LAJMET NGA BOTA

 • SHBA: Cigaret elektronike nuk ndihmojnë në braktisjen e duhanit

  23 Janar, 2020

  Cigare elektronikeNuk ka të dhëna të mjaftueshme se cigaret elektronike u ndihmojnë duhanpirësve të heqin dorë nga cigaret me duhan, është thënë të enjten në një raport të qeverisë amerikane.

  Kjo e dhënë është në kundërshtim me të atë qeverisë britanike, e cila i konsideron cigaret elektronike si terapi ...

 • Lufta kundër korrupsionit ka ngecur në vend

  23 Janar, 2020

  coruptosAs shtetet e industrializuara nuk po bëjnë përparime në luftën kundër korrupsionit, konkludohet në indeksin aktual të perceptimit të korrupsionit. Edhe vendet e Ballkanit Perëndimor shënojnë rënie në luftën kundër tij.

  Si në Irak, Kili apo Liban e në shumë vende të tjera, gjatë vitit të kaluar njerëzit dolën në rrugë kundër ryshfeteve dhe parave nën dorë. Raporti vjetor ...

 • TI: Nuk ka përmirësim në Ballkanin perëndimor

  23 Janar, 2020

  coruption 2019Organizata ndërkombëtare, Transparency International, vlerëson se me gjithë aspiratat për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, rezultatet e luftës kundër korrupsionit në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor dhe në Turqi nuk janë përmirësuar.

  Në raportin e publikuar të enjten organizata thekson se mungesa e vullnetit politik dhe një rënie në zbatimin e ligjeve dhe rregulloreve janë sfida reale në rajon.

  Raporti ...

 • Evropa Greqi: Dhunë e re e ekstremistëve të djathtë

  21 Janar, 2020

  Thomas JacobiGazetari i DW-s, Thomas Jacobi pas sulmit

  Sulmi i fundit ndaj gazetarit të Deutsche Welles, Thomas Jacobi në Athinë e bën të qartë: Në Greqi ekstremistët e djathtë vazhdojnë të mbeten mbeten një rrezik latent.

  Më kot ta kërkosh qendrën e partisë neonaziste greke, “Agimi i Artë” në bulevardin Mesogeion, të ngarkuar me trafik në veri ...

 • A do të nxisin protestat në Iran një kryengritje popullore?

  15 Janar, 2020

  protestat iranProtestat e iranianëve të irrituar prej rrëzimit aksidental nga ushtria të aeroplanit ukrainas, duket se sinjalizojnë një pakënaqësi më të thellë ndaj qeverisë. Demonstratat nisën pasi zyrtarët iraniane pranuan se e kishin goditur avionin duke vrarë të 176 personat në bord, shumica e tyre iranianë. Incidenti duket se ka larguar zemërimin e publikut nga SHBA-ja lidhur me ...

 • Al Maliki: Palestinezët mbështesin qëndrimin e Serbisë për Kosovën

  9 Janar, 2020
  Ryad al-MalikiRyad al-Maliki

  Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka takuar në Beograd shefin e diplomacisë së autoritetit palestinez, Riyad al-Maliki, i cili po qëndron për ...

 • Lojërat e pushtetit të Putinit mund të dalin jashtë kontrollit

  9 Janar, 2020

  Putin Erdogan RuhaniPutini ka arritur ta bëjë Kremlinin lojtar kryesor në Lindjen e Mesme duke mbajtur marrëdhënie të ngushta me Iranin, Sirinë dhe Turqinë. Por tensionet po përshkallëzohen, ai duhet të ketë kujdes, thotë Konstantin Eggert.

  Sezoni festiv i Presidentit rus Vladimir Putin është trazuar jashtë mase. Së pari, Kongresi amerikan vendosi sanksione kundër kompanive që ndërtojnë tubacionin Nord Stream ...

 • Zyrtarët: Avioni ukrainas mund të jetë rrëzuar nga Irani

  9 Janar, 2020

  Avioni ukrainasNjë aeroplan i Ukrainës që u rrëzua në Iran, duke lënë të vdekur të 176 personat në bord, me shumë gjasë u rrëzua aksidentalisht nga raketa anti-ajrore iraniane, thanë të enjten zyrtarë amerikanë.

  Një zyrtar amerikan i konfirmoi korrespondes së VOA në Pentagon, Carla Babb se ai është i sigurt se ishte Irani që e rrëzoi avionin ukrainas dhe ...

 • Turkish Stream: Një gazsjellës me forcë simbolike

  9 Janar, 2020

  Putin ErdoganPutini dhe Erdogani festuan hapjen e gazsjellësit të ri, edhe Vuçiçi dhe Borisovi të pranishëm.

  Ekonomia dhe popullsia turke po rriten me shpejtësi të madhe – dhe bashkë me to edhe kërkesa për energji. Turqia e merr gazin kryesisht nga Rusia. Deri më tani atë e sillte në Turqi nëpërmjet Detit të Zi me anë të gazsjellësit “Blue Stream”. Gjatë ...

 • Jo tërheqje të trupave: Pse Iraku është kaq i rëndësishëm për SHBA

  9 Janar, 2020

  us forceParlamenti në Bagdad kërkon tërheqjen e trupave amerikane, por Uashingtoni nuk dëshiron të heqë dorë nga pozicioni i tij në Irak. Për qeverinë e Trumpit, Iraku ka rëndësi të madhe strategjike.

  Është një nga vendimet më të rëndësishme të politikës së jashtme të historisë më të re të SHBA: a duhet t’i tërheqë administrata Trump ushtarët e saj nga Iraku? ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"