LAJMET NGA BOTA

 • Gjermania parashikon masa të reja në vjeshtë

  5 Gusht, 2021

  US-Regierung prüft Corona-Impfpflicht für MitarbeiterMinistri i Shëndetësisë, Jens Spahn parashikon masa të reja: Personat e vaksinuar duhet të vazhdojnë të mbajnë maska. Ata që nuk janë vaksinuar mund të përjashtohen nga gastronomia. Propozimet kanë shkaktuar kritika.

  Në Ministrinë Federale të Shëndetësisë mendojnë se për përballimin e suksesshëm të një vala të re të mundshme të pandemisë Corona nevojiten edhe masa të reja. ...

 • Sanksionet SHBA-Kinë krijojnë universet paralele të teknologjisë

  4 Gusht, 2021

  Handelsgespräche zwischen China und den USASanksionet e fundit nga Pekini dhe Uashingtoni kanë përshpejtuar një prirje të distancimit ekonomik ndaj Kinës, e cila synon me shumë mënyra që jetë e pavarur për furnizimet në sektorët kritikë të teknologjisë.

  Ndërsa SHBA vazhdon të fusë në listën e zezë dhjetëra kompani kineze, Pekini po imponon gjithnjë e më shumë sanksionet e veta ...

 • 8 të vdekur nga zjarret në Turqi

  3 Gusht, 2021

  Tetë persona kanë vdekur si rezultat i më shumë se 100 zjarreve përgjatë bregdetit jugor të Turqisë, ndërsa zjarrfikësit të mbështetur nga helikopterët luftojnë me zjarret që kërcënojnë disa nga zonat kryesore turistike të vendit.

  Banorët dhe pushuesit në destinacionet turistike të Antalias dhe Muglas u evakuan me anije të vogla. Roja bregdetare dhe dy anije të marinës u vendosën pranë bregdetit në rast se ...

 • Shkencëtarët britanikë kanë frikën e një beteje të përjetshme me COVID-in

  3 Gusht, 2021

  Këshilltarët shkencorë të qeverisë britanike kanë ngritur mundësinë e një lufte të përjetshme ndaj koronavirusit duke thënë se çrrënjosja e virusit “nuk ka gjasa të ndodhë”. Ata paralajmërojnë se “gjithmonë do të ketë variante”.

  Shkencëtarët britanikë shpresojnë që virusi të evoluojë në një formë që shkakton “sëmundje shumë më pak të rënda”, por paralajmëruan se nuk ka gjasa që kjo të ndodhë për disa kohë. ...

 • Fauci paralajmëron rrezikun nga shtimi i rasteve me koronavirus

  2 Gusht, 2021

  Eksperti më i lartë amerikan për sëmundjet infektive po paralajmëron se më shumë “dhimbje dhe vuajtje” do të pasojnë ndërsa përsëri po shtohet numri i rasteteve me COVID-19 mes thirrjeve të zyrtarëve që amerikanët e pavaksinuar të imunizohen.

  Duke folur në emisionin “This Week” të kanalit televiziv ABC, Dr. Anthony Fauci tha se nuk parashikon mbyllje të tjera në vend pasi beson se një numër ...

 • Qytetarët iranianë – “të pashpresë dhe të pakënaqur”

  28 Korrik, 2021

  Pamje nga protestat në Khuzestan. Korrik, 2021.Analistët thonë se dëshpërimi ekonomik dhe zhgënjimi në rritje në shoqëri kanë shkaktuar protesta në të gjithë Iranin.

  Fillimisht, ato kanë shpërthyer në provincën jugperëndimore Khuzestan, për shkak të mungesës së ujit.

  “Nëse shoqëria nuk do të ishte e pashpresë, ajo nuk do të dilte në rrugë, nuk do të reagonte, pakënaqësia e saj nuk do të rezultonte në protesta”, ...

 • Bosnje e Hercegovinë: Nga sot ndalohet mohimi i gjenocidit në Srebrenicë

  28 Korrik, 2021

  Nga e mërkura në Bosnjë e Hercegovinë është i ndaluar me ligj mohimi i gjenocidit në Srebrenicë dhe shkelësit e ligjit mund të dënohen me burgim.

  Vendimi i Përfaqësuesit të lartë ndërkombëtar në Bosnje, Valentin Inzko për plotësimin e Kodit Penal për këtë çështje hyn sot në fuqi.

  Javën e kaluar zoti Inzko, shpalli të premten vendimin me të cilin ndalon mohimin e gjenocidit, duke iu ...

 • Kufijtë e SHBA mbeten të mbyllur për europianët për shkak të pandemisë

  28 Korrik, 2021

  USA Pressesprecherin des Weißen Hauses Jen Psaki Shumë shpresonin, që amerikanët do t’i shfuqizonin së shpejti kufizimet prej pandemisë. Por ndryshe nga BE-ja, qeveria e SHBA-së ndjek kursin e rreptë duke dhënë për këtë një arsye të caktuar.

  SHBA vazhdon t‘ua refuzojë udhëtimin brenda vendit të tyre europianëve dhe të huajve nga vende të tjera për shkak të pandemisë ...

 • Biden akuzon Rusinë për ndërhyrje në zgjedhjet amerikane të vitit 2022

  28 Korrik, 2021

  President Joe Biden finishes speaking during a visit to the Office of the Director of National Intelligence in McLean, Va., July 27, 2021. Rusia tashmë po ndërhyn në zgjedhjet për Kongres të vitit të ardhshëm në SHBA, tha Presidenti Joe Biden të martën në një fjalim në Zyrën e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare (ODNI).

  Duke iu referuar raportit sekret të ditës të përgatitur nga komuniteti ...

 • CDC rekomandon mbajtjen e maskës edhe për ata që kanë bërë vaksinën

  28 Korrik, 2021

  USA, Atlanta, A general view of the Centers for Disease Control and PreventionQendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ndryshoi disa udhëzime në lidhje me mbajtjen e maskës. CDC njoftoi rekomandimet e reja të martën, sipas të cilave, edhe njerëzit e vaksinuar duhet që të mbajnë maska në ambientet e brendshme në pjesët e Shteteve të Bashkuara, ku rastet e koronavirusit janë në rritje.

  Shkencëtarët ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"