LAJMET NGA BOTA

 • Gjermania financon shkollimin e imamëve në këtë vend

  20 Nentor, 2019

  imamiGjermania ka vendosur të financojë vetë shkollimin e imamëve që punojnë në këtë vend, për shkak të influencës tepër të madhe të vendeve të tjera, në radhë të parë të Turqisë. Projekti fillon së shpejti.

  Qeveria në Berlin ka menduar gjatë se çfarë të bëjë, kur bëhet fjalë për influencën e jashtme në shkollimin e imamëve të cilët punojnë në ...

 • Propozimet franceze – Reformim apo fund i zgjerimit të BE?

  20 Nentor, 2019

  ALB BENë tetor presidenti francez, Macron u kritikua shumë, kur bllokoi çeljen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Tani nga Parisi vijnë propozime të reja – gjithçka sa për të larë gojën?

  Me një “non-paper” – dokumentin gjashtëfaqësh, një propozim jozyrtar i Francës për reformimin e procesit të zgjerimit të BE, diplomacia franceze përpiqet të zbusë ...

 • Si e paraqiti Turqia sulmin në Siri si një përpjekje mbarë-islamike

  14 Nentor, 2019

  ErdoganNdërsa Turqia njoftoi muajin e kaluar operacionin e saj ushtarak në Sirinë verilindore, zyrtarët turq thanë se operacioni do të “parandalonte krijimin e një korridori terrori” përgjatë kufirit jugor të Turqisë me Sirinë. Megjithatë, brenda vendit mysliman mesazhi u vesh edhe me një tipar fetar – ofensiva u përshkrua si një luftë islamike ndaj të “pafeve”.

  Disa ekspertë dhe ...

 • Tesla e Elons Musk nuk vjen rastësisht në Gjermani

  14 Nentor, 2019

  Elon MuskFabrikë e re e Teslas në rrethinat e Berlinit: Me vendimin e Teslas për Gjermaninë, gara se kush do ta ketë hegjemoninë e automjeteve elektrike hapet zyrtarisht pikërisht në vendin, ku u shpik automjeti me motor djegës.

  Tipike e Elon Musk: Gati si pa u vënë re, ai jep një lajm të rëndësishëm: ndërtimin e një fabrike të re ...

 • Kina ka bërë plane të mëdha për Greqinë

  12 Nentor, 2019

  Porti PiraeusPresidenti kinez Xi Jinping nderon Athinën me një vizitë shtetërore. Mbretëria e Mesme ka filluar të investojë në Greqi. Tani Greqia shpreson të bëjë marrëveshje të reja ekonomike, po mbase edhe më shumë.

  Afrim kaq i madh me Kinën shihet rrallë: Javën e kaluar kryeministri konservator i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis vizitoi Mbretërinë e Mesme, i shoqëruar nga një delegacion ...

 • A ka ndёrhyrё Rusia pёr Brexitin?

  6 Nentor, 2019

  BrexitRusia me gjasё ka ndёrhyrё nё referendumin pёr Brexit nё vitin 2016. Moska i hedh poshtё akuzat, opozita britanike ngre zёrin: Ajo kёrkon pubikimin e raportit qё i ёshtё paraqitur kryeministrit Johnson.

  Nё Britaninё e Madhe ёshtё hapur njё debat i ri pёr Brexitin. Rusia me gjasё ka ndёrhyrё nё referendumin pёr Brexit nё vitin 2016. Komisioni parlamentar pёr shёrbimet ...

 • Qeveritë të spiunuara përmes Whatsapp-it

  1 Nentor, 2019

  WhatsappPërmes shërbimit të mesazhit, Whatsapp sipas një agjencie lajmesh janë përgjuar qeveri dhe ushtri në të paktën 20 vende të botës. Një software përgjues i një firme izraelite ka shfrytëzuar një boshllëk sigurie.

  Një numër jo i vogël anëtarësh nga qeveri dhe ushtri të të paktën 20 vendeve të botës sipas të dhënave të qarqeve të brendshme kanë qenë objekt ...

 • Protesta, dhunë dhe të lënduar në Katalonjë

  28 Tetor, 2019

  KatalonjaRreth 350.000 persona kanë protestuar në fundjavë në Barcelonë. Ata kanë kërkuar lirimin e nëntë udhëheqësve të tyre. Por në një protestë janë shënuar akte dhune.

  Me të rënë errësira u mblodhën disa mijëra njerëz në afërsi të qendrës së policisë në Barcelonë. Policia kishte mbyllur të gjitha dritaret dhe hyrjen kryesore. Demonstruesit brohorisnin “Jashtë forcat okupatore” dhe “Largojeni flamurin ...

 • Rusia dërgon sisteme raketash në Serbi

  25 Tetor, 2019

  S400Serbia do të antarësohet në BE, por i ruan lidhjet e ngushta me Rusinë. Nga Moska kanë mbërritur në Serbi dy sisteme moderne të mbrojtjes nga ajri, që do të përdoren për një manovër të përbashkët luftarake në Ballkan.

  Eshtë fjala për sistemin e mbrojtjes kundërajrore S-400 dhe raketat e lëvizsshme për mbrojtjen nga ajri të tipit  Panzir. ...

 • Serbia dhe Greqia – Aleancë në fuçinë e barutit

  25 Tetor, 2019

  AthinaMarrëdhëniet mes Greqisë dhe vendeve të Ballkanit janë të tensionuara. Serbia bën përjashtim këtu. Por ku bazohet miti i miqësisë greko-serbe dhe pse kjo miqësi nuk sjell dot stabilitet në rajon?

  Në Selanik filloi Bienalja e 7-të e Artit. Për vizitorët këtu ka mjaft për të zbuluar. Madje nuk është kjo Greqia që njohim. Në të ze vend arti modern ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"