LAJMET NGA BOTA

 • OBSH thirrje për shtyrjen e dozës së tretë të vaksinës

  24 Gusht, 2021

  Logoja e Organizatës Botërore të ShëndetësisëKreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u bëri thirrje vendeve që të vonojnë administrimin e injeksioneve përforcuese për të paktën dy muaj, për t’u dhënë kohë vendeve me doza të pakëta të vaksinave që të sigurojnë më shumë.

  Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus u tha gazetarëve gjatë një vizite në kryeqytetin e Hungarisë, Budapest, se përparësi duhet ...

 • A është ende domethënëse incidenca?

  23 Gusht, 2021

  Coronavirus Symbolfoto ImpfprivilegienIncidenca në Gjermani aktualisht po rritet me shpejtësi, të lidhura me të janë kufizime të mundshme. Por a ka ende kuptim të përdorësh incidencën si orientuese? Një pasqyrë e fakteve.

  E ashtuquajtura incidencë 7-ditore ka shkuar lart e poshtë që nga fillimi i pandemisë. Shifra tregon se sa njerëz kanë rezultuar pozitivë për COVID-19 në shtatë ditë, bazuar në 100.000 banorë.

  Incidenca e fundit në ...

 • Perspektivat e turizmit hapësinor

  23 Gusht, 2021

  Suksesi i fundit i kompanive private të fluturimeve në hapësirë ka ngjallur interesin e kërkuesve të aventurave, por çmimi i i udhëtimeve në hapësirë është shumë i lartë për shumicën e njerëzve. Ekspertët thonë se pas pak vitesh, çmimet për një udhëtim në hapësirë ka të ngjarë të ulen mjaftueshëm në mënyrë që njerëzit e zakonshëm t’i përballojnë.

  Një pamje e kohëve të fundit e ...

 • Talibanët po shkojnë derë më derë për të gjetur “kolaboratorët”

  22 Gusht, 2021

  Afghanistan | Taliban Kämpfer in KabulTalibanët i kanë shtuar kërkimet për njerëzit që punonin për forcat e NATO-s ose qeverinë e mëparshme afgane.

  Sipas një dokumenti të OKB-së, militantët talibanët po shkojnë derë më derë për të gjetur “kolaboratorët” dhe po kërcënojnë familjet e tyre. Që nga marrja e pushtetit, grupi ekstremist islamik deklaroi disa herë dhe u mundua t’i ...

 • Kryeministri britanik thërret një takim urgjent të G-7ës për krizën në Afganistan

  22 Gusht, 2021

  Kryeministri britanik Boris Johnson tha se ka thirrur një takim të udhëheqësve të G7 të martën për të diskutuar krizën në Afganistan dhe i kërkoi komunitetit ndërkombëtar të gjejë mënyra për të parandaluar përshkallëzimin e saj.

  “Është jetike që bashkësia ndërkombëtare të punojë së bashku për të siguruar evakuime të sigurta, për të parandaluar një krizë humanitare dhe për të mbështetur popullin afgan për të ...

 • Edhe të vaksinuarit përhapin variantin Delta

  21 Gusht, 2021

  Passanten in den Fussgaengerzonen in Muenchen .Varianti Delta përhapet më lehtë sesa variantet e tjera të virusit korona edhe ndër personat e vaksinuar kundër Covid-19. Prandaj ekspertët rekomandojë edhe më tej mbajtjen e maskave dhe respektimin e distancës fizike.

  Raportet nga vende të ndryshme po konfirmojnë frikën e shkencëtarëve sipas të cilëve varianti Delta që u përhap me shpejtësi ...

 • Merkeli dëshiron të vazhdojë dialogun me Rusinë megjithë dallimet

  20 Gusht, 2021

  Russland Moskau | Angela Merkel und Vladimir PutinNë takimin e saj me Presidentin rus Putin, Kancelarja Merkel bëri thirrje që dialogu të vazhdojë. Ajo tha se dëshiron të rigjallërojë bisedimet për Ukrainën.

  Në Moskë kancelarja Merkel tha se megjithë dallimet e thella me Rusinë, me njëri -tjetrin flitet. Kancelarja theksoi se kjo edhe duhet të mbetet kështu. Presidenti ...

 • Biden: SHBA do të qëndrojnë në Afganistan derisa të evakuohen të gjithë shtetasit amerikanë

  20 Gusht, 2021

  Joe Biden speaks about Afghanistan at the White House in WashingtonPresidenti amerikan Joe Biden u zotua se Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë në Afganistan derisa të evakuohen të gjithë qytetarët amerikanë që duan të largohen, ndërsa ai këmbëngul në vendimin e tij për t’u tërhequr nga ky vend, pavarësisht kaosit të shkaktuar.

  “Unë nuk mendoj se kjo mund të ishte trajtuar në një mënyrë ...

 • Siguria e Kabulit në duart e fraksionit Hakani të talibanëve

  20 Gusht, 2021

  Kabul, 19 gusht 2021Talibanët ia kanë lënë në dorë sigurinë e kryeqytetit afgan, Kabul, anëtarëve të lartë të Rrjetit Hakani, i cili ka lidhje të ngushta me grupet e huaja xhihadiste, përfshirë edhe me al-Kaidën.

  Zyrtarët e agjencive perëndimore të zbulimit thonë se ky fakt është alarmues dhe bie ndesh me zotimet e talibanëve për të ndjekur një rrugë më të moderuar se sa kur ...

 • Dështuan shërbimet sekrete në Afganistan?

  20 Gusht, 2021

  Afghanistan | Taliban Kämpfer in KabulPas zhvillimeve të fundit në Afganistan, qeveria gjermane ndodhet nën presion. Nga të gjitha anët vijnë kritika, nuk përjashtohet një komision hetimor parlamentar për të shqyrtuar zhvillimet që zunë në befasi Gjermaninë.

  Paralelisht me aksionin e evakuimit të personelit lokal afgan dhe ndihmësve të tjerë në Kabul, në Berlin ka filluar ballafaqimi politik në lidhje ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"