Food po përballen me kërkesat e konsumatorëve për ushqime të shëndetshme që t’u përshtaten kërkesave të tyre individuale. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Mike O’Sullivan njofton nga Los Anxhelesi se industria e ushqimeve të çastit po u përgjigjet konsumatorëve që duan më shumë sesa një hamburger dhe patate të skuqura.

  Industria e restoranteve “Fast Food” ...

 • Siguri për pelegrinët në Mekë

  3 Korrik, 2015

  Një firmë gjermane ndihmon për planifikimin e ri të rrugëve në Mekë dhe përreth.

  mekaAjri në tunel u hollua shpejt dhe shumë shpejt nuk mjaftonte për të marrë frymë. Sistemi i ventilimit kishte dështuar dhe nuk kishte oksigjen. Përveç kësaj, temperatura ishte më shumë se 44 gradë Celsius. Njerëzve të parë u ra të fikët dhe të tjerët donin të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"