LAJMET NGA BOTA

 • Presidenti Trump: shpresoj të kthehem së shpejti

  4 Tetor, 2020

  trumpPresidenti Donald Trump postoi të shtunën një video nga spitali ku thotë se ka filluar të ndjehet më mirë dhe shpreson të “kthehet së shpejti”.

  Në regjistrimin video prej katër minutash, Presidenti thotë se “nuk ndihej aq mirë” kur u shtrua në Qendrën Kombëtare Mjekësore Ushtarake Walter Reed të premten pasi doli se ishe infektuar me koronavirus. Por ai tha ...

 • A mund të infektohemi dy herë nga COVID-19?

  4 Tetor, 2020

  koronavirusEkspertët thonë se infektimi sërish nga koronavirusi duket një e mundur, por nuk dihet se sa shpesh mund të ndodhë një gjë e tillë.

  Kohët e fundit studiuesit në Hong Kong publikuan prova mbi një person që u prek nga koronavirusi për herë të dytë, disa muaj pas infektimit për herë të parë të tij.

  Gjetjet nuk janë botuar në ndonjë ...

 • Gjermania e ribashkuar – e përgatitur për të ardhmen

  3 Tetor, 2020

  dita e ribashkimitRibashkimi 30 vjet më parë krijoi një Gjermani të fuqishme, nga e cila përfiton Evropa. Tregimi lindor për ribashkimin sivjet ka përballë tregimin perëndimor, shkruan Auron Dodi.

  “Është e enjte, 4 tetor, ora dy. Ju flet Deutschlandfunk me lajmet: Dyshtetësia gjermane mori fund. Në mesnatë hyri në fuqi aderimi i Republikës Demokratike Gjermane në Republikën Federale të Gjermanisë. ...

 • Presidenti Trump shtrohet në spitalin ushtarak “Walter Reed” pas diagnozës me COVID-19

  3 Tetor, 2020

  trumpPresidenti Trump është shtruar në qendrën spitalore të ushtrisë amerikane Walter Reed pranë Uashingtonit për trajtim mjekësor kundër koronavirusit, njofton Shtëpia e Bardhë.

  Para nisjes, presidenti regjistroi një mesazh të shkurtër që e postoi në llogarinë e tij në Twitter ku falenderon dashamirësit e tij dhe shprehet se mendon “që jam shumë mirë. Por po shkoj në Spitalin Walter Reed ...

 • Vjeshta e Coronës – Sa e përgatitur është Gjermania?

  2 Tetor, 2020

  vjeshtaVera iku, virusi mbeti. E tani me vjeshtën po rriten edhe infektimet. Ndërprerja e zinxhirëve të infektimit është një nga faktorët kryesorë në luftë kundër pandemisë. Sa e përgatitur është Gjermania?

  Në verë shumë gjëra ishin më të thjeshta. Me miqtë mund të takoheshe në park apo të uleshe jashtë në restorant. Tani me vjeshtën fillon periudha kur dyert mbyllen. ...

 • Presidenti Trump rezulton i prekur nga koronavirusi

  2 Tetor, 2020

  Trump MelaniePresidenti amerikan, Donald Trump, njoftoi se ai dhe zonja e parë, Melania Trump, janë të prekur nga koronavirusi.

  Ai shkroi në rrjetin twitter të premten se “sonte, zonja e parë dhe unë dolëm pozitiv në testin për COVID-19. Do të fillojmë karantinën dhe procesin e shërimit menjëherë. Do ta kalojmë sa bashku këtë”.

  Pak më vonë Shtëpia e Bardhë lëshoi ...

 • 5 vende evropiane i dërgojnë letër OKB-së për helmimin e Navalnit

  2 Tetor, 2020

  NavalniHelmimi i kritikut të Kremlinit Alexei Navalny “përbën një kërcënim për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare”, thuhet në një letër dërguar Këshillit të Sigurimit të OKB-së nga Britania, Franca, Gjermania, Estonia dhe Belgjika të enjten, njofton agjencia e lajmeve Reuters.

  “Ne i bëjmë thirrje Federatës Ruse të zbulojë, urgjentisht, plotësisht dhe në mënyrë transparente, rrethanat e këtij sulmi dhe të informojë Këshillin e ...

 • Dueli Trump- Biden – Faktet

  1 Tetor, 2020

  Trump Bidem 2Donald Trump dhe Joe Biden kanë shkëmbyer fjalë të rënda gjatë debatit televiziv, si akuza edhe kundërakuza të rënda. Sa të vërteta janë pohimet e tyre?

  1) Deklarimet e tatimeve të Trumpit

  • Moderatori: “Na tregoni, sa tatime keni paguar gjatë vitit 2016 dhe 2017?”
  • Trump: “Miliona dollarë.”
  • Moderatori: “Ju keni paguar miliona dollarë, jo 750?”
  • Trump: “Miliona dollarë, do ta shihni.”

  Pagesa e ...

 • Opinion: Kaos i plotë në debatin e parë Trump-Biden

  1 Tetor, 2020

  Trump BidemNë duelin e parë televiziv mes presidentit Trump e kandidatit demokrat, Joe Biden nuk pati shkëmbim replikash, sepse Trump nuk e linte Biden të fliste. Për një pseudodebat të tillë nuk kemi nevojë, mendon Carla Bleiker.

  Çfarë ishte dreqi kjo? Këtë pyetje mund t’i bëje vetes si spektator pas debatit të parë televiziv mes presidentit Trump dhe sfiduesit të ...

 • Turqia mbështet Azerbajxhanin në konfliktin në Nagorno-Karabak

  29 Shtator, 2020

  Nagorni Karabak 2Tuqia thotë se do të mbështesë Azerbajxhanin me të gjitha mjetet e nevojshme, ndërsa luftimet u futën në ditën e dytë të hënën mes forcave azere dhe atyre armene lidhur me enklavën e debatueshme të Nagorno-Karabakut. Kjo është një shenjë se konflikti mund të zgjerohet.

  Të hënën, forcat e Azerbajxhanit dhe të Armenisë shkëmbyen zjarr me armë të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"