LAJMET NGA BOTA

 • Përhapja e koronavirusit të ri

  11 Shkurt, 2020

  Koronavirusi

  rel

 • Ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscar

  11 Shkurt, 2020

  ParasiteCeremonia e të dielës mbrëma për ndarjen e çmimeve Oscar kishte karakteristikat e saj me një ndarje të barabartë të Çmimeve të Akademisë mes grave dhe burrave. Megjithëse pakicat ishin kryesisht të papërfaqësuara, filmi nga Koreja e Jugut “Parasite” “triumfoi me katër çmime Oscar, përfshi ato për regjisorin dhe filmin më të mirë.

  Ishte një natë e shënuar për regjizorin ...

 • Arrin në mbi 900 numri i vdekjeve nga koronavirusi

  11 Shkurt, 2020

  KoronavirusNumri i vdekjeve nga koronavirusi në Kinë ka arritur në mbi 900, ndërsa sot për herë të parë që nga shpërthimi i epidemisë, Presidenti kinez Xi Jinping vizitoi një lagje të Pekinit dhe një spital për trajtimin e presonave të prekur nga virusi. Ndërkohë, rritja e rasteve në Britani bëri që qeveria e këtij vendi ta shpallë virusin ...

 • Filmi “1917”, pretendent kryesor për çmimin Oscar

  9 Shkurt, 2020

  1917Drama e filmit të luftës ”1917” nga kineasti Sam Mendes, ka marrë 10 kandidatura për çmimin Oscar duke e bërë atë një nga pretendentët më të mirë për çmimet e akademisë. Filmi ndjek dy ushtarë të rinj gjatë Luftës së Parë Botërore në një mision për të paralajmëruar 1600 ushtarë britanikë se po çohen në një kurth nga forcat ...

 • Warren e Sanders kundër financimit të fushatave nga miliarderët

  9 Shkurt, 2020

  elektion 2020Debati të premten në New Hampshire mes demokratëve në garë për të qenë kandidati zyrtar i partisë për zgjedhjet presidenciale, u përqëndrua tek financimi i fushatës presidenciale.

  Kandidatët presidencialë Elizabeth Warren dhe Bernie Sanders thanë se është koha për një ndryshim të sistemit ku milionerët dhe miliarderët janë kontribuesit kryesorë të kandidatit për president.

  Të dy kandidatët u shfaqën ...

 • Kinë, vdekja e mjekut ngjall zemërim ndaj autoriteteve

  9 Shkurt, 2020

  Dr LiVdekja e një mjeku i cili u qortua se paralajmëroi për virusin e ri të Kinës, shkaktoi një furi lavdërimesh për të dhe zemërim që autoritetet komuniste e vendosin politikën mbi sigurinë publike.

  Pas vdekjes, Dr. Li Wenliang u bë mishërimi i zemërimit të fortë ndaj kontrollit të Partisë Komuniste në pushtet mbi informacionin dhe ankesat se zyrtarët ...

 • OBSH: Ka ende shumë pikëpyetje mbi koronavirusin

  9 Shkurt, 2020

  OBSHNumri i rasteve të personave të konfirmuar si bartës të koronavirusit në Kinë u rrit me gati 4 mijë ndërsa ai i vdekjeve me rreth 75, brenda një dite. Deri tani shifrat e përgjithshme flasim për mbi 31.200 njerëz të infektuar dhe 636 që kanë humbur jetën. Ndërsa virusi vazhdon të përhapet, Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të ...

 • Ndikimi i koronavirusit në ekonomi

  9 Shkurt, 2020

  maskaOrganizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi se është tepër herët për të thënë nëse shpërthimi i koronavirusit ka arritur pikën kulmore, por shtoi se e mërkura ishte dita e parë që numri i përgjithshëm i infektimeve të reja në Kinë shënoi rënie. Organizata ka bërë thirrje për fonde prej 675 milion dollarësh për të luftuar koronavirusin e ri, kryesisht përmes ...

 • Koment i të ftuarit: Daytoni e bëri Bosnje-Hercegovinën të paqeverisshme

  3 Shkurt, 2020

  Parlamenti i BHPas 25 vitesh, Bosnje-Hercegovina ka nevojë urgjente për një reformë të Marrëveshjes së Daytonit. Por kjo nuk bëhet pa një konferencë të përgatitur mirë nga fuqitë e atëhershme, shprehet Christian Schwarz-Schilling.

  Krerët politikë në shtetin e Ballkanit Perëndimor, Bosnje-Hercegovinë dhe në Kroacinë fqinje duhet ta kuptojnë, se politika e tyre nacionaliste-shoviniste ndërkohë refuzohet nga populli. Kështu partia “Bashkësia ...

 • Koronavirusi – duhet mbajtur maskë, apo jo?

  31 Janar, 2020

  Koronavirus MaskaAutoritetet në mbarë botën ofruan mesazhe kontradiktore edhe kur u përpoqën të qetësonin panikun e blerjes së maskave që shiheshin si masë mbrojtëse ndaj koronavirusit që po përhapet me shpejtësi. Disa ekspertë thanë se përdorimi i gabuar i maskave mund të rrisë madje rrezikun nga infeksioni i epidemisë.

  Në Hong Kong, njerëzit presin në radhë të gjata jashtë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"