LAJMET NGA BOTA

 • Kinë: Mbytet një anije më qindra pasagjerë

  2 Qershor, 2015

  Anija u mbyt gjatë një udhëtimi në lumin Yangtze gjatë një stuhie që po pengon edhe përpjekjet e ekipeve të shpëtimit.

  familjaret e te mbyturve ne kineEkipet e shpëtimit në Kinë, vazhduan të martën kërkimet për të mbijetuar pasi që një anije me 450 pasagjerë u mbyt gjatë një stuhie në lumin Yangtze.

  Agjencia e lajmeve Xinhua, tha se vetëm 12 ...

 • Kërkohen me urgjencë: infermierë të huaj!

  2 Qershor, 2015

  Ata vijnë nga Spanja, Polonia ose Kroacia, janë thuajse të gjithë të huaj dhe kërkohen me urgjencë në përkujdesjen shëndetësore. Por numri i tyre është i vogël. Fajin e mbajnë para së gjithash punëdhënësit gjermanë.

  infermiere te huajaSipërmarrjet gjermane e kanë të vështirë përshtatjen me tregun global të punës. Vërtet që ndalimi dikur i rreptë i kërkimit të punonjësve të ...

 • Dita ndërkombëtare pa duhan

  1 Qershor, 2015

  pa duhanDita ndërkombëtare Pa Duhan më 31 maj është një ditë për duhanpirësit për të menduar lidhur me zakonin e tyre – dhe për ta lënë atë të paktën për 24 orë. Por cilat janë disa prej strategjive që i ndihmojnë njerëzit ta lënë duhanin?

  Nuk është sekret se përdorimi i duhanit dëmton shëndetin. Por, shumica e njerëzve, e kanë ...

 • Rrëzimi i avionit MH17: Kremlini me gjasë fallsifikoi pamjet satelitore

  1 Qershor, 2015

  Manipulime si në filma me agjentë? Rusia bën përgjegjëse Ukrainën për rrëzimin e avionit të shoqërisë malajziane, MH17. Por sipas një analize të pavarur: Pamjet satelitore u manipuluan.

  pamje satelitoreQeveria ruse sipas të gjitha gjasave ka manipuluar pamjet satelitore që lidhen me rrëzimin e avionit MH17 në 17 korrik 2014 në lindje të Ukrainës, me qëllim që të provonte fajin ...

 • Lavrov kritikon BE-në

  1 Qershor, 2015

  LavrovMinistri i Jashtëm rus Sergei Lavrov kritikoi Bashkimin Evropian për publikimin e një liste të zyrtarëve evropianë që ndalohen të udhëtojnë në Rusi. Ai i bëri komentet sot në Moskë gjatë një takimi me homologun e tij italian Paolo Gentiloni për të diskutuar mbi marrëdhëniet dypalëshe.

  Ministri i Jashtëm i Italisë Paolo Gentiloni tha pas një takimi me biznesmenët italianë ...

 • Robotët luftojnë krimin

  1 Qershor, 2015

  robotRobotët luftojnë krimin

  T: Paisjet e sigurisë pritet të përgjysmojnë krimet

  Qendrat tregtare, stadiumet dhe kampuset universitare së shpejti mund të kenë një mjet të ri për të luftuar krimin. Një kompani e quajtur Knightscope thotë se robotët e saj të lëvizshëm mund të parashikojnë dhe parandalojnë krimet. Kompania thotë se synon të ulë krimet me rreth 50 përqind në zonat ku do ...

 • Nasa, fotografia më e madhe

  29 Maj, 2015

  galaksiaPërbëhet nga 1.5 miliardë piksela dhe kërkon një hapësirë prej 4.3 gigabitësh në disk. NASA thotë se kjo është fotografia më e madhe e marrë ndonjëherë ku përfshihen 411 imazhe të veçanta të gjitha të kombinuara së bashku për të treguar pamjen spektakolare  të një seksioni të galaksisë Andromeda, që ndodhet 2 milionë vite dritë larg Tokës.

  Teleskopi Hubble ...

 • Koment: FIFA një rast i pashpresë

  29 Maj, 2015

  Shtatë funksionarë të FIFA-s të arrestuar nën dyshimin për korrupsion, përveç kësaj hetime të organeve zvicerane të drejtësisë kundër FIFA-s. Kupa është mbushur, mendon redaktori i sportit i DW, Stefan Nestler.

  fifaFIFA është e korruptuar deri në kupolën e saj drejtuese. Këtë tashmë duhet ta kenë kuptuar të gjithë. Shtatë funksionarë drejtues të shoqatës botërore i kanë arrestuar pak para kongresit të ...

 • Skandali i FIFA-s, shoqata në liqenin e Zyrihut

  28 Maj, 2015

  FIFA konsiderohet si një koncern miliardësh, me përmasat e një prodhuesi të automjeteve. Miliardat FIFA i ka, por koncern nuk është. Ajo është ligjërisht shoqatë, e kjo e ndihmon më shumë t’i bëjë kapul paratë.

  fifaFederata Botërore e Futbollit, FIFA, është shoqatë në bazë të nenit 60-të kodit civil zviceran. Pra, për të vlen e drejta e shoqatave në vendin e alpeve ...

 • Arrestohen funksionarë të FIFA-s

  27 Maj, 2015

  Pak para kongresit të FIFA-s autoritetet zvicerane kanë hapur një procedurë penale lidhur me alokimin e kampionatit botëror të futbollit në 2018 dhe 2022. Janë arrestuar edhe gjashtë funksionarë të lartë të FIFA-s.

  fifaDy ditë para kongresit vjetor të Federatës Botërore të Futbollit FIFA prokuroria zvicerane ka hapur një çështje penale lidhur me caktimin e vendeve të Kampionatit Botëror të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"