LAJMET NGA BOTA

 • Trump, Biden përplasen në distancë për koronavirusin

  16 Tetor, 2020

  Trump BidenKandidati demokrat presidencial Joe Biden kritikoi të enjten atë që ai e quajti përgjigjen e nxitur nga “paniku” të Presidentit Donald Trump ndaj pandemisë së koronavirusit, ndërsa zoti Trump mbrojti menaxhimin nga ana e tij të një krize që ka shkaktuar vdekjen e më shumë se 217,000 amerikanëve.

  Dy rivalët folën në dy takime të ndryshme me pyetje-përgjigje nga ...

 • Evropë, masa të reja kufizuese për të frenuar përhapjen e Covid-19

  16 Tetor, 2020

  MacronDhjetëra qytete evropiane janë detyruar të vendosin masa kufizuese ndërsa po përballen me një rritje të infeksioneve me koronavirus. Në rajonet e prekura njësitë e kujdesit intensiv po mbushen me shpejtësi dhe mjekët po paralajmërojnë se sistemi shëndetësor mund të mbingarkohet me afrimin e dimrit.

  Evropa aktualisht po raporton më shumë infeksione ditore sesa tre vendet të goditura më rëndë ...

 • Gjermani: Rregulla më të rrepta kundër Coronës

  15 Tetor, 2020

  MerkelQeveria federale dhe qeveritë e landeve ranë dakord për rregulla më të rrepta kundër Coronës. Ato përfshijnë edhe orë policore për qytete me numër të lartë infeksionesh.

  Pas më shumë se tetë orë diskutimesh Kancelarja Angela Merkel dhe kryeministrat e landeve ranë dakord mbi masat për të përmbajtur përhapjen e virusit Corona.

  “Ne jemi në një fazë serioze të pandemisë” – ...

 • Studim i ri: Çfarë dimë për imunitetin ndaj Coronës

  15 Tetor, 2020

  LaboratorZyrtarisht në botë ekzistojnë pesë raste të riinfektimit të pacientëve nga Corona. Rasti i fundit është ai i dokumentuar në SHBA tek një i ri 25 vjeçar nga Nevada. A dimë tani më shumë për imunitetin ndaj SARS- CoV-2?

  Ja disa nga mësimet e nxjerra prej krizës së Coronës 2020: Ne e kemi pranuar ose të paktën jemi mësuar me ...

 • Anketat: Banorët e Evropës Perëndimore shpresojnë në fitoren e zotit Biden

  15 Tetor, 2020

  evropaSipas një sondazhi të fundit nga organizata “YouGov”, shumica e banorëve të Evropës Perëndimore preferojnë që demokrati Joe Biden të fitojë zgjedhjet presidenciale të nëntorit në Shtetet e Bashkuara. Firma kërkimore pyeti dhjetëra mijëra njerëz mbi zgjedhjet e ardhshme të 3 nëntorit. Megjithatë, siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, mbështetja për Presidentin Donald Trump është më ...

 • Më shumë se 5000 infektime të reja në Gjermani

  14 Tetor, 2020

  Merkel gushtPër herë të parë nga prilli, autoritetet gjermane raportojnë më shumë se 5000 infektime të reja me Corona. Kancelarja Merkel dhe kryeministrat e landeve do të kenë mjaft për të diskutuar në takimin e tyre në Berlin.

  Sipas Institutit Robert Koch (RKI), shifra e infektimeve të reja brenda një dite ishte 5132. Kjo shifër ishte më e lartë se ...

 • Donald Trump dhe Joe Biden fushatë në shtetet kyçe

  14 Tetor, 2020

  trump bidenKjo është java e parë e kthimit të Presidentit Donald Trump në fushatën zgjedhore që nga diagnostikimi me COVID-19 dhe njoftimi nga mjekët e tij se ai nuk e transmeton më virusin. Kur kanë mbetur tre javë deri në ditën e zgjedhjeve, Donald Trump dhe kandidati demokrat për president, Joe Biden, po vizitojnë shtetet fushëbetejë që t’u japin ...

 • A është Presidenti Trump imun ndaj COVID-it?

  14 Tetor, 2020

  TrumpNë të njëjtën ditë kur Presidenti Donald Trump bëri të ditur se ishte shëruar dhe kishte fituar imunitet ndaj koronavirusit, studiuesit njoftuan se një person mund të preket dy herë nga COVID-19.

  “E kalova sëmundjen. Mjekët thonë se jam i imunizuar. Ndihem shumë i fuqishëm”, tha zoti Trump gjatë një tubimi elektoral në Florida të hënën.

  Por në një studim të ...

 • Italia pas shumë viktimash prej COVID-19 tani e lufton me sukses virusin

  13 Tetor, 2020

  MilanoItalia në valën e parë të pandemisë Corona vajtoi shumë viktima. Ndërkohë ky vend konsiderohet is modeln ë luftën kundër virusit.

  Ajo ka kaluar shumë në jetë, me moshën 108 vjeçare që ka. Fatima Negrini i ka shpëtuar gripit spanjoll, Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore, dhe tani Covid-it 19. Megjithëse në valën e parë të pandemisë në Milano, ...

 • Corona: Qytetet gjermane kërkojnë ndihmën e ushtrisë

  13 Tetor, 2020

  ShtutgartBerlini, Frankfurti, Këlni. Tani edhe Shtutgarti e ka kapërcyer vlerën kritike të paralajmërimit për Coronan. Autoritetet kanë arritur në kufijtë e mundësive për gjurmimin e kontakteve, duhet të ndihmojë ushtria.

  Numri i infektimeve të reja me Corona në të gjithë vendin u rrit në mes të javës – në veçanti qytetet e mëdha po shkaktojnë shqetësim. Pas Berlinit dhe Frankfurtit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"