LAJMET NGA BOTA

 • Steinmeier mbi pandeminë: Jo një politikë „secili për vete”

  25 Tetor, 2020

  Frank-Walter SteinmeierPresidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier i është drejtuar me një thirrje bashkësisë ndërkombëtare për të bashkëpunuar në luftë kundër pandemisë Corona.

  „Nëse pas pandemisë nuk duam të jetojmë në një botë, në të cilën zë më shumë vend parimi „secili është kundër tjetrit dhe secili për vete”, atëherë kemi nevojë për racionalizmin e mençur të shoqërive dhe qeverive tona. Steinmeier ...

 • Trump-Biden dhe beteja për shtetet e lëkundura

  25 Tetor, 2020

  trump bidenKur kanë mbetur edhe nëntë ditë përpara zgjedhjeve të 3 nëntorit, Presidenti republikan Donald Trump, sfiduesi i tij demokrat Joe Biden si dhe dy kandidatët për nënpresident, Pence dhe Harris, po përpiqen të inkurajojnë mbështetësit e tyre e të ndikojnë tek votuesit e pavendosur.

  Zoti Trump zhvilloi tubime në shtete të vogla në verilindje të vendit si Nju Hempshër ...

 • Parisi tërheq ambasadorin nga Ankaraja

  25 Tetor, 2020

  ErdokanKy ishte reagimi diplomatik francez pas një sulmi verbal të presidentit Erdogan ndaj presidentit francez, që e akuzoi Macron për armiqësi ndaj islamit dhe se duhet të kontrollojë gjendjen mendore.

  Deklaratat e ashpra të presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan i kanë rritur tensionet mes Turqisë dhe Francës. Si pasojë Franca tërhoqi ambasadorin e saj nga Turqia. Presidenti Macron e argumentoi ...

 • SHBA kritikon ashpër Turqinë, paralajmëron për “pasoja serioze”

  24 Tetor, 2020

  PentagonTensionet mes Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë duket se po rriten, pas shkëmbimit të replikave mes dy vendeve aleate për blerjen nga Ankaraja të sistemit mbrojtës ajror të Rusisë, S-400.

  Mosmarrëveshja më e fundit u shfaq të premten, pasi Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan konfirmoi njoftimet e mëparshme se Turqia ka filluar testimin e sistemit të prodhuar nga Rusia, duke ...

 • COVID-19, dy kompani farmaceutike rifillojnë testimin e vaksinës

  24 Tetor, 2020

  vakcinaDy kompani prodhuese barnash njoftuan të premten rifillimin e testimit në Shtetet e Bashkuara të vaksinave të tyre për COVID-19.

  Testimi i vaksinës së kompanisë AstraZeneca ishte ndërprerë që nga fillimi i shtatorit, ndërsa studimi i vaksinës Johnson & Johnson u ndalua në fillim të javës së kaluar. Çdo kompani pati një nga vullnetarët e studimit të saj që shfaqi ...

 • Trump, Biden përballen në debatin e dytë dhe të fundit presidencial

  23 Tetor, 2020

  Biden TrumpKandidati republikan, Presidenti Donald Trump dhe rivali i tij demokrat, ish-nënpresidenti Joe Biden, zhvilluan një debat të fortë të enjten, vetëm 12 ditë para zgjedhjeve të 3 nëntorit.

  Për 90 minuta, dy kandidatët shkëmbyen akuza. Ata sulmuan njeri-tjetrin për qëndrimet ndaj masave kundër pandemisë. Ata u pë​rplasë​n lidhur me kujdesin shë​ndetë​sor, ekonominë​, krimin, marrëdhëniet racore dhe ndryshimet klimatike.

  Presidenti Trump ...

 • Stoltenberg: NATO do të ndërtojë një qendër të misioneve hapësinore në Gjermani

  23 Tetor, 2020

  StoltenbergSekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg konfirmoi të enjten se aleanca ushtarake do të krijojë një qendër hapësinore në bazën e Komandës Ajrore të Forcave Aleate në Ramshtajn të Gjermanisë.

  Duke folur në Bruksel pas një konference virtuale të ministrave të jashtëm të NATO-s, Stoltenberg konfirmoi njoftimet në lidhje me qendrën hapësinore të bëra më parë këtë javë nga ...

 • SHBA: Trump, Biden përballë njëri-tjetrit në debatin e fundit

  22 Tetor, 2020

  skenaPresidenti republikan Donald Trump dhe rivali i tij demokratish nënpresidenti Joe Biden, debatojnë  enjten  mbrëmjehera e fundit përpara zgjedhjeve presidenciale  3 nëntorit 

 • Si përdoren video-lojërat për qëllime politike

  20 Tetor, 2020

  Animal CrossingVideo-loja “Animal Crossing: New Horizons” është bërë platformë për politikanët dhe aktivistët politikë në fushatën e zgjedhjeve presidenciale në SHBA.

  Me zgjedhjen e presidentit të SHBA-së më 3 nëntor merr fund një fushatë elektorale e karakterizuar nga pandemia e koronës, e cila e ka ndryshuar përgjithmonë jetën ekonomike dhe shoqërore. Si në çdo krizë  edhe kjo ka edhe humbës ...

 • Norvegji: Invazioni i gaforres së Arktikut

  20 Tetor, 2020

  gaforrja e arktikutPërhapja e vazhdueshme e gaforres Kamçatka në brigjet veriore të Norvegjisë i ka dhënë impuls ekonomisë së rajonit të dobët. Por ky burim i ri i të ardhurave për banorët është këmbanë alarmi për ambientalistët.

  Banorët e Bugöynes në afërsi të kufirit me Rusinë para 30 vjetësh e ofruan fshatin e tyre në një anonsë në gazetë për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"