LAJMET NGA BOTA

 • Çeki – Gjendje e jashtëzakonshme nga korona dhe shenja të një ndryshimi politik

  7 Tetor, 2020

  PragaÇekia shpall gjendjen e jashtëzakonshme nga korona – menjëherë pas zgjedhjeve të rëndësishme lokale, që mund të jenë paralajmërimi i një ndryshimi politik në vend.

  “Gjendja e jashtëzakonshme është kthyer sërish!” Këto tituj dhe të ngjashëm lexon tani në gazetat çeke. Sepse në Çeki, e cila është veçanërisht e prekur nga pandemia korona në krahasim me vendet e tjera evropiane, ...

 • Agjencia e Ilaçeve publikon udhëzimet për vaksinat, të bllokuara nga Shtëpia e Bardhë

  7 Tetor, 2020

  VakcinaAdministrata e Ushqimit dhe Ilaçeve paraqiti standardet e azhurnuara të sigurisë të martën për prodhuesit e vaksinave për COVID-19 pasi Shtëpia e Bardhë bllokoi publikimin zyrtarisht të tyre, konflikti më i fundit politik mes administratës Trump dhe shkencëtarëve të agjencive shëndetësore qeveritare.

  Në dokumentet e publikuara në faqen e saj të internetit, Administrata e Ushqimit dhe Ilaçeve shkruan se prodhuesit ...

 • Pandemia rikthehet në qendër të fushatës presidenciale

  7 Tetor, 2020

  Trump BidenInfektimi i Presidentit Donald Trump me koronavirus e ka kthyer pandeminë përsëri në qendër të fushatës presidenciale në Shtetet e Bashkuara. Sipas statistikave të Universitetit Johns Hopkins, Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të kenë numrin më të lartë të të infektuarëve në botë, me më shumë se 7.4 milionë raste dhe mbi 209,000 vdekje. Korrespondenti i Zërit të Amerikës ...

 • Infektimi i presidentit risjell në vëmendje rrezikun nga COVID-19 për të moshuarit

  7 Tetor, 2020

  Shtepi e bardhePresidenti Donald Trump bëri një rikthim dramatik në Shtëpinë e Bardhë dje pas daljes nga spitali ushtarak ku u trajtua në mënyrë intensive pas infektimit me COVID-19. Sëmundja e tij, vuri sërish në fokus ndikimin që ka coronavirusi tek pacientët e moshuar.

  Ende nuk është plotësisht e qartë shkalla e përhapjes së koronavirusit në Shtëpinë e Bardhë, por ...

 • Vaksina mund të jetë e gatshme “në tremujorin e dytë të vitit 2021″

  6 Tetor, 2020

  covid19Helen Rees, hulumtuese në mjekësi, është optimiste se vaksina kundër koronavirusit do të jetë e disponueshme në tremujorin e dytë të vitit 2021.

  Rees, e cila bën pjesë në Grupin Këshillimor të OBSH-së për vaksinën kundër COVID-19, pret që vaksina të jetë efektive së paku 50 për qind dhe thekson rëndësinë e shpërndarjes së saj në të gjithë botën.

  “Nëse keni ...

 • Evropa përballë valës së dytë të Coronës

  6 Tetor, 2020

  ParisDuke pasur parasysh numrin në rritje të infeksioneve të reja gjithnjë e më shumë shtete evropiane po marrin masa më të forta për të penguar pandeminë. Një prej vendeve rrezikon të vendosë sërish kufizime të përgjithshme.

  Në Irlandë jeta publike mund të vendoset sërish nën kufizimet totale. Sipas një njoftimi të mediave, shtabi i emergjencave këshilloi autoritetet e shëndetësisë që ...

 • Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve: Koronavirusi mund të përhapet nga ajri

  6 Tetor, 2020

  cdcQendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) postoi një rishikim të udhëzimeve të saj lidhur me koronavirusin të hënën, duke thënë se virusi mund të përhapet nganjëherë në rrugë ajrore.

  Sipas CDC-së, disa individë mund të infektohet nga ekspozimi ndaj virusit në masa të vogla spërklash, të njohura si aerosole, të cilat ...

 • Çfarë ilaçesh po merr Presidenti për COVID-19?

  6 Tetor, 2020

  RemdesivirLista e ilaçeve që Presidenti Donald Trump po merr për të trajtuar infeksionin me koronavirus varion nga ilaçet eksperimentale tek ato pa recetën e mjekut. Më poshtë janë katër më të rëndësishmet.

  Terapia e antitrupave

  Shtëpia e Bardhë tha se presidenti Trump mori një trajtim me antitrupa të premten. Këto proteina që bllokojnë mikrobet, synojnë të parandalojë hyrjen e koronavirusit në ...

 • Dy amerikanë dhe një britanik fitues të çmimit Nobel në mjekësi

  6 Tetor, 2020

  Nobel mjekesiÇmimi Nobel për Mjekësi i vitit 2020 iu dha shkencëtarëve Harvey J. Alter dhe Charles M. Rice nga Shtetet e Bashkuara dhe Michael Houghton të Britanisë për “zbulimet e tyre thelbësore” në identifikimin e virusit të Hepatitit C.

  Të tre shkencëtarët “kanë dhënë një kontribut themelor në luftën kundër hepatitit të transmetuar nga gjaku, një problem i madh global ...

 • Sa i sëmurë është presidenti Trump?

  5 Tetor, 2020

  trump 1Dy flamujtë pas shpinës së presidentit Trump duhet të simbolizojnë: Unë jam shumë mirë dhe i aftë për të ushtruar postin që kam. Por sa i sëmurë është vërtet Trumpi?

  Donald Trump, është pacienti më i rëndësishëm për momentin në Walter Reed Medical Center në Uashington dhe me siguri që nuk ishte i lumtur me raportimet e mediave amerikane ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"