LAJMET NGA BOTA

 • Sahin: “Vaksina me gjasë vepron edhe kundër mutacionit”

  22 Dhjetor, 2020

  Ugur SahinUgur Sahin

  Kreu i sipërmarrjes bioteknologjike gjermane, BioNTech paraqitet optimist: Variantet e reja të virusit Corona nuk do duhet t’i prisnin rrugën imunizimit.

  Sipërmarrja bioteknologjike, BioNTech pret që vaksina të veprojë edhe kundër mutacionit të ri të zbuluar të virusit Corona. Nga pikëpamja shkencore gjasat për këtë janë shumë të larta, tha kreu i BioNTech, Ugur Sahin para ...

 • OBSH: Nuk ka prova se varianti i ri i koronavirusit është më i rrezikshëm

  22 Dhjetor, 2020

  Drejtori i Përgjithshëm i OBSH Tedros Adhanom GhebreyesusOrganizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se po studion variantet e koronavirusit që janë shfaqur në Britani dhe Afrikën e Jugut, duke shtuar se nuk ka ende prova se janë më vdekjeprurëse ose më të rënda se variantet ekzistuese dhe se përgjigja më e mirë është duke shmangur infektimin.

  Gjatë sesionit të rregullt ...

 • SHBA shqyrton mundësinë e ndalimit të udhëtimeve me Britaninë

  21 Dhjetor, 2020

  Warning covid 19 cases are very highNdihmës Sekretari amerikan për Shëndetësisë Brett Giroir tha të hënën se ishte e mundur që Shtetet e Bashkuara të ndalonin udhëtimet nga Mbretëria e Bashkuar ndërsa një variant i ri i COVID-19-s po përhapet me shpejtësi në këtë vend. Por zoti Giroir shtoi se nuk ishte marrë ende një vendim mbi këtë çështje.

  Mendoj ...

 • Varianti i ri Corona: Europa mbyll dyert për Britaninë e Madhe

  21 Dhjetor, 2020

  Merkel do të ndalë me masa të forta kalimin e virusit në pjesën kontinentale europianeKëtë herë nuk bëhet fjalë për Brexit, por për një variant të ri të virusit Corona, që sipas gjasave është 70% më shumë infektues. Për këtë arsye gjithnjë e më shumë vende izolohen nga Britania e Madhe.

  Pjesa kontinentale europiane izolohet nga Britania e Madhe për ...

 • Corona: Depërtojnë grimca gjenetike të virusit në ADN-në e njeriut?

  20 Dhjetor, 2020

  Pamje simbolike e molekulës së ADN-sëPamje simbolike e molekulës së ADN-së

  Tek disa njerëz testet e virusit Corona tregojnë rezultat pozitiv, megjithëse infektimi ka muaj që ka kaluar. Studiuesit besojnë se kanë gjetur një përgjigje për këtë.

  Një shpjegim i mundur për shfaqjen e virusit në testet PCR edhe pasi infektimi me Corona ka kohë që ka kaluar vjen ...

 • Britania e alarmuar nga një variant i ri i koronavirusit

  20 Dhjetor, 2020

  very high alert Londer 18 dhjetorShkencëtarët britanikë u përballën të shtunën me një sfidë serioze për të konfirmuar nëse një mutacion i koronavirusit ishte shfaqur këtë muaj në Angli, i cili mund të jetë rezistent ndaj vaksinave që po prodhohen aktualisht.

  Varianti i ri u identifikua më 13 dhjetor në komunën e Kentit në Anglinë e jugut dhe analizat fillestare ...

 • OBSH: Në 2021 fillon shërndarja e barabartë e 2 miliardë vaksinave

  19 Dhjetor, 2020

  covid-19Afro 2 miliardë doza vaksine kundër COVID-19 janë siguruar për shpërndarje proporcionale në 2021 në 190 vendet që kanë nënshkruar marrëveshjen për partneritet në suazën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, sipas një njoftimi të kësaj organizate të premten.

  Zyrtarë të kompanive prodhuese të vaksinës thanë se parashikojnë të fillojnë dërgimin e vaksinave në tre-mujorin e parë të 2021.

  Partneriteti i njohur ...

 • Angela Merkel ‘tepër krenare’ për themeluesit e BioNTech

  18 Dhjetor, 2020

  Ugur Sahin dhe gruaja e tij Özlem TüreciUgur Sahin dhe gruaja e tij, Özlem Türeci

  Kancelarja gjermane ka shprehur vlerësimin e saj për BioNTech, firmën e vogël gjermane prapa vaksinës së parë të koronavirusit. Merkeli tha se vaksina do të shpëtojë “shumë jetë”.

  Kancelarja gjermane Angela Merkel vlerësoi arritjet ...

 • Biden: Autorët e sulmit kibernetik do të paguajnë kosto të rëndë

  18 Dhjetor, 2020

  sulm kibernetikPresidenti i Zgjedhur i SHBA Joe Biden tha të enjten se një sulm kibernetik në shkallë të gjerë kundër qeverisë amerikane i zbuluar kohët e fundit është një çështje që përbën “shqetësim të madh” dhe u zotua se do të ndërmarrë veprime të shpejta si kundërpërgjigje sapo të marrë detyrën muajin tjetër.

  Zoti Biden, i cili do të inaugurohet ...

 • Ekspertët shqyrtojnë vaksinën e Moderna-s

  17 Dhjetor, 2020

  ModernaTë enjten një grup këshilltarësh të jashtëm të Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave pritet të rekomandojë dhënien e autorizimit për përdorim emergjent të vaksinës kundër koronavirusit të prodhuar nga kompania Moderna.

  Vendimi i grupit ka të ngjarë të merret pas orës 3 pasdite ndërsa të premten pritet autorizimi nga FDA-ja.

  Ky është i njëjti grup ekspertësh që javën e kaluar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"