LAJMET NGA BOTA

 • SpaceX nis me sukses 4 astronautë për në stacionin e hapësirës

  16 Nentor, 2020

  SpaseX

  A SpaceX Falcon 9 rocket, topped with the Crew Dragon capsule, is launched carrying four astronauts on the first operational NASA commercial crew mission at Kennedy Space Center in Cape Canaveral, Florida, U.S. November 15, 2020. REUTERS/Joe Skipper

  SpaceX, kompania e raketave të teknologjisë së lartë e sipërmarrësit Elon Musk, nisi të dielën me sukses katër astronautë drejt ...

 • Paralajmërimi i OBSH-së: Vala e dytë do të jetë më e gjatë

  15 Nentor, 2020

  pandemia botaPërfaqësuesi i OBSH-së, Ranieri Guerra thotë se vala e dytë e koronavirusit do të zgjasë me shumë se e para.

  Në Itali, sipas tij, kurba e infekimeve po ngadalëson e ndoshta edhe mund të bjerë, por do të shtrihet më shumë në kohë krahasuar me valën e pare, kur pati më shumë raste të shpërndara në të ...
 • “Dejtoni ishte instrument jo perfekt dhe duhet reformuar”

  13 Nentor, 2020

  SHBA, Dejton 1995 - Nga e majta Slobodan Miloseviç, Alija Izetbegovic, Franjo TuđmanSHBA, Dejton 1995 – Nga e majta Slobodan Miloseviç, Alija Izetbegovic, Franjo Tuđman

  Çfarë ka sjellë Dejtoni dhe si duhet ndryshuar 25 vjet pas arritjes së marrëveshjes? Me këtë pyetje u morën të enjten (12.11), në Harriman Institut disa ekspertë nga SHBA, Bosnja dhe Europa.

  Diskutimi i ...

 • BE: Plane për një institucion për pandemitë

  12 Nentor, 2020

  Vaksina BEEvropa dëshiron të bëhet e pavarur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Komisioni i BE kërkon të krijojë një organ të vetin për medikamentet, vaksinat dhe rastet emergjente.

  Kur shpërtheu pandemia e koronës në pranverë të këtij viti dhe COVID u përhap në gjithë Europën, një nga pyetjet e shtruara më shumë ishte: Çfarë po bën Bashkimi Evropian? Përgjigja ishte ...

 • Të vendosur në luftën kundër terrorizmit islamist

  11 Nentor, 2020

  BEMerkel, Kurz, Macron, Rutte duan të forcojnë luftën kundër terrorizmit islamik.

  Presidenti francez Macron e sheh nevojën që BE t’i përgjigjet kërcënimit të terrorit islamik e bashkuar, në mënyrë të koordinuar dhe sa më shpejt. Macron e tha këtë në një prononcim për media të martën, 10.11.2020, në Paris, pas konsultimeve me kreun e BE-së dhe kancelaren Merkel si dhe kancelarin austriak ...

 • Cila është Kamala Harris, e zgjedhur në postin e nënpresidentes?

  10 Nentor, 2020

  Kamala HarrisNënpresidentja e zgjedhur Kamala Harris hyri në histori këtë javë duke u bërë gruaja e parë që fiton zgjedhjet. Materiali në vazhdim na njeh me rrugën që e solli zonjën Harris në pozicionin e dytë më të fuqishëm në qeverinë amerikane.

  Një moment historik në Shtetet e Bashkuara…

  “Ndërsa mund të jem gruaja e parë në këtë post, nuk do ...

 • Komisioni i BE: Kontrata për vaksinën Biontech gati

  10 Nentor, 2020

  VaksinaKomisioni i BE-së ka negociuar një marrëveshje me firmën Biontech dhe Pfizer për furnizimin me vaksinën premtuese ndaj virusit Corona. Bisedimet kanë përfunduar, konfirmojnë në Bruksel qarqe nga Komisioni.

  Njerëzit në Evropë shumë shpejt pas licencimit do të kenë në dispozicion vaksinën mjaft premtuese kundër virusit Corona të koncerneve farmaceutike Biontech dhe Pfizes. Sikurse njofton agjencia gjermane e lajmeve, DPA, ...

 • Joe Biden dhe marrëdhëniet SHBA-Rusi

  9 Nentor, 2020

  Biden PutinPresidentët amerikanë George W. Bush dhe Barack Obama, kur u zgjodhën për herë të parë, të dy menduan se mund të krijonin marrëdhënie pune me udhëheqësin rus Vladimir Putin dhe të përmirësonin në mënyrë dramatike marrëdhëniet SHBA-Rusi.

  Por vlerësimi i tyre për Presidentin Putin ndryshoi shpejt.

  Kur u pyet mbi përshtypjen e tij për Presidentin Putin pas takimit të parë ...

 • Kush është Joe Biden?

  8 Nentor, 2020

  Joe Biden me djemtë Hunter dhe Beau dhe gruan e dytë Jill.Joe Biden me djemtë Hunter dhe Beau dhe gruan e dytë Jill.

  Me mposhtjen e Donald Trumpit, në një garë që e cilësoi si “betejë për shpirtin e këtij kombi”, Joe Biden përmbushi një ëndërr që e kishte shmangur për më shumë se tri dekada.

  Kandidati i Partisë ...

 • Corona: Çfarë i ka sjellë Suedisë rruga e veçuar?

  8 Nentor, 2020

  SuediaSuedia nuk e ndoqi strategjinë e vendeve europiane me rregulla të detyrueshme karantine, por u bazua vetëm tek rekomandimet. A ka më shumë sukses ky vend me këtë strategji apo është më i rrezikuari?

  “Zhvillimet po shkojnë në drejtimin e gabuar”, shkroi kryeministri i Suedisë, Stefan Löfven të enjten në Facebook. “Më shumë infektime, më shumë raste vdekjeje. Kjo është ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"