LAJMET NGA BOTA

 • Pajisja e vogël që po kontribuon në pastrimin e oqeanit

  27 Korrik, 2021

  Një numër në rritje kompanish po zhvillojnë produkte që kanë në qendër mbrotjen e mjedisit. Korrespondetja e Zërit të Amerikës Julie Taboh na sjell më shumë detaje rreth një pajisjeje që ndihmon për gjetjen e sendeve të ndryshme, e cila është prodhuar nga mbeturina që gjenden në oqean.

  Nëse i takoni atij grupi njerëzisht që humbasin shpesh sende personale, pajisja e quajtur Chipolo, e cila ...

 • Fauci jep alarmin për rritjen e rasteve me variantin Delta

  26 Korrik, 2021

  Dr. Anthony Fauci, director of the National Institute of Allergy and Infectious Diseases, testifies before the Senate Health, Education, Labor, and Pensions Committee at the Dirksen Senate Office Building in Washington, July 20, 2021.Dr. Anthony Fauci, eksperti më i lartë amerikan i sëmundjeve infektive, dha një alarm të ri të dielën lidhur me rritjen e rasteve të koronavirusit në vend, veçanërisht në ato rajone ...

 • BE i shpall luftë pastrimit të parave

  26 Korrik, 2021

  Symbolbild WirtschaftskriminalitätÇdo vit në ekonominë e rregullt futen shuma të mëdha parash me prejardhje të paligjshme ose nga kontrabanda. Përmes një reforme gjithëpërfshirëse Bashkimi Evropian synon të luftojë më intensivisht pastrimin e parave.

  Rregullat tona kundër pastrimit të parave janë më të ashprat në botë, thotë nënkryetari i Komisionit të BE Valdis Dombrovskis. “Por tani ato edhe duhet të zbatohen me konsekuencë”. Kjo ka ...

 • Rritet numri i rasteve me Covid-19, shumë shtete të Bashkimit Europian rikthejnë kufizimet

  25 Korrik, 2021

  Në shumë vende të Evropës ku është hasur sërish rritje e numrit të rasteve me COVID-19, janë duke u shtrënguar masat dhe kufizimet në kuadër të luftës kundër pandemisë.

  Pavarësisht programit të përhapur dhe intensiv të vaksinimit, rastet me COVID-19 të shkaktuara nga varianti më ngjitës, Delta, në vendet evropiane janë në rritje ndërsa kjo ka shtyrë që qeveritë të marrin masa të ...

 • Dënim me burg për mohimin e gjenocidit të Srebrenicës

  25 Korrik, 2021

  Bosnien und Herzegowina - Gedenken an Srebrenica-MassakerBurgim deri në pesë vjet për këdo që mohon gjenocidin e Srebrenicës.

  Përfaqësuesi i lartë i bashkësisë ndërkombëtare për Bosnjë dhe Hercegovinën, diplomati austriak Valentin Inzko, vendosi që mohimi i gjenocidit së Srebrenicës të konsiderohet si vepër penale.

  Sipas urdhrit të diplomatit austriak ligj i ri hyn në fuqi më 31 korrik. Sipas ligjit ...

 • Mijëra protestojnë kundër bllokimeve në Sidnei, disa të arrestuar

  25 Korrik, 2021

  Mijëra njerëz dolën në rrugët e Sidneit dhe qyteteve të tjera australiane të shtunën për të protestuar kundër masave kufizuese mes një rritje të re të rasteve me COVID-19.

  Forcat e policisë arrestuan disa persona ndërsa turmat e njerëzve u përpoqën të thyenin gardhet e vendosura nga policia dhe hodhën shishe plastike në drejtim të tyre.

  Demonstrues pa maska marshuan nga parku Viktoria i Sidneit drejt ...

 • Merkel mbron marrëveshjen me Uashingtonin mbi gazsjellësin rus

  23 Korrik, 2021

  Kancelarja gjermane Angela Merkel i doli mbrojti të enjten një marrëveshjeje së arritur me Uashingtonin për të lejuar përfundimin pa sanksione amerikane të gazjellësit “Nord Stream 2”, një projekt që synon transportimin e gazit natyror nga Rusia në Gjermani.

  Ajo e quajti marrëveshjen njoftuar të mërkurën “të mirë për Kievin”, edhe pse projekti “Nord Stream 2”, prej 11 miliardë dollarësh, 98 për qind e të ...

 • Kina nuk do një inspektim të dytë nga OBSH-ja

  23 Korrik, 2021

  China | WHO Experten in WuhanOrganizata Botërore e Shëndetësisë dëshiron të kontrollojë në fazën e dytë të ekzaminimeve mbi origjinën e koronës edhe laboratorët kinezë. Pekini reagon me zemërim dhe akuza ndaj OBSH-së.

  Zëvendësministri Kinez i Shëndetësisë Zeng Yixin tha në një konferencë shtypi se ishte “jashtëzakonisht i befasuar” nga kjo kërkesë. Ai e akuzoi Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) ...

 • Kancelarja Merkel, mbrojtja e klimës dhe katastrofat

  23 Korrik, 2021

  Deutschland Hochwasser Bundeskanzlerin Angela Merkel in Bad Münstereifel“Kancelarja e klimës” – kështu e quajnë herë pas here kancelaren gjermane Angela Merkel, edhe këto ditë pas reshjeve pothuaj apokaliptike. A është ajo vërtet e tillë? Dhe nëse po, që kur?

  Më 30 nëntor 2005, Angela Merkel, që sapo ishte zgjedhur kancelare dha deklaratën e parë qeveritare para parlamentit. Në ...

 • SHBA: Marrëveshja me Gjermaninë për gazsjellësin, në mbështetje të Ukrainës

  22 Korrik, 2021

  Gjatë punës për shtrirjen e tubacionit të gazsjellësit rus Nord Stream 2Gjatë punës për shtrirjen e tubacionit të gazsjellësit rus Nord Stream 2

  Gjermania është angazhuar si pjesë e një marrëveshjeje me Uashingtonin të ndërmarrë veprime në nivel kombëtar dhe për të ushtruar presion, madje edhe sanksione në nivelin evropian, nëse Rusia përdor energjinë si armë në marrëdhëniet me vendet e tjera.

  Shtetet e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"