LAJMET NGA BOTA

 • Itali, mbi 9 mijë të vdekur nga koronavirusi, tejkalon Kinën

  27 Mars, 2020

  kufomatTë premten në Itali humbën jetën nga koronavirusi 969 persona. Kjo është shifra më e larta ditore e shënuar nga një vend prej fillimit të shpërthimit të COVID-19.

  Tashmë Italia numëron mbi 9.134 vdekje dhe 86,498 raste të konfirmuara personash bartës ...

 • Italia, Spanja, SHBA — aktualisht vatrat kryesore të epidemisë së koronavirusit

  26 Mars, 2020
  madridPersoneli në një spital në Madrid transporton një viktimë të COVID-19; 25 mars 2020

  Italia, Spanja dhe Shtetet e Bashkuara janë aktualisht qendrat kryesore në shkallë globale ...

 • Disa produkte që konsumojmë çdo ditë janë armiqtë e zemrës

  26 Mars, 2020

  zemraDëshironi ta mbani zemrën të shëndetshme për shumë vite me rradhë? Siç e dini, rruga drejt zemrës fillon nga stomaku, ndaj duhet të tregoni mjaft kujdes ndaj disa ushqimeve. Bëhet fjalë për ushqime që duhet t’i konsumoni rrallë ose më e mira e të mirave t’i zëvëndësoni me alternativa më të shëndetshme për zemrën.

 • A mund të jetë humbja e nuhatjes, simptomë e COVID-19?

  25 Mars, 2020

  smellin roseSipas një studimi të ri në Britani, një humbje e ndjesisë së nuhatjes mund të jetë një simptomë që tregon se një pacient mbart koronavirusin e ri.

  ENT UK, një grup mjekësh otolaringologë në Britani, publikoi një studim me numër të kufizuar pacietësh që tregon se anosmia, humbja e nuhatjes, mund të vërehet ndonjëherë tek pacientët që mbajnë COVID-19, ...

 • Itali, 793 raste të reja vdekjesh nga koronavirusi

  21 Mars, 2020

  varrimiNë Itali numri i vdekjeve si pasojë e koronavirus ka pësuar sërish rritje të madhe. Të shtunën zyrtarët njoftuan një rritje me 793 persona të vdekur brenda një harku prej 24 orësh dhe 6,557 raste personash të infektuar.

  Vendi, që tashmë është shdërruar në epiqendrën e shpërthimit të shfrenuar në Evropë numëron gjithsej 53.578 raste personash të prekur nga ...

 • Propaganda ruse kundër Evropës në kohën e virusit Corona

  21 Mars, 2020

  fakeA po e përdor Rusia krizën Corona për të përhapur Fake News? Vëzhguesit evropianë thonë, se në mediat ruse ka shenja të këtilla.

  Transmetuesi rus i lajmeve “Sputnik” pohon, se virusi Corona është zbuluar në Letoni, sepse “atje ka shumë biologë dhe farmacistë të talentuar”. Burimet tjera të afërta me Kremlinin thonë, se virusi është krijuar në laboratorin britanik ushtarak ...

 • Ekspertët: pa angazhimin e publikut, nuk mposhtet koronavirusi

  21 Mars, 2020

  expertetKoronavirusi ka ndalur jetët tona, qytete të tëra janë vendosur nën shtetrrethim dhe ekonomia globale është gjunjëzuar. Po emërtohet, jo më kot, si kriza më e keqe e shëndetit publik e brezit tonë. Drejtuar nga Sarah Zaman, Zëri i Amerikës organizoi një tryezë virtuale me ekspertë nga mbarë bota për t’iu përgjigjur pyetjeve të shikuesve.

  Në tryezën virtuale të ...

 • Dr. Fauci: Koronavirusi në SHBA, ende në “fazën e përshkallëzimit”

  21 Mars, 2020

  Dr FauciEksperti i qeverisë amerikane për sëmundjet, Anthony Fauci thotë se Shtetet e Bashkuara janë ende në “fazën e përshkallëzimit” të koronavirusit. Fauci, ekspert i njohur i sëmundjeve infektive, i bëri komentet në një intervistë me shefin ekzekutiv të kompanisë Facebook, Mark Zuckerberg.

  Dr. Anthony Fauci, i cili njihet si eksperti kryesor i vendit për sëmundjet ngjitëse, është marrë në ...

 • Trump: Trajtimi i Covid 19 mund të bëhet me ilaçet kundër malaries dhe ebolës

  21 Mars, 2020

  TrumpPresidenti amerikan Donald Trump njoftoi të enjten se terapitë antivirale të përdorura për trajtimin e malaries dhe Ebolësjanë në mesin e ilaçeve që mund të vihen në dispozicion për trajtim të mundshëm të personave të infektuar me virusin COVID-19.

  Por zyrtarët paralajmëruan se përdorimi i gjerë i këtyre ilaçeve është ende larg. Korrespondentja e Zërit të Amerikës në Shtëpinë e ...

 • Itali: Rëndohet situata, 627 vdekje në 24 orët e fundit

  21 Mars, 2020

  ItaliaNjë numër i madh pacientësh kanë mbushur spitalet në Spanjë dhe Itali ndërsa numri i vdekjeve në rang global e ka tejkaluar shifrën prej 10 mijë personash.

  Italia është vendi më i goditur në Evropë. Vetëm të premten u raportuan 627 vdekje të tjera, rritja më e madhe ditore për vendin, që nga fillimi i shpërthimit të virusit vdekjeprurës. Deri ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"