LAJMET NGA BOTA

 • Dhoma e Përfaqësuesve ngre zyrtarisht akuza për shkarkimin e Presidentit Trump

  14 Janar, 2021

  LizDhoma e Përfaqësuesve votoi për të ngritur zyrtarisht akuzat kundër Presidentit Donald Trump.

  Rezoluta për ngritjen e akuzave u miratua me 232 vota pro dhe 197 kundër.

  10 republikanë u bashkuan me demokratët, duke votuar për ngritjen e akuzave ndaj Presidentit Trump.

  Ligjvënësja Liz Cheney, numri tre ndër ligjvënësit republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve, ishte një prej tyre. Ajo tha me një ...

 • Studimi për Coronën: Pasojat ndjehen edhe pas një viti

  13 Janar, 2021

  CoronavirusDhimbje muskujsh, lodhje, probleme psikike: Sipas një studimi afatgjatë nga Kina, dy e treta e të sëmurëve rëndë me COVID-19 vuajnë edhe gjashtë muaj pas infektimit pasojat e sëmundjes.

  Një studim i ri provon, se edhe ata që e kanë kaluar infeksionin dhe zyrtarisht janë të shëruar, shpesh vetëm të tillë nuk janë: të shëndetshëm. Dhimbje muskujsh, lodhje, probleme psikike ...

 • Merkel paralajmëron me urgjencë nga mutacioni i ri i virusit

  12 Janar, 2021

  MerkelKancelarja Merkel është shumë e shqetësuar për përhapjen e variantit të ri të virusit Corona, shifrat e të cilit kanë shkaktuar rritje të madhe në Britaninë e Madhe dhe Irlandë. Merkel parashikon javë të vështira.

  Sipas mediave gjermane, kancelarja Merkel ka paralajmëruar nga rreziku i një përhapjeje të shpejtë të mutacioni të ri të virusit Corona edhe në Gjermani- “Gjermania ndodhet ...

 • “Impeachment” tjetër kundër Trumpit?

  11 Janar, 2021

  TrumpShumica e demokratëve dhe të paktën një republikan kanë kërkuar që të hënën (11.01.) të fillojë procesi i largimit të Trumpit nga posti i presidentit. Ai fajësohet për nxitje dhune në Kongres.

  Kongresmeni i Kalifornisë Ted Lieu ka bërë të ditur se ai shpreson që zëvendëspresidenti Mike Pence t’i referohet amendametit të 25-të, ose që demokratët të nisin procedurën për ...

 • Vënia në punë e TAP: Konkurrencë për gazin rus në Ballkan

  10 Janar, 2021

  TAP AdreatikTre zhvillime në ndërrimin e viteve do të kenë efekt afatgjatë në biznesin e koncernit Gazprom në Europën Juglindore, me pasoja edhe në tregun e BE-së. Kush fiton dhe kush humbet?

  Me ndërrimin e viteve në tregun e gazit në Europën Juglindore pati tre zhvillime me rëndësi që do të kenë vazhdë të gjatë pasojaash: Më 1 janar presidenti ...

 • Ushqime “superfood” nga Gjermania

  9 Janar, 2021

  Superfood“Superfood” është një nocion që përdoret në marketing për të rritur çmimet e produkteve ekzotike. Por edhe në Gjermani prodhohen produkte ushqimore me ndikim pozitiv mbi shëndetin e njeriut.

  “Superfood” është një nocion që përdoret në marketing për të rritur çmimet e produkteve ekzotike. Por edhe në Gjermani prodhohen produkte ushqimore me ndikim pozitiv mbi shëndetin e njeriut.

  Në fillim të ...

 • Biden: I takon Kongresit të vendosë nëse do të ngrejë akuza kundër Presidentit Trump

  9 Janar, 2021

  BidenPresidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden tha se ai kishte besuar për një kohë të gjatë se Presidenti Donald Trump nuk ishte i aftë për detyrën, por se i takon Kongresit të vendosë nëse do të ngrejë për së dyti akuza për shkarkimin e presidentit.

  Zoti Biden u tha gazetarëve në një konferencë shtypi se ai ishte ...

 • SHBA, 4,085 vdekje nga Covid-19 të enjten

  8 Janar, 2021

  FauciShtetet e Bashkuara shënuan një rekord të ri me 4,085 vdekje nga Covid-19 të enjten.

  Eksperti i sëmundjeve infektive Anthony Fauci i tha se ai beson se “gjërat do të përkeqësohen gjatë muajit janar”. Ky është rezultat, tha ai, i “udhëtimeve të sezonit të festave dhe grumbullimeve të zhvilluara gjatë asaj periudhe “.

  Fauci tha gjithashtu se ai besonte se kjo ...

 • Pelosi, thirrje për heqjen e Presidentit Donald Trump

  7 Janar, 2021

  TrumpKryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi tha se pret një vendim të shpejtë nga ana e Nënpresidentit Mike Pence nëse ai do të aktivizojë amerndamentin e 25-të të Kushtetutës për ta hequr zotin Trump nga detyra.

  Presidenti Donald Trump po përballet me thirrje në rritje për largimin nga posti, një ditë pas trazirave në Kapitol të shkaktuara nga mbështetës ...

 • Ndërsa Shtetet e Bashkuara tronditen nga dhuna në Kapitol, Rusia shijon shfaqjen

  7 Janar, 2021

  Pro-Trump protesters tear down a barricade as they clash with Capitol PoliceNdërsa qeveritë në të gjithë botën kanë shprehur zemërim dhe trishtim rreth trazirave që përfshinë ndërtesën e Kongresit amerikan të mërkurën, Rusia pati një reagim tjetër – të dyzuar mes shfajësimit dhe dyshimit.

  “Festa e demokracisë ka përfunduar”, tha Konstantin Kosachev, kreu i komitetit të punëve të jashtme në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"