LAJMET NGA BOTA

 • Alcajmeri mund të zbulohet përmes një analize të gjakut

  1 Gusht, 2020

  AlcajmerStudimet mbi një analizë eksperimentale të gjakut për sëmundjen Alcajmer tregojnë se ajo është shumë e saktë të dallojë njerëzit e prekur nga sëmundja, thonë shkencëtarët. Ky zbulim po shton shpresat për një mënyrë të thjeshtë dhe të besueshme në diagnostikimin e kësaj forme të sëmundjes mendore në të ardhmen. Hulumtuesit thonë se zbulimi është një qasje e re e cila ...

 • Shumë qytete evropiane kanë forcuar masat kundër Coronas

  31 Korrik, 2020

  BelgjikNë Gjermani, sipas Institutit Robert Koch, Zyrat e Shëndetit Publik raportuan 870 infektime të reja me virusin Corona brenda një dite. Holanda, Franca dhe Anglia ashpërsojnë masat kundër Coronas.

  Për shkak të rritjes së madhe të numrit të infektimeve, shumë qytete evropiane kanë forcuar përsëri masat kundër virusit Corona.

  Në Holandë, që nga e mërkura, në Amsterdam dhe Roterdam do të jetë e detyrueshme ...

 • Pasojat e mundshme të tërheqjes së trupave amerikane nga Gjermania

  30 Korrik, 2020

  baza shba ne GjermaniShtetet e Bashkuara po tërheqin thuajse 12 mijë trupa nga Gjermania, pas thirrjes së Presidentit Donald Trump për të reduktuar praninë ushtarake amerikane jashtë vendit. Departamenti i Mbrojtjes thotë se kjo lëvizje do ta forcojë sigurinë amerikane, por kritikët e shohin këtë hap si ndëshkim për një vend që zoti Trump e ka kritikuar se nuk ka plotësuar ...

 • NASA lëshon me sukses drejt Marsit sondën robot

  30 Korrik, 2020

  sonda robot mars nasaAgjencia amerikane e Hapësirës NASA lëshoi sot me sukses nga Cape Canaveral i Floridës sondën robot Perserverance, një mekanizëm i gjeneratës së ardhshme që do të kërkojë gjurmë të mundshme jete në planetin Mars, fqinjin më të afërt të Tokës.

  Sonda është vendosur në majë të raketës së fuqishme Atlas 5 dhe pritet të arrijë platenin e kuq në ...

 • Kongresmeni Gohmert rezulton pozitiv për koronavirus

  30 Korrik, 2020

  Kongresmeni GohmertKongresmeni amerikan Loui Gohmert i shtetit të Teksasit thotë se ka rezultuar pozitiv me virusin COVID-19. Republikani Gohmert ishte parë kohët e fundit pa maskë në ndërtesën e Kongresit. Gjatë seancës dëgjimore të Komisionit Juridik të Dhomës së Përfaqësuesve me Prokurorin e Përgjithshëm William Barr, zoti Gohmert u vu re që nuk e përdorte maskën mbrojtëse.

  Pasi doli lajmi për zotin ...

 • Detyrim për test corone në Gjermani, por si funksionon ai?

  29 Korrik, 2020

  kontrollShqipëri, Kosovë, Serbi, Turqi, SHBA, etj.: Kush do të vijë në Gjermani nga një vend që ndodhet në listën me 130 vende të konsideruara si zona rreziku duhet të testohet për Coronën. Detyrimi hyn në fuqi javën e ardhshme.

  Kush duhet të testohet?

  Testet e Coronës do jenë të detyrueshëm për të gjithë ata, që duan të hyjnë në Gjerman nga një zonë ...

 • Zyrtarët amerikanë: Zbulimi rus përhap dizinformim përmes faqeve elektronike në anglisht

  29 Korrik, 2020
  info rus
  Faqja elektronike, InfoRos
 • COVID-19, vaksina eksperimentale e grupit NIH/Moderna hyn në fazën e fundit

  29 Korrik, 2020

  vakcinaProva më e madhe deri më sot e një vaksine eksperimentale për COVID-19 filloi të hënën me të parët e një grupi prej gati 30,000 amerikanësh që përveshën mëngët për të marrë vaksinën e krijuar nga qeveria amerikane si pjesë e garës gjithëpërfshirëse globale për të ndaluar shpërthimin e virusit vdekjeprurës.

  Testimi në fazën përfundimtare të vaksinës, zhvilluar nga Instituti Kombëtar i ...

 • A ka rrezik për infeksion të dytë nga koronavirusi?

  29 Korrik, 2020

  test covid19A mund të infektohesh më shumë se një herë nga koronavirusi?

  Shkencëtarët nuk kanë një përgjigje të konfirmuar por besojnë se është e mundur.

  Ekspertët e shëndetësisë mendojnë se ata që e kanë kaluar COVID-19 do të kenë një lloj imuniteti ndaj sëmundjes. Por shkencëtarët nuk janë të sigurtë se sa efektiv është ky imunitet dhe për sa kohë zgjat.

  Ka pasur njoftime ...

 • Vërini gishtin kokës – vala e dytë Corona do të vijë!

  28 Korrik, 2020

  kafetMe një çmim të lartë ne arritëm ta mbajnë nën kontroll kurbën e infeksionit me Sars-CoV-2. Por nëse tani nuk përpiqemi të gjithë bashkë do ta çojmë dëm suksesin e arritur në luftën kundër COVID-19, mendon Fabian Schmidt.

  Shumë vende të botës reaguan ndaj pandemisë Corona  me kohë duke marrë masat e izolimit si dhe duke ndjekur me hollësi zinxhirin e infeksionit, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"