LAJMET NGA BOTA

 • Koronavirusi, CDC-ja tërheq udhëzimin që shkaktoi polemika

  19 Shtator, 2020

  cdcZyrtarët amerikanë të shëndetësisë kanë tërhequr një udhëzim të muajit gusht që kishte krijuar shkaktuar polemika të forta, i cili sugjeronte se nuk ishte e nevojshme të testoheshin personat pa simptoma që mund të ishin ekspozuar ndaj koronavirusit.

  Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) ka rikthyer në fuqi udhëzimin fillestar që personat që kanë qenë në kontakt me ...

 • Premtimi i ilaçit në studimin e parë madhor të pakicave me COVID-19

  19 Shtator, 2020

  RocheNjë kompani farmaceutike tha të premten se një ilaç e që shet për të ulur inflamacionin, ka ndihmuar në parandalimin e nevojës për makineri të frymëmarrjes tek pacientët e shtruar në spital me COVID-19 në studimin e parë madhor kryesisht me hispanikë dhe afrikano-amerikanë.

  Kompania Roche me bazë në Zvicër raportoi rezultatet për ilaçin e quajtur tocilizumab, që shitet tani ...

 • A mund të ketë jetë në planetin Afërditë ?

  16 Shtator, 2020

  AferditaAstronomët kanë gjetur shenja të mundshme jete në atmosferën e planetit Afërditë. Fjala është për mikrobe që mund të jetojnë në retë e ngarkuara me acid sulfurik të planetit të nxehtë. Sipas një studimi botuar në revistën Nature Astronomy, dy teleskopë, në Havai dhe në Kili, gjetën shenja të fosfinës, një gaz i dëmshëm, i cili në Tokë lidhet ...

 • Vendet ku mund të udhëtohet pavarësisht koronës

  15 Shtator, 2020

  detiSezoni kryesor i udhëtimeve për pushime në Evropë po përfundon. Sidoqoftë disa rajone njoftojnë rritje të rasteve të koronës dhe rregulloret e udhëtimeve aktualizohen vazhdimisht.

  Sezonit veror në Evropë ngadalë po i vjen fundi. Në shumë vende numri i infeksioneve me korona po rritet sërish. Vendet po mbrohen me rregulla dhe kushtëzime të reja. Ku është maska e detyrueshme? Kush ...

 • Gjigandi kinez, Huawei në rrezik përballë sanksioneve amerikane

  15 Shtator, 2020

  HuaweiDuke filluar nga 15 shtatori, gjigandi kinez i telekomunikacionit, Huawei — dikur simbol i kapacitetit teknologjik të Kinës, nuk do të ketë më qasje në furnizime jetike me gjysëm-përçues. Pa këto pjesë elektronike, Huawei nuk mund të prodhojë telefona inteligjentë, apo pajisje 5G që kërkohen sot nga bizneset, thonë analistët.

  Sanksionet kundër një prej kompanive më të fuqishme kineze u ...

 • Corona dhe BE: Bashkë apo të ndarë kundër Covid-19?

  14 Shtator, 2020

  BENë fillim të pandemisë, BE e pati të vështirë të gjejë një strategji të përbashkët. Ndërkohë po bashkëpunohet më shumë. E megjithatë BE i ka deri diku duart e lidhura.

  Kur të takohen të hënën e të martën (14-15.09) anëtarët europianë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë diçka do të jetë ndryshe:  Pandemia e detyron OBSH të zhvillojë takimin e parë ...

 • Takim Lukashenko-Putin në Soçi

  14 Shtator, 2020

  Russia, Sochi, Belarus President Alexander Lukashenko and Russian President Vladimir Putin meet at the Sirius Educational Center in the Black sea resortPresidenti bjellorus Aleksandër Lukashenko u takua të hënën në qytetit rus të Soçit, në brigjet e Detit të Zi, me homologun rus Vladimir Putin. Zoti Lukashenko kërkoi mbështetje kritike për qeverinë e tij nga udhëheqësi rus, në atë ...

 • Gjermani: Dy laboratorë të tjerë konfirmojnë se Navalny u helmua me Novichok

  14 Shtator, 2020

  Alexei NavalnyQeveria gjermane bëri të ditur se dy laboratorë specialë në Francë dhe Suedi kanë konfirmuar se udhëheqësi rus i opozitës Alexei Navalny ishte helmuar me agjentin nervor të periudhës sovjetike Novichok.

  Një laborator ushtarak gjerman kishte konfirmuar më parë praninë e kësaj substance në trupin e udhëheqësit të opozitës ruse. Zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Seibert tha të hënën ...

 • Syzet inteligjente mund të jenë hapi tjetër i madh në teknologji

  14 Shtator, 2020

  Syze intelegjenteArdhja e telefonit inteligjent ka ndryshuar sjelljen njerëzore. Por a do të jenë syzet inteligjente zhvillimi tjetër i madh në botën e teknologjisë? Kompania Google ishte e para që prezantoi syzet inteligjente më shumë se gjashtë vite më parë. Por ai produkt nga Google nuk gjeti shumë mbështetje. Aktualisht, shumë kompani të vogla dhe të mëdha në shumë ...

 • Tension në raportet mes Turqisë dhe shtatë vendeve të BE

  13 Shtator, 2020

  qipro ushtrimeTensionet në Detin Mesdhe për gërmimet për gazi po vazhdojnë. Franca dhe gjashtë vende të tjetra i bëjnë thirrje Turqisë të heqë dorë nga gërmimet. Por Ankaraja nuk do të dëgjojë.

  Pas një samiti të shtatë vendeve të Bashkimit Evropian që shtrihen rreth Detit Mesdhe, të mbajtur në Korsikë, u lëshua një kumtesë e përbashkët, me të cilën mbështeten tërësisht Greqia ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"