LAJMET NGA BOTA

 • Itali, zyrtarët: 132 raste me koronavirus

  23 Shkurt, 2020

  Itali KoronavirusNumri i personave të prekur në Itali nga koronavirusi u rrit të dielën. Me dhjetëra raste janë raportuar në Lombardi, një rajon në veri të Italisë që përfshin atë që njihet si kryeqyteti financiar i vendit, Milano.

  Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara në vend me koronavirus ka arritur në 132, bëri të ditur shefi i Mbrojtjes Civile ...

 • Bernie Sanders fiton Nevadën

  23 Shkurt, 2020

  Bernie SandersBernie Sanders fitoi të shtunën zgjedhjet brenda partisë në garën për zyrtarizimin e kandidatit demokrat që do të garojë kundër presidentit Trump në zgjedhjet e nëntorit.

  Me fitoren në Nevada zoti Sanders ka forcuar pozitat e tij si kryesues i ...

 • Itali, raportohen raste me koronavirus

  22 Shkurt, 2020

  Koronavirus italiNjë shpërthim i koronavirusit në veri të Italisë u përkeqësua të premten.

  Zyrtarët njoftuan për 14 raste infektimi në rajonin e pasur të Lombardisë, ndërsa dy raste u raportuan në rajonin e Venetos aty pranë.

  Fillimisht, autoritetet zbuluan se gjashtë persona ishin prakur nga virusi, rastet e para të njohura në Itali. Disa orë më pas, zyrtarët thanë se ...

 • Si i stimulon interneti terroristët e ekstremit të djathtë

  22 Shkurt, 2020

  TerrorNë studimet për ekstremizmin e djathtë dukuria e dorasit që vepron i vetëm është relativisht pak e studiuar. Për këtë tip terroristi interneti luan një rol vendimtar.

  E papërpunuar dhe plot racizëm është ideologjia, që përhapte në internet Tobias R. përpara kryerjes së sulmit terrorist në Hanau. Në të ashtuquajturin manifesti i tij dhe videot në internet qarkullojnë teori komploti, ...

 • Pas paralajmërimeve për Rusinë, Presidenti Trump shkarkoi kreun e Zbulimit Kombëtar

  21 Shkurt, 2020

  TrumpMediat amerikane njoftojnë se Presidenti amerikan Donald Trump mori vendimin për të larguar zyrtarin e tij më të lartë të shërbimeve të zbulimit, pas një seance të klasifikuar informimi të ligjvënësve për sigurinë e zgjedhjeve.

  Washington Post dhe New York Times thanë të enjten se presidenti ishte i irrituar pasi mësoi për informimin e javës së kaluar për anëtarët e ...

 • Grenell: Posti në krye të zbulimit kombëtar është i përkohshëm

  21 Shkurt, 2020

  GrenellAmbasadori amerikan në Gjermani, Richard Grenell që është përzgjedhur nga Presidenti Donald Trump si Drejtori në Detyrë i Zbulimit Kombëtar, thotë sa nuk do të jetë për një kohë të gjatë në atë post.

  Në një mesazh në Twitter, Ambasadori Grenell konfirmoi se po e merr postin përkohësisht dhe se “Presidenti do të njoftojë të emëruarin (jo mua) së shpejti”.

  Shtetet ...

 • Richard Grenell, drejtor në detyrë i Zbulimit Kombëtar

  20 Shkurt, 2020

  Grenell RichardPresidenti Trump konfirmoi se po emëron ambasadorin amerikan në Gjermani Richard Grenell si Drejtor në detyrë të Zbulimit Kombëtar.

  Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë i tha Zërit të Amerikës se ai do të vazhdojë të mbajë edhe postin e Ambasadorit në Gjermani. Richard Grenell është i dërguar i Presidentit Trump për bisedimet Kosovë Serbi.

  Presidenti e bëri njoftimin të ...

 • Vdes krijuesi i komandave “copy, paste”

  20 Shkurt, 2020

  copy pastQendra globale e teknologjisë, Silicon Valley ka njoftuar për vdekjen e Lawrence Tesler, krijuesit të komandave kompjuterike “prej, kopjo, bart” (cut, copy and paste).

  Kompania Xerox ka njoftuar se ai ka vdekur në moshën 74-vjeçare.

  “Krijuesi i komandave, cut/copy & paste, dhe komandave tjera ka qenë ish-hulumtues i Xeroxit”, ...

 • Fillojnë të dalin pasagjerët e anijes së prekur nga koronavirusi

  20 Shkurt, 2020

  KoronavirusQindra pasagjerë kanë nisur të dalin nga një anije e cila u vendos dy javë në karantinë në një port japonez, në një përpjekje për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri që u ka marrë jetën mbi 2 mijë vetëve në Kinë.

  Rreth 500 pasagjerë pritet të zbresin nga “Diamond Princess” të mërkurën në Yokohama, atje ku anija ishte ...

 • Hapet qendra për njohjen e diplomave për punëtorët e huaj

  20 Shkurt, 2020

  Working in GermanyGjermania ka nevojë për fuqi të huaj punëtore, ndaj qeveria po përshpejton procesin e ardhjes së ekspertëve të huaj. Në Bonn është hapur një shërbim i ri që do të koordinojë procesin e njohjes së diplomave.

  Ekonomia gjermane varet nga fuqia e jashtme punëtore. Qeveria federale për këtë shkak ka nisur një program për sjelljen e fuqisë së ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"