LAJMET NGA BOTA

 • Shtohen eksportet e armëve

  17 Mars, 2015

  Gara botërore e armatimit vazhdon. Kina ja kalon Gjermanisë si eksportuesja e tretë më e madhe e armëve në botë.Sipas raportit të fundit të Institutit të Studimeve për Paqen në Stokholm, SIPRI tregtia ndërkombëtare e armëve ka shënuar në periudhën 2010-2014 një rritje me 16% krahasim me periudhën 2005-2009. SHBA është në krye të vendeve eksportuese me 31% të eksporteve të armëve, dhe një rritje prej 23 për qind. Kina ...

 • Paritet i brishtë i euros me dollarin

  17 Mars, 2015

  Euroja ecën pa u ndalur drejt barazimit të vlerës me dollarin. Kjo i ul rreziqet e deflacionit dhe ua lehtëson biznesin eksportuesve. Por ekspertët paralajmërojnë për një luftë monetare.Së shpejti do ta përjetojmë: për herë të tretë në historinë e saj ende të re euroja do të barazohet në vlerë me dollarin. Që prej vendimit të Bankës Qendrore Evropiane (EZB), për të hedhur që prej marsit në treg, çdo muaj ...

 • Teknologjia dhe virusi hiv

  16 Mars, 2015

  Diagnostikimi i infeksioneve si virusi HIV, kërkojnë prova klinike të shtrenjta, duke i bërë procedurat shumë të kushtueshme për shumë pacientë të varfër apo për ata që jetojnë në zona rurale. Por një teknologji e re mund t’i bëjë testimet më të qasshme për shumë njerëz.Telefonat inteligjentë janë si kompjutera që futen në xhepa, të aftë për të luajtur shumë programe të komplikuara – që nga lojrat e deri ...

 • Krimeja – një vit në duart e Rusisë

  16 Mars, 2015

  Që prej aneksimit të Krimesë prej Rusisë ka kaluar një vit. Rusia po e zgjeron gadishullin në Detin e Zi në një kështjellë ushtarake. Humbës të rrethanave të reja janë para së gjithash tartarët e Krimesë.Në kohë me furtunë në rrugën e Kerçit, në ngushticën detare në Lindje të Krimesë, ndërpritet lidhja me traget me Rusinë kontinentale. Atëherë krijohen bllokime trafiku me kilometra të gjata. Kur Rusia e aneksoi Krimenë ...

 • Kina kërkon të ndërmarrë reforma “të dhimbshme”

  16 Mars, 2015

  Jo rritje ekonomike me çdo kusht, por mbrojtje më e mirë e ambjentit dhe më shumë ekonomi tregu. Këto janë objektivat më të rëndësishme të qeverisë pas përfundimit të Kongresit Popullor Kombëtar.Linjat e mëdha të politikës kineze u bënë shumë të qarta në Kongresin Popullor Kombëtar, i cili përfundoi të dielën (15.03.2015): qeveria dëshiron ta hapë edhe më tej Kinën, ekonomikisht dhe në politikën financiare. “Ne nuk mund të lirojmë ...

 • Vladimir Putin shfaqet në publik

  16 Mars, 2015

  Presidenti rus Vladimir Putin u shfaq sot në publik pas disa ditë spekulimesh se ishte i sëmurë, kishte vdekur ose ishte rrëzuar nga pushteti me grusht shteti.Zoti Putin u shfaq sot para gazetarëve me presidentin kirgiz Almaz bek Atambayev në pallatin Kostandin në Shën Petersburg para se të dy udhëheqësit të zhvillonin bisedime. Do të ishte mërzi pa thashetheme, tha zoti Putin. Zoti Putin nuk ishte parë në publik që ...

 • Koment: Tërheqja e Islandës është një alarm zgjimi

  16 Mars, 2015

  Duket se jetohet mirë si popull në ishull. E pra Islanda e tërhoqi sërish aplikimin për anëtarësi në BE. Por arsyet e vërteta japin shkas që të gjithë europianët t’i venë gishtin kokës, mendon Christoph Hasselbach.Ishullit në Atlantikun Verior në vitin 2008 i kish ardhur laku në fyt. Një sektor bankar i fryrë artificialisht në valën e krizës financiare mbarëbotërore praktikisht brenda ditës falimentoi duke kërcënuar ta çojë shtetin drejt ...

 • Rënia e çmimit të naftës dhe ndikimet

  16 Mars, 2015

  Rënia dramatike globale e çmimit të naftës gjatë gjashtë muajve të fundit ka nxitur kompanitë amerikane të naftës që të pushojnë nga puna mijëra punonjës dhe të pezullojnë projektet e shpimit dhe kërkimit. Ndikimi është shtrirë edhe tek firmat e tjera që u ofrojnë shërbime ndihmëse firmave të nxjerrjes së naftës sidomos në shtetet e mëdha të prodhimit të naftës si Teksasi. Siç na njeh materiali në vazhdim, aktivitete të ...

 • Forcat irakiane vazhdojnë ofensivën drejt Tikritit

  13 Mars, 2015

  Forcat irakiane të sigurisë vazhduan sot ofensivën e tyre për të rimarrë kontrollin e qytetit të Tikritit. Luftëtarët e grupit të vetë-quajtur Shteti Islamik janë të rrethuar dhe sipas njoftimeve, kanë filluar të humbasin terren.Zyrtarët në Bagdad vazhdojnë të shprehin besimin se së shpejti do ta marrin plotësisht kontrollin e qytetit, me vlera strategjike dhe simbolike, si qyteti i lindjes së ish-udhëheqësit irakian Saddam Hussein.

  Rreth 30 mijë trupa irakiane dhe ...

 • Beteja mediatike ruso – perëndimore në Serbi

  13 Mars, 2015

  Transmetuesi rus Russia Today ka nisur trasmetimet edhe në Serbi. E kësisoj ato zenë vendin në zbraztësirën e krijuar, pas tërheqjes së disa mediave perëundimore nga tregu serb. Mediat ruse e kanë derën e hapur në Serbi.Lufta në Ukrainë? Nuk ka kurfarë dëshmishë për pjesëmarrjen ruse. Sanksionet evropiane kundër Rusisë? Ato e dëmtojnë vetëm BE-në dhe janë pasojë e diktatit amerikan. Aneksimi i Krimesë? Një operacion i shkëlqyeshëm ushtarak, që ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"