LAJMET NGA BOTA

 • Tsipras: Ne e duam ujdinë, por…

  18 Maj, 2015

  TsiprasKryeministri grek Alexis Tsipras është pro arritjes së një kompromisi me partnerët ndërkombëtarë dhe europianë, por ai vendos njëkohësisht edhe vijat e kuqe.

  „Duket se e kemi gjetur terrenin e përbashkët në një sërë pikash“ tha Tsipras të premten në mbrëmje (15.05) në një konferencë për ekonominë në Athinë. Kjo e bën atë „optimist se ndodhemi afër zgjidhjes“. Sipas Tsipras ...

 • Ndahet nga jeta Mbreti i Bluzit B.B. King

  15 Maj, 2015

  BBKingBota e muzikës ka humbur një ndër emrat legjendarë  – artistin amerikan të bluzit B.B. King. Ai u nda nga jeta dje në moshën 89 vjeçare, pas një karriere mbi 70 vjeçare si kitarist dhe kantautor, duke marrë famë si Mbreti i Bluzit.​

  “Ekzaltimi ka marrë fund” dhe Mbreti i Bluzit s’është më. Por katalogu i tij artistik mbetet i ...

 • Dëmi digjital për Gjermaninë

  13 Maj, 2015

  paswordsSpiunazh industrial ka pasur gjithmonë. Por në epokën digjitale vjedhja e sekreteve të sipërmarrjeve është më e lehtë se kurrë. Spiunime bëhen nga shtetet dhe nga sipërmarrjet. Dëmi është gjigant.

  Në mbi 50 miliardë euro në vit e vlerëson dega e ekonomisë digjitale Bitkom dëmin vjetor nga spiunazhi ekonomik. Ky është rezultati i një studimi të publikuar pak kohë më ...

 • Greqia në nevojë urgjente për para

  12 Maj, 2015

  VaroufakisPërparim por edhe pengesa: Greqia – fëmija problematik i Europës ishte në qendër të takimit të eurogrupit të hënën në Bruksel. BE dhe Greqia synojnë arritjen e kompromisit deri në fillim të qershorit.

  Apelet e Greqisë po bëhen gjithnjë e më dramatike: Rezervat financiare të vendit të goditur rëndë nga kriza mund të marrin fund brenda disa javësh. Vetë ministri ...

 • Frika e Erdoganit nga humbja e votave

  11 Maj, 2015

  erdoganMë 7 qershor në Turqi zgjidhet parlamenti i ri. Partia në pushtet, AKP rrezikohet nga humbjet. Prandaj presidenti Erdogan u bie daulleve të joshjes së elektoratit për AKP-në, dhe injoron kësisoj rregullat kushtetuese.

  Deri më tani partia AKP e themeluar në vitin 2001 gjithmonë ka kryesuar në zgjedhjet parlamentare. Pasi në vitin 2002 asaj i mjaftuan rreth 34 përqind të ...

 • Britani, Konservatorët fitojnë zgjedhjet

  8 Maj, 2015

  CameronPartia konservatore Britanike e drejtuar nga kryeministri David Cameron fitoi në zgjedhjet e përgjithëshme të vendit që u mbajtën të enjten. Partia Kombëtare Skoceze ka qënë surpriza e zgjedhjeve duke fituar më shumë se 50 vende. Pas zgjedhjeve kryetari i Partisë Laburiste Ed Miliband pranoi humbjen dhe dha dorëheqjen.  Ndërsa në daljen e parë në publik pas fitores, zoti ...

 • Organet artificiale së shpejti realitet?

  8 Maj, 2015

  veshka artificialeVeshka apo mëlçi artificiale? Ekspertët vlerësojnë se duhen rreth 20 vjet për ta bërë këtë vizion realitet. Studiuesit kanë bërë deri tani eksperimente me qelizat burimore njerëzore për zemra dhe mushkëri.

  Veshkat janë organi që transplantohet më tepër – por ato mungojnë. Por dhe organet e tjera janë të pakta. Prandaj në mbarë botën po bëhen studime se si ...

 • Francë, kopje e një shpelle parahistorike

  8 Maj, 2015

  vizatim shpelleNjë kopje e një shpelle që përmban vizatimet më të vjetra figurative të bëra nga banorët parahistorikë të Evropës u hap më 25 prill në Francë, jo shumë larg shpellës origjinale. Kopja është ndërtuar, sepse vizatimet në shpellën origjinale janë shumë delikate për t’u ekspozuar për publikun.

  Më 18 dhjetor, 1994, një grup studiuesish francezë që po eksploronte shpellat ...

 • Rusi, 70 vjetori i përfundimit të Luftës së II Botërore

  7 Maj, 2015

  lufta e 2 botroreRusia po përgatitet për të shënuar 70 vjetorin e përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, të njohur gjatë Bashkimit Sovjetik si “Lufta e Madhe Patriotike”. Me këtë rast do të zhvillohet një paradë madhështore ushtarake më 9 maj dhe miliona veteranëve apo të afërmve të tyre do t’u jepen medalje. Por kritikët thonë se ky manifestim ...

 • Teknologjia e simulimit

  7 Maj, 2015

  simulimiNdërkohë që po përmirësohen kompjuterët, sensorët dhe ekranet elektronike, shkencëtarët po zhvillojnë lloje të ndryshme paisjesh që na çojnë në një botë virtuale. Nëse dëshironi të luani muzikë pa patur instrumenta, apo të fluturoni si një zog pa e lënë tokën, mundësitë janë të pafundme.

  E ashtuquajtura teknologji që gjurmon lëvizjen, e përdorur gjerësisht në lojërat elektronike, i transmeton lëvizjet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"