LAJMET NGA BOTA

 • Nacionalizimi i vaksinave ndaj Covid-19 dhe krijimi i një alternative tjetër

  5 Korrik, 2020
  vaccine covid-19
  FILE – A woman holds a small bottle labeled with a “Vaccine COVID-19″ sticker and a medical syringe in this illustration taken April 10, 2020.
 • Masa kundër terrorit në internet

  4 Korrik, 2020

  CyberkriminalitetNë një aksion të bashkërenduar autoritetet e policisë të 13 shteteve anëtare të BE-së si dhe të pesë shteteve të tjera morën masa kundër shpërndarjes së përmbajtjeve terroriste në internet.

  Udhëzime për të prodhuar lëndë eksplozive, skica për prodhimin e armëve ose informacione për të përzgjedhur objektiva si dhe mjetet e nevojshme për të ushtruar akte vrastare, të gjitha këto informacione mund t’i ...

 • Trumpi në krizë – Por zgjedhjet ende nuk kanë përfunduar

  3 Korrik, 2020

  TrumpNumri i infeksioneve me Corona në SHBA ka arritur një nivel të ri të lartë. Pakënaqësia ndaj presidentit po rritet, thotë Oliver Sallet.

  Nga ta fillojmë? Nuk ka mbetur shumë nga shkëlqimi i ish-kombit kryesor të botës së lirë: liria e shtypit është goditur. Demokracia ndodhet nën presion. Një pandemi që mund të menaxhohej më mirë nëse thjesht do të donin ta ...

 • COVID-19, 40 shtete amerikane me infeksione në rritje

  3 Korrik, 2020

  covid19Udhëheqësit botërorë nuk mund të zgjedhin mes ekonomisë dhe shpëtimit të jetëve të njerëzve, tha eksperti më i lartë i sëmundjeve infektive.

  Pra le të bëjmë të mundur që shëndeti publik të na ndihmojë të hapim ekonominë“, tha doktor Anthony Fauci të enjten për gazetën e rrjetit të Shoqatës Mjekësore amerikane. Zoti Fauci foli ndërsa guvernatorët në të gjithë Shtetet e Bashkuara ...

 • Shefi i OKB-së: COVID-19 sfidë për paqen e sigurinë globale

  3 Korrik, 2020

  Hagia SofiaSekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres tha të enjten se pandemia e koronavirusit po prek thellë paqen dhe sigurinë në të gjithë botën.

  Siguria kolektive dhe mirëqenia jonë e përbashkët po goditen nga shumë fronte, kryesisht nga një sëmundje e pamëshirshme, nxitur gjithashtu nga një brishtësi globale“, tha zoti Guterres. “Sfida jonë sot është të shpëtojmë ...

 • SHBA, rekord i ri ditor i infeksioneve me Covid-19

  2 Korrik, 2020
  maska
  Women wear masks as they check a mobile phone Wednesday, July 1, 2020, in Houston. Harris County Commissioners have voted to extend the recently-issued mask order until August 26. The order directs any businesses providing goods or services to…
  Rusia i hap rrugën Putinit të qeverisë deri në 2036 2 Korrik, 2020

  PutinVotuesit rusë miratuan ndryshime kushtetuese që do ta lejojnë Presidentin Vladimir Putin të mbajë potencialisht pushtetin deri në vitin 2036. Por referendumi njëjavor që përfundoi të mërkurën u njollos nga raportimet e përhapura të presionit ndaj votuesve dhe parregullsive të tjera.

  Sipas zyrtarëve të zgjedhjeve, 77.6% e rusëve kanë votuar për ndryshimet kushtetuese, kur janë numëruar rreth tre të katërtat e të ...

 • Reagime të forta në Kongres pas njoftimeve për pagesat ruse

  1 Korrik, 2020

  ligjvënësit shbaMedia njofton se Presidenti Trump ishte informuar për pagesat që u kishin ofruar rusët operativëve të Talebanëve për të vrarë ushtarë amerikanë në Afganistan. Ligjvënësit tani po kërkojnë përgjigje pasi Shtëpia e Bardhë tha se presidenti nuk ishte në dijeni të këtyre informatave të zbulimit, pasi nuk ishin verifikuar. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Katherine Gypson raporton mbi jehonën që ...

 • Elez Biberaj emërohet drejtor në detyrë i Zërit të Amerikës

  1 Korrik, 2020

  Elez BiberajAgjencia e Shteteve të Bashkura për Median Globale (USAGM) ka emëruar gazetarin me përvojë të Zërit të Amerikës Elez Biberaj në postin e drejtorit në detyrë të Zërit të Amerikës.

  Emërimi i zotit Biberaj u njoftua përmes një emaili drejtuar stafit të martën nga shefi i ri ekzekutiv i Agjencisë Amerikane për Median Globale Michael Pack. Po ashtu u njoftua edhe ...

 • Shqetësimet në Amerikë mbi shtimin e rasteve me koronavirus

  1 Korrik, 2020

  Zëvendës Presidenti Mike PenceMes shqetësimeve të vazhdueshme mes pjestarëve të ekipit të Shtëpisë së Bardhë për trajtimin e situatës së koronavirusit, Zëvendës Presidenti Mike Pence i cili drejton përpjekjet, po vë theksin tek ana pozitive.

  “Shkalla e vdekjeve është më e ulëta që nga marsi”, u tha zoti Pence gazetarëve të martën gjatë një vizite zyrat qendrore të Sherbimit Shëndetësor Publik. “Jemi në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"