LAJMET NGA BOTA

 • Grindje tregtare mes Sllovenisë dhe Kroacisë

  27 Dhjetor, 2019

  MercatorAnalistët ekonomikë në Slloveni dhe Kroaci mendojnë se afera e fundit për Merkatorin nuk do të cënojë raportet mes Sllovenisë dhe Kroacisë. Por tendosjet janë evidente.

  Tendosjet e fundit në marrëdhëniet Slloveni-Kroaci kanë prishur atmosferën e festave të fundvitit mes këtyre dy shteteve. Por raportet nuk janë tendosur si në kohën e mosmarrëveshjeve rreth linjës kufitare mes tyre, ndonëse edhe tani ...

 • Trump i vendos sanksione gazsjellësit gjermano-rus

  23 Dhjetor, 2019

  TrumpRusia dëshiron të sjellë gaz në Gjermani përmes gazsjellësit Nord Stream 2, por kjo nuk i pëlqen SHBA-së. Sanksionet të cilat i vendosi tani presidenti Trump, synojnë të bllokojnë gazsjellësin në metrat e fundit.

  Në një ceremoni në bazën ushtarake ajrore, Andrews në Uashington, presidenti amerikan, Donald Trump nënshkroi buxhetin e ri ushtarak, në të cilin janë planifikuar masa ndëshkuese ...

 • Gjermania, strategji të reja për të marrë punëtorë të kualifikuar

  17 Dhjetor, 2019

  MerkelQeveria e kancelares Angela Merkel diskutoi të hënën me zyrtarët gjermanë të biznesit dhe të sindikatave strategjitë për tërheqjen e punëtorëve me aftësi profesionale nga jashtë Bashkimit Evropian, në kushtet kur vendi po përpiqet të zgjidhë çështjen e mungesës së profesionistëve të kualifikuar.

  Zonja Merkel u tha gazetarëve se qasja e qeverisë së saj ndaj problemit do të ishte ...

 • Erdogani kërcënon se do të mbyllë baza strategjike për ushtrinë amerikane

  17 Dhjetor, 2019

  ErdoganTurqia i ka kërcënuar SHBA me hakmarrje, nëse ato vendosin sanksione ndaj Ankarasë për blerjen e një sistemi raketash ruse.

  Presidenti turk Rexhep Tayipp Erdogan kërcënoi  se do të mbyllë dy baza ushtarake strategjike të përdorura nga Shtetet e Bashkuara në Turqi, nëse Uashingtoni vendos sanksione kundër Ankarasë për blerjen e një sistemi raketash ruse.

  “Po të jetë e nevojshme, ne ...

 • Zgjedhjet në Mbretërinë e Bashkuar dhe e ardhmja e Brexit-it

  12 Dhjetor, 2019

  Polling StationZgjedhësit në Mbretërinë e Bashkuar po hedhin votën e tyre në zgjedhjet e parakohshme që mund të jenë vendimtare për largimin nga Bashkimi Evropian, të cilin shumica e miratoi në referendumin e qershorit të vitit 2016.

  Kryeministri Boris Johnson, përqendroi fushatën e tij në parullën “Ta përmbyllim Brexit-in”. Ai thotë se një shumicë parlamentare për Partinë e tij ...

 • Raport i ri mbi gjendjen e gazetarëve në botë

  11 Dhjetor, 2019

  CPINumri i gazetarëve të burgosur në botë mbetet afër shifrave rekord, sipas një studimi vjetor të publikuar të mërkurën nga Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ), i cili identifikon Kinën, Turqinë, Arabinë Saudite dhe Egjiptin si vendet me numrin më të madh të burgosjeve të gazetarëve në botë.

  “Për të katërtin vit radhazi, qindra gazetarë u burgosën në shkallë globale, ...

 • Koment: Samit sipas shijes ruse

  10 Dhjetor, 2019

  Merkel Macron PutinPo, dialogu është vlerë në vetvete, por samiti i Ukrainës në Paris i shtyu në kohë problemet. Presidenti ukrainas, Selenskyj gabon, nëse mendon, se pas samitit, rezultati është barazim, mendon Bernd Riegert.

  Nuk ka si bëhet më mirë, duhet të ketë menduar presidenti rus, Vladimir Putin në samitin e Ukrainës në Paris. Perëndimi dhe Ukraina janë të gatshëm ...

 • Peter Handke dhe ledhatimi i publikut

  10 Dhjetor, 2019

  Peter HandkeNë fjalimin e tij për çmimin Nobel, Peter Handke shmang me qëllim temat provokuese e vështron gjërat e vogla. Komunitetit të ndjekësve, që ai ka krijuar javët e fundit, kjo do t‘i pëlqejë, mendon Norbert Mappes-Niedeck.

  Për Serbinë asnjë fjalë. E përse vallë? Peter Handke në fjalimin me rastin e marrjes së Nobelit foli për atë që është e ...

 • Të paktën 62 emigrantë humbasin jetën në det të hapur

  6 Dhjetor, 2019

  emigrantetAgjensia e OKB-së për emigracionin njoftoi se të paktën 62 veta u vranë, ndër ta disa fëmijë, kur një varkë që transportonte mbi 150 emigrantë u përmbys në Oqeanin Atlantik, pranë Mauritanisë.

  Organizata Ndërkombëtare për Emigracionin tha se 83 të mbijetuarit arritën të notojnë drejt bregdetit pasi varka e tyre goditi një shkëmb dhe u përmbys në ujërat e ...

 • Parashikim më i mirë i motit për vendet në zhvillim

  2 Dhjetor, 2019
  BoraBora në Kaliforni, 27 nëntor 2018 (Caltrans / AP)

  Kompania teknologjike “The Weather Company”, që subvjencionohet nga gjigandi IBM, po ofron një sistem global më të saktë për parashikimin e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"