LAJMET NGA BOTA

 • Erdogani ndalon kalimet e migrantëve përmes Egjeut

  8 Mars, 2020

  refugjatetA është kjo një lëvizje politike shahu në përpjekjet me BE-në apo fshihet diçka më shumë pas kësaj? Pas hapjes së kufirit në drejtim të BE-së, presidenti turk vendos tani një barrierë në një pozicion tjetër.

  Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan e ka urdhëruar truprojën bregdetare të mos lejojnë më refugjatë e migrantë me anije për të kaluar përmes detit ...

 • Serbia konfirmon rastin e parë me koronavirus

  6 Mars, 2020

  KoronaMinistria serbe Shëndetësisë, konfirmoi të premten rastin e parë me koronavirus.

  Ministri i Shëndetësisë, Zllatibor Llonçar, tha se bëhet fjalë për një 43 vjeçar nga Subotica, një qytet në veri të krahinës së Vojvodinës, i cili kishte vizituar së fundmi disa herë Budapestin.

  Ai tha se pacienti është vënë në karantinë në një spital të Suboticës meqë pas kontrolleve dhe ...

 • Virusi korona si “mjellma e zezë” për tregjet e financave

  6 Mars, 2020

  Berza“Mjellma e zezë” në terminologjinë e financave përdoret për situata të paparashikuara me pasoja të rënda. Ekonomistët ndërkohë diskutojnë, se sa të rënda mund të jenë pasojat e epidemisë së virusit korona.

  Kur në fund të janarit Gilles Guibout e pyetën, nëse mund të jetë virusi korona një “mjellmë e zezë”, ai u përgjigj: “Po, ndoshta për firmat, ...

 • A duhet maska për t’u mbrojtur nga koronavirusi?

  6 Mars, 2020

  MaskaNë kronikat televizive nga vendet ku është përhapur koronavirusi mund të shohësh mjaft njerëz që mbajnë maska kirurgjikale në fytyrë. Por ekspertët e shëndetësisë thonë se maskat nuk janë mbrojtja më e mirë ndaj koronavirusit dhe se ekzistojnë mënyra të tjera më të efektshme për të ruajtur veten dhe të tjerët nga infektimi.

  Ndërsa koronavirusi vazhdon të përhapet, njerëzit po ...

 • Ndotja e ajrit na kushton ne tre vjet jetë

  6 Mars, 2020

  NdotjaPluhuri, ozoni dhe të tjera lëndë dëmtuese për ajrin i kushtojnë njerëzimit në mbarë botën më shumë vite jetë se sa sëmundjet e rrezikshme infektive si malarja apo SIDA, duhani apo luftrat, thonë studiuesit nga Mainci.

  Si pasojë e ndotjes së ajrit në mbarë botën ndodhin 8,8 milionë vdekje të parakohshme, shkruajnë kardiologu Thomas Münzel nga Universiteti Teknik i Maincit ...

 • Turqi-Rusi bien dakord për krijimin e një korridori të sigurt në Idlib

  5 Mars, 2020

  erdoganTurqia dhe Rusia ranë dakord të krijojnë një korridor të sigurt përgjatë një autostrade kryesore që ndodhet në Idlib të Sirisë si dhe për kryerjen e patrullimeve të përbashkët aty duke filluar nga 15 marsi.

  Kjo thuhej në një deklaratë të përbashkët pas bisedimeve të zhvilluara në Moskë të enjten me synim lehtësimin e tensioneve në këtë rajon. Në ...

 • Evropë, masa të jashtëzakonshme për koronavirusin

  5 Mars, 2020

  ItaliNdërsa koronavirusi vazhdon të përhapet në Evropë, në kontinent po merren masa të jashtëzakonshme.

  Organizatorët e Panairit të Librit në Londër, një nga tubimet më të mëdha të industrisë botuese, e kanë anuluar panairin.

  Linjat ajrore gjithashtu kanë ulur ndjeshëm fluturimet. Në Itali, ku numri i vdekjeve nga koronavirusi është i dyti pas Kinës, qeveria ka mbyllur të gjitha shkollat dhe ...

 • Putini takon Erdoganin në kërkim të armëpushimit në Siri

  5 Mars, 2020

  Putin ErdoganPresidenti rus Vladimir Putin filloi të enjten bisedimet me homologun e tij turk Tayip Erdogan në një përpjekje për të arritur një armëpushim të mundshëm në veri të Sirisë. Zoti Putin i shprehu zotit Erdogan ngushëllime për vrasjen e disa ushtarëve turq atje. President rus tha se situata në provincën Idlib, ku ushtritë e e dy vendeve ...

 • Erdogani tani po përdor çdo mjet

  5 Mars, 2020

  ErdoganNë fundjavë, Presidenti Erdogan njoftoi se do të hapë kufijtë për refugjatët. E kuptueshme, sepse Turqia e ka humbur besimin në marrëveshjen e refugjatëve, thotë Erkan Arikan. Por edhe e rrezikshme.

  Lajmi u përhap si zjarr i egër në mëngjesin e së premtes së kaluar. “Erdogan hap kufijtë për refugjatët për në Bullgari dhe Greqi”. Disa dhjetëra mijëra njerëz, që ...

 • Virusi Korona tani ‘pandemi mbarëbotërore’, thotë ministri gjerman i Shëndetësisë

  4 Mars, 2020

  Jens SpanMinistri i Shëndetësisë Jens Spahn ka paralajmëruar se shpërthimi i COVID-19 “nuk ka arritur ende kulmin në Gjermani”. Numri i rasteve në vend arriti 240 të mërkurën.

  Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn, tha të mërkurën tha se virusi i ri Korona është bërë një “pandemi mbarëbotërore” që ende nuk e ka “arritur kulmin e saj” në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"