LAJMET NGA BOTA

 • Miliona vetë izolohen në Kinë – Virusi mban në ankth botën

  26 Janar, 2020

  Corona visrusTë paktën 41 të vdekur në Kinë pas infektimit me virusin corona. Mijëra të infektuar. Kina ka ashpërsuar masat e kontrollit në fundjavën e festimeve të Vitit të Ri kinez, duke përdorur edhe ushtrinë.Autoritetet kineze për shkak të përhapjes gjithnjë e më të madhe të virusit corona kanë marrë masa në të gjithë vendin për udhëtimet me tren, ...

 • Nathalie Loiseau: Procesi i pranimit në BE duhet korrigjuar

  24 Janar, 2020

  Nathalie LoiseauEuroparlamentarja franceze, Nathalie Loiseau thotë se në BE ka më shumë burokraci se politikë. Para zgjerimit BE duhet të rishohë procesin e pranimit, thotë ajo. Sepse “Serbia nuk është ndarë asnjë sekondë nga Rusia”.

  Franca është prekur shumë nga grevat dhe protestat që zhvillohen kundër qeverisë në mbarë vendin, megjithatë ish-ministrja franceze për çështjet europiane, Nathalie Loiseau, mbron presidentin Emmanuel Macron ...

 • Partneriteti Putin-Erdogan, a është i qëndrueshëm?

  24 Janar, 2020

  Putin ErdoganPartneriteti midis Vladimir Putinit të Rusisë dhe Rexhep Tajip Erdoganit të Turqisë e ka kapur në befasi Perëndimin. Të dy udhëheqësit u takuan jo më pak se gjashtë herë në vitin 2019, duke nënvizuar marrëdhënien e ngushtë që ata kanë krijuar, e cila duket se ngrihet mbi një interes të ndërsjellë, gjë që i ka shqetësuar thellë ...

 • Udhëtimi i Merkelit tek një partner i vështirë

  24 Janar, 2020

  Merkel ErdoganKonflikti në Siri, të drejtat e njeriut, pakti i refugjatëve: Ka shumë për të biseduar mes kancelares Merkel e presidentit Erdogan të premten. Politikanët gjermanë e shohin vendimtar vazhdimin e dialogut gjermano-turk

  Nuk ndodh shpesh që Gjermania dhe Turqia të jenë të një mendimi. Por shqetësimi për mungesën e stabilitetit në Lindjen e Afërt dhe Afrikën Veriore i bashkon ...

 • OBSH: Virusi i ri ka rrezikshmëri të lartë

  24 Janar, 2020

  Virusi KineOrganizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi të enjten se epidemia e korona-virusit në Kinë, përfaqëson një rrezik global të madh, por nuk shpalli Emergjencën globale të Shëndetit Publik. Numri i rasteve të konfirmuara është rritur në mbi pesëqind, me të paktën tetëmbëdhjetë vdekje në Kinë, ndërsa disa ekspertë shqetësohen se numri i vërtetë mund të jetë shumë më ...

 • Coronavirusi që ngriti në këmbë gjithë botën, si bartet dhe cilat janë simptomat?

  23 Janar, 2020

  kontrollet-coronavirusShfaqja e coronavirusit të ri në Kinë, prej të cilit kanë vdekur mbi 20 persona dhe 800 tjerë janë infektuar, ka rikthyer frikën dhe ndjenjat nga infektimi i sistemit respirator të SARS-it, i cili 17 vite më parë ua mori jetën 800 personave si dhe është ngjallur frika se një pandemi e ngjashme mund të shpërthej.

  Organizata Botërore e Shëndetësisë ...

 • SHBA: Cigaret elektronike nuk ndihmojnë në braktisjen e duhanit

  23 Janar, 2020

  Cigare elektronikeNuk ka të dhëna të mjaftueshme se cigaret elektronike u ndihmojnë duhanpirësve të heqin dorë nga cigaret me duhan, është thënë të enjten në një raport të qeverisë amerikane.

  Kjo e dhënë është në kundërshtim me të atë qeverisë britanike, e cila i konsideron cigaret elektronike si terapi ...

 • Lufta kundër korrupsionit ka ngecur në vend

  23 Janar, 2020

  coruptosAs shtetet e industrializuara nuk po bëjnë përparime në luftën kundër korrupsionit, konkludohet në indeksin aktual të perceptimit të korrupsionit. Edhe vendet e Ballkanit Perëndimor shënojnë rënie në luftën kundër tij.

  Si në Irak, Kili apo Liban e në shumë vende të tjera, gjatë vitit të kaluar njerëzit dolën në rrugë kundër ryshfeteve dhe parave nën dorë. Raporti vjetor ...

 • TI: Nuk ka përmirësim në Ballkanin perëndimor

  23 Janar, 2020

  coruption 2019Organizata ndërkombëtare, Transparency International, vlerëson se me gjithë aspiratat për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, rezultatet e luftës kundër korrupsionit në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor dhe në Turqi nuk janë përmirësuar.

  Në raportin e publikuar të enjten organizata thekson se mungesa e vullnetit politik dhe një rënie në zbatimin e ligjeve dhe rregulloreve janë sfida reale në rajon.

  Raporti ...

 • Evropa Greqi: Dhunë e re e ekstremistëve të djathtë

  21 Janar, 2020

  Thomas JacobiGazetari i DW-s, Thomas Jacobi pas sulmit

  Sulmi i fundit ndaj gazetarit të Deutsche Welles, Thomas Jacobi në Athinë e bën të qartë: Në Greqi ekstremistët e djathtë vazhdojnë të mbeten mbeten një rrezik latent.

  Më kot ta kërkosh qendrën e partisë neonaziste greke, “Agimi i Artë” në bulevardin Mesogeion, të ngarkuar me trafik në veri ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"