LAJMET NGA BOTA

 • Mediat: SHBA mendojnë të transportojnë armë të rënda në Evropën Lindore

  15 Qershor, 2015

  Ministria e Mbrojtjes e SHBA, sipas një gazete po shqyrton mundësinë e vendosjes së pajisjeve ushtarake për mijëra ushtarë në vendet evropianolindore dhe baltike. Po këto plane me sa duket kanë edhe kundërshtarë në NATO.

  tanketPentagoni po punon, sipas informacioneve të “New York Times”, për një plan, sipas të cilit do të zhvendosen në Evropën Lindore armë të rënda për ...

 • Rusia e Kina kanë deshifruar dokumentat e Snowdenit

  15 Qershor, 2015

  Britania e Madhe ka tërhequr disa spiunët të saj, pasi Rusia dhe Kina kanë deshifruar dokumenta shumë sekrete të nxjerrja prej Eduard Snowdenit, bëjnë të ditur mediat. Sipas burimeve deri tani nuk është dëmtuar askush.

  ConfidentialRusia dhe Kina sipas informacioneve të mediave kanë arritur të sigurojnë qasje në dokumentat e shërbimeve të fshehta të nxjerra nga ish-punonjësi me kontratë i ...

 • Turqia pas zgjedhjeve

  11 Qershor, 2015

  turqia pas zgjedhjeveKryeministri turk Ahmet Davutoglu i paraqiti zyrtarisht dorëheqjen presidentit pasi partia në pushtet humbi shumicën në parlamentin e Turqisë për herë të parë në 13 vjet.  Partia për Drejtësi dhe Zhvillim ose AKP pësoi një humbje të thellë në zgjedhjet e përgjithshme të së djelës dhe do t’i duhet të kërkojë koalicion me partitë më të vogla.

  Kryeministri ...

 • Ilaç i ri kundër kolesterolit

  11 Qershor, 2015

  barnaKëshilltarët federalë shëndetësorë rekomanduan për miratim një ilaç kolesteroli tepër shpresëdhënës,  por duke paralajmëruar se më shumë të dhëna janë të nevojshme në lidhje me aftësinë e tij afat-gjatë për të reduktuar goditjet në zemër.

  Grupi i ekspertëve votoi 13-3 që Administrata Për Ushqime dhe Barna (FDA) ta miratojë ilaçin injektues, të quajtur Praluent.

  Ilaçi duhet të përdoret vetëm për pacientë ...

 • Sa para janë zhdukur në vrimën e zezë të Greqisë?

  11 Qershor, 2015

  Ka pak shpresa që Gjermania dhe vendet e tjera të BE-së do t’i shikojnë ndonjëherë paratë, që i kanë dhëna si ndihmë Greqisë.

  eu greqiaMinistri grek i Financave Janis Varoufakis thotë se nuk beson, që taksapaguesit gjermanë do t’i shikojnë ndonjëherë prapë ndihmat e tyre për Greqinë. “Gjermanët kanë dhënë shumë para,” tha Varoufakis për gazetën Tagesspiegel. “Por ato kanë ...

 • Turqi – Varësi nga vendimi i nacionalistëve

  11 Qershor, 2015

  Humbje e AKP-së, fitore për kurdët – thuajse askush nuk flet për MHP-në. Por nacionalistët turq janë prej vitesh forca e tretë politike në vend.

  turqiaDevlet Bahçel, ekonomist nga Osmanija, një qytet në juglindje të Turqisë, do të ketë ndoshta një rol vendimtar në formimin e qeverisë së re në Turqi. Bahçeli, i lindur në vitin 1948, i pamartuar, dhe ...

 • Amazon merr patentë për avionë pa pilot

  9 Qershor, 2015

  amazonAmazon.com, kompania më e madhe e shitjes së produkteve në internet me bazë në SHBA, ka marrë një patentë për sistemin e saj të planifikuar të dërgimit të pakove me avionë pa pilot. Në mars rregullatorët federalë miratuan kërkesën e kompanisë Amazon për të filluar testimin e teknologjisë së re. Por siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, George ...

 • Shërbim i ri me taksi në SHBA

  9 Qershor, 2015

  taxiKëtu në Shtetet e Bashkuara, një program i ri që përdoret në telefonat inteligjent ka në plan të sfidojë kompanitë e taksive si Uber dhe Lyft, duke u dhënë mundësinë përdoruesve të bëjnë ofertë për çmimin që do të paguajnë për udhëtimin. Firma e re, e quajtur “Opoli”, me qendër në Los Anxhelos, ka premtuar gjithashtu se do t’i ...

 • Më mirë të zjera se të pjekura

  9 Qershor, 2015

  Substanca kimike acrilamid nxit kancerin. Problemi është se ende ka shumë paqartësi, se cila është sasia që na dëmton?

  patae te skuquraSalsiçe, patate të skuqura apo patatina? Kush dëshiron të ushqehet shëndetshëm, preferon galetat apo peksimadhet. Por edhe në fetat e galetave e peksimadheve gjenden akrilamid (acrylamide), që është kancerogjen. Ky gjendet edhe tek kafja, paralajmëron Agjencia e BE-së për ...

 • Analizë e re për zbulimin e viruseve

  5 Qershor, 2015

  analiza e gjakutÇdo virus mund të zbulohet duke analizuar një pikë gjaku. Jessica Berman e Zërit të Amerikës njofton mbi një analizë të re që u tregon mjekëve historinë e infeksioneve virale në të kaluarën, që mund të sjellin sëmundje më serioze në të ardhmen.

   

  Analiza e re e gjakut, e quajtur VirScan, zbulon mbi 1000 variacione të ndryshme virale ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"