LAJMET NGA BOTA

 • Ndihmës-piloti e rrëzoi qëllimisht aeroplanin

  26 Mars, 2015

  shtepia_Andreas_Lubitz

  Është ky versioni shokues që ofron kutia e parë e zezë e avionit tip “Airbus”, që u rrëzua në Alpet franceze. Versioni është publikuar nga prokurori që po heton tragjedinë, Brice Robin, në Marsejë.

  Sipas versionit, në fillim dy pilotët po bisedonin, më pas komandanti ka dalë nga kabina, por në kthim e ka gjetur derën të mbyllur dhe është përpjekur ...

 • Piloti i avionit të rrëzuar, ishte bllokuar jashtë kabinës (?)

  26 Mars, 2015

  Aeroplani_gjerman_i_rezuar

  Hetuesit francezë kanë filluar t’i analizojnë të dhënat nga incizimi i zërit në kabinën e pilotëve të avionit Germanwings, që u rrëzua në Alpe të Francës, me ç’rast u vranë të 150 njerëzit në të.

  E përditshmja New York Times, ka raportuar se dëshmia nga incizimi tregon se njëri nga pilotët ishte larguar nga kabina dhe më nuk ka ...

 • Zgjerimi i arsimimit në shkencë

  26 Mars, 2015

  arsimimi

  Presidenti amerikan Barack Obama ka premtuar gati 250 milion dollarë për të mbështetur studimet në shkencë, teknologji, inxhinieri dhe matematikë, grup fushash ky i njohur shkurtimisht si STEM. Në panairin e shkencës në Shtepinë e Bardhë të hënën, presidenti theksoi rendësinë e përpjekjeve të sektorit privat për të nxitur më shumë nxënës që të ndjekin studimet shkencore.

  Presidenti pa nga ...

 • Angelina Jolie flet hapur për operacionin parandalues

  26 Mars, 2015

  AJ

  Aktorja dhe regjisorja e njohur Angelina Jolie bëri të ditur se ka hequr vezoret dhe tubat e vezoreve për të pakësuar rrezikun e kancerit. Jolie hapi përsëri debat me vendimin e saj, ashtu si para dy vitesh kur iu nënshtrua mastektomisë së dyfishtë.

  Në një opinion në gazetën The New York Times dje, 39 vjeçarja Jolie tha se ajo ka ...

 • Dollari: Monedhë apo kartmonedhë?

  26 Mars, 2015

  Ndërsa borxhi kombëtar në Shtetet e Bashkuara vazhdon të rritet, Kongresi amerikan zhvillon vazhdimisht debat lidhur me mënyrat për të kursyer para.

  Grupi lobist “The Dollar Coin Alliance”, thotë se miliarda dollarë mund të kursehen, nëse do të përdoreshin monedha metalike në vend të atyre prej letre. Paratë prej metali ekzistojnë prej një kohe të gjatë, por shumë njerëz nuk i përdorin.  Qeveria amerikane është përpjekur që ato të përdoren përsëri ...

 • Dita Botërore e Tuberkulozit

  25 Mars, 2015

  Tub

  Ndërsa vendet e botës shënojnë Ditën Botërore të Tuberkulozit, më 24 mars, Organzata Botërore e Shëndetësisë, OBSH, po nxjerr një strategji të re për t’i dhënë fund epidemisë botërore të tuberkulozit. OBSH po bën thirrje për mbështetje në shkallë botërore për ta zhdukur këtë epidemi në 20 vitet e ardhshme:

  Dy strategji të mëparshme i kanë hapur rrugën kësaj të ...

 • Sa i sigurtë është fluturimi me avion?

  25 Mars, 2015

  Aeroplani_gjerman_i_rezuar

  Avioni konsiderohet si mjeti më i sigurtë i qarkullimit. Me të drejtë. E parë nga pikëpamja statistikore, raporti i viktimave është 0,23 përqind për një milion fluturime. Dhjetë fakte për transportin ajror.

  1. Viti 2014 ishte viti me më shumë aksidente në historinë e transportit ajror. Gjithsej 970 vetë vdiqën nga rrëzimi i avionëve.

  2. Tri fatkeqësitë me më shumë viktima ...

 • Airbusit A320 i rrëzuar në Alpet Franceze, 150 të vdekur

  24 Mars, 2015

  Aeroplani_gjerman_i_rezuarTë 144 pasagjerët dhe 6 anëtarët e ekuipazhit në bordin e Airbusit A320 të rrëzuar në Alpet Franceze prezumohen të vdekur, e pohuar kjo nga vetë Presidenti Francois Hollande pas deklaratave të ngjashme nga zyrtarë të aviacionit francez dhe të policisë.

  Tragjedi ajrore në FrancëRrëzohet avioni gjermanLajmi i tragjedisë bën xhiron e botësDiagrama e lartësisë dhe shpejtësisë së avionit të ...

 • Rritet numri i atyre që nuk pinë duhan

  23 Mars, 2015

  duhan Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se mos pirja e duhanit po bëhet norma e re në mbarë botën. Por, ajo paralajmëron se betejat ligjore po ngadalësojnë përpjekjet për një ulje edhe më të madhe të përdorimit të duhanit. OKB-ja publikoi një raport të ri të këto ditë, gjatë Konferencës së 16 Botërore për Shëndetin dhe Duhanin në Abu ...

 • Zgjerohen sulmet në hapësirën kibernetike

  23 Mars, 2015

  Një raport i publikuar kohët e fundit tregon se Irani dhe Shtetet e Bashkuara kanë shtuar sulmet kibernetike ndaj njëri-tjetrit, madje edhe ndërkohë që diplomatët e lartë nga të dy vendet po punojnë drejt një marëveshjeje për të siguruar se Irani nuk do të ketë armë bërthamore dhe për heqjen e sanksioneve ndaj atij vendi. Ky zhvillim është pjesë e një prirjeje globale në rritje.

  Diplomatët më të lartë amerikanë dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"