LAJMET NGA BOTA

 • Marrëveshja e Dayton-it: Ka ardhur koha për drejtësi për Bosnje-Hercegovinën!

  21 Nentor, 2020

  Christian Schwarz-SchillingChristian Schwarz-Schilling

  Pas më shumë se tre vitesh luftime palët në konflikt ranë në ujdi më 21 nëntor 1995 në Dayton/Ohie për një Marrëveshje të Paqes për Bosnje-Hercegovinën, si edhe një kushtetutë që deri më sot e paralizon vendin.

  Pas dështimit të të gjitha përpjekjeve për t’i dhënë fund luftës që kishte shpërthyer që nga pranvera ...

 • Shpresa të reja për vaksinat

  20 Nentor, 2020

  VaccineTë dhënat e botuara të enjten tregojnë se vaksina e mundshme për koronavirusin e kompanisë AstraZeneca dhe Universitetit të Oksfordit shfaq një rritje të ndjeshme të imunitetit tek moshat më të vjetra.

  Ndërkohë, kompanitë Pfizer dhe BioNTech kanë thënë se rezultatet përfundimtare të provave me vaksinat e tyre kandidate tregojnë një efektivitet prej 95% dhe pa efekte anësore serioze.

  Të dhënat ...

 • Vaksina e firmave BioNTech-Pfizer 95% efektive në provën përfundimtare kundër COVID-19

  19 Nentor, 2020

  Pfizer 1Firma gjermane BioNTech e partneri i saj amerikan Pfizer po përgatiten të paraqesin vaksinën e tyre tek rregullatorët amerikanë për miratim për përdorim emergjent. Ato thonë se vaksina është efektive në 95% të rasteve,

  Rezultatet përfundimtare të testeve për vaksinën e koronavirusit të zhvilluar nga firma gjermane BioNTech dhe partneri amerikan Pfizer treguan se ajo kishte një normë efikasiteti ...

 • SHBA, vaksinat gati për shpërndarje pas disa javësh

  19 Nentor, 2020

  PfizerFILE – A worker passes a line of freezers holding coronavirus disease (COVID-19) vaccine candidate BNT162b2 at a Pfizer facility in Puurs, Belgium in an undated photograph.

  Vaksinat e kompanive Pfizer dhe Moderna për koronavirusin mund të jenë gati për autorizim dhe shpërndarje në SHBA brenda disa javësh, duke krijuar kushtet që vaksinimi të fillojë sa më shpejt ...

 • Kramp-Karrenbauer: Pa SHBA nuk bëhet

  18 Nentor, 2020

  Annegret Kramp-KarrenbauerNën Presidentin e SHBA Trump shpesh kishte tensione në marrëdhëniet gjermano-amerikane. Megjithatë, aleanca me SHBA është aq e rëndësishme sa kurrë më parë, theksoi Ministrja i Mbrojtjes Kramp-Karrenbauer në një fjalim.

  Ministrja e Mbrojtjes e Gjermanisë, Annegret Kramp-Karrenbauer është befasuar vitet e fundit nga kritikat e ashpra të Donald Trumpit ndaj Gjermanisë. Megjithatë, ministrja e CDU-së nuk lejon që ...

 • Franca përballë valës së dytë me COVID-19

  18 Nentor, 2020

  Franca vala e IIStafi mjekësor në pavionin e kujdesit intensiv në një spital të Francës, që trajton pacientë me COVID-19, thotë se vala e dytë e infektimeve me koronavirus është shumë më e menaxhueshme se e para. Ata thonë se pasi virusi goditi rëndë në fillim të vitit, ata kanë mësuar më shumë se si të trajtojnë pacientët e ...

 • Diabetikët më të rrezikuar për simptoma të rënda të COVID-it

  18 Nentor, 2020

  diabetikNjë grup shkencëtarësh ndërkombëtarë që studiojnë diabetin thotë se pandemia COVID-19 ka nxjerrë në pah se sa më të rrezikuar janë njerëzit me këtë sëmundje ndaj virusit. Në një raport të këtij grupi të publikuar me rastin e ditës botërore për diabetin (14 nëntor), thuhet se diabetikët kanë dy herë më shumë gjasa të përjetojnë simptoma të rënda, ose ...

 • Kështu manipulojnë mediat sociale

  17 Nentor, 2020

  ask qMeme, fotografi, video: Të gjitha online duken argëtuese në shikim të parë, por mund të kenë në sfond një kuptim serioz, madje dhe radikal. Strategjitë online janë me interes jo vetëm gjatë fushatave elektorale.

  Po sikur të përsëritej viti 2020? Jo, ju lutem, do të thoshin shumë vetë. Edhe ata që udhëtojnë në kohëra do të ktheheshin mbrapsht, për të ...

 • Biden paralajmëron për pasoja të rënda nga pandemia

  17 Nentor, 2020

  Joe BidenPresidenti i zgjedhur Joe Biden parashtroi vizionin e tij për ekonominë amerikane, në një kohë kur vendi është goditur rëndë nga pasojat e pandemisë. Pas një sesioni informimi mbi gjendjen në vend, zoti Biden foli dje mbi masat që do të marrë administrata e tij për të rigjallëruar ekonominë, ndërkohë që akuzoi Presidentin Trump se po pengon procesin ...

 • Kina dhe 14 shtete të tjera nënshkruan marrëveshjen më të madhe botërore për tregti

  16 Nentor, 2020

  RCEP AgrimentKina dhe 14 vende të tjera në Paqësorin aziatik kanë arritur marrëveshjen për tregtinë. Me këtë marrëveshje dërgohet një sinjal i fuqishëm kundër proteksionizmit të Trumpit.

  Pavarësisht konfliktit tregtar me SHBA, Kina ka nënshkruar marrëveshjen më të madhe të tregtisë së lirë në botë me 14 vende të oqeanit Paqësor në Azi. Pas tetë vjet negociatash, marrëveshja u nënshkrua ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"