LAJMET NGA BOTA

 • BioNTech rrit ekonominë gjermane

  11 Gusht, 2021

  BiontechSa mund të ndikojë një koncern i vetëm në rritjen ekonomike të një vendi? Tek koncerni i njohur në botë për shpikjen e vaksinës kundër Coronës, BioNTech tani ka një shifër që e bën të qartë këtë.

  Sipas ekspertëve të ekonomisë suksesi i jashtëzakonshëm i koncernit farmaceutik BioNTech me vaksinën e tij kundër Coronës po çon përpara rritjen ekonomike të Gjermanisë. “BioNTech mund të kontribuojë ...

 • Gjermania rrit presionin për vaksinim

  11 Gusht, 2021

  Berlin | Pressekonferenz: Angela MerkelPas katër orësh video-konferencë, qeveria dhe landet në Gjermani vendosën të martën të specifikojnë masat mbrojtëse kundër virusit korona. Në vijim një përmbledhje e rregullave.

  Qeveria dhe landet gjermane vendosën të martën, në një konferencë virtuale të kancelares Angela Merkel dhe kryeministrave të 16 landeve që të forcojnë masat  parandaluese të përhapjes së koronës. Shkas është rritja ...

 • Raporti i OKB-së për klimën, “kod i kuq për njerëzimin”

  10 Gusht, 2021

  UN Climate ReportSipas një raporti të Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike, njerëzit pa dyshim janë fajtorë për ndryshimet globale të klimës – ndërsa kërkohen urgjentisht shkurtime masive të gazrave që shkaktojnë efektin serrë nëse bota dëshiron të shmangë një ngrohje katastrofike. Gjetjet e raportit janë miratuar nga 195 qeveri në botë.

  Në ishullin grek të Evias, banorët u larguan nga shtëpitë e tyre nën ...

 • Berlin: „Muret bien, kur njerëzit nuk mund t’ i durojnë ato“

  10 Gusht, 2021

  Deutschland Checkpoint Charlie Berlin | Ausbau der Mauer an der Zimmerstraße 1964Më 13 gusht 1961, udhëheqja e RDGJ-së filloi ndërtimin e murit që do ta mbante për gati 30 vjet Gjermaninë të ndarë dhe që u kthye në simbolin e ndarjes mes Europës Lindore e asaj Perëndimore.

  Në fillim të gushtit të vitit 1961 ...

 • Jo Pitagora, por babilonasit e zbuluan trigonometrinë

  10 Gusht, 2021

  Universität Sydney UNSW | babylonische TontafelnÇdo nxënës mëson formulën e Pitagorës a² + b² = c². Por me sa duket babilonasit e kanë përdorur trigonometrinë për të matur tokën para 3700 vjetësh, 1000 vjet para Pitagorës. A duhet rishkruar historia e matematikës?

  Një pllakë misterioze balte mund të revolucionarizojë historinë e matematikës. Ajo është gjetur gjatë gërmimeve arkeologjike që në ...

 • Samiti i Coronës në Gjermani: Fund testeve falas

  10 Gusht, 2021

  Deutschland | Nach Beratungen von Bund und Ländern | Bundeskanzlerin Angela Merkel | PressekonferenzPara samitit të landeve me federatën gjermane sot, sipas një drafti që qarkullon në media, pritet që t’u jepet fund në masë të madhe testeve falas nga tetori. Me këtë mendohet të rritet presioni ndaj të pavaksinuarve.

  Siç kanë ...

 • Paralajmërimi i zymtë i OKB-së mbi ngrohjen globale

  9 Gusht, 2021

  Një komision i Kombeve të Bashkuara që trajton çështje që lidhen me ndryshimin e klimës thotë se ngrohja globale është tashmë një tipar i përhershëm i jetës së përditshme, por ende mund të ndërmerren hapa për të parandaluar pasojat më të rënda të saj.

  Paneli Ndërqeveritar mbi Ndryshimet Klimatike lëshoi të hënën një raport që pritej prej kohësh, ku thuhej se ndryshimet klimatike “shkaktohen pamëdyshje ...

 • Raporti i OKB-së për klimën: Ngrohja globale me 1,5 gradë arrihet që në 2030-n

  9 Gusht, 2021

  Klimaprotestmarsch in der ugandischen Hauptstadt KampalaToka po ngrohet me shpejt se parashikohej, paralajmërojnë shkencëtarët. Nëse zhvillimet aktuale vazhdojnë planeti Tokë do të arrijë që në vitet 2030 nivelin e ngrohjes me 1,5 gradë krahasuar me periudhën paraindustriale.

  Ndotja e mjedisit nga gazi karbonik është rritur në ekstreme të tlla, saqë pragu i kufizimit të ngrohjes globale në 1,5 gradë Celcius ...

 • Rëndohet situata e COVID-19 në një numër vendesh

  9 Gusht, 2021

  Situata e COVID-19 po rëndohet në një numër vendesh të botës. Ministria shëndetësore e Indisë njoftoi të dielën se kishte regjistruar 39,000 raste të reja në 24 orët e fundit, ndërsa Rusia njoftoi 23,000 raste të reja.

  Ndërkaq, popullata në shumë vende po shfaq rezistencë ndaj rikthimit të masave izoluese. Në Francë, 230,000 vetë marshuan të dielën në qytete të ndryshme kundër vaksinimeve si dhe ...

 • Raporti i zbulimit do të shqyrtojë teoritë mbi origjinën e COVID-19

  7 Gusht, 2021

  Agjencitë amerikane të zbulimit pritet t’i dërgojnë një raport Presidentit Joe Biden këtë muaj, në të cilin shqyrtohen dy teoritë kryesore rreth origjinës së koronavirusit. Sipas njërës teori, virusi doli aksidentalisht nga një laborator. Ndërsa teoria tjetër thotë se virusi u përhap tek njerëzit përmes kontaktit me një kafshë të infektuar. Më shumë hollësi sjell raporti i gazetares së Zërit të Amerikës Jesusemen Oni.

  Ndërsa kanë kaluar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"