LAJMET NGA BOTA

 • “Lonely Planet”: Qytetet më atraktive për t’u vizituar më 2020

  23 Tetor, 2019

  Salzburg AustriaNë top ten të renditen qytete që ofrojnë veprimtari kulturore jubilare. Salcburgu kryeson listën e tashmë edhe një qytet gjerman disi i harruar zë vendin e pestë: Ish-kryeqyteti, Bon.

  Çdo vit shtëpia botuese australiane “Lonely Planet” klasifikon vendet më të rëndësishme për t’i vizituar duke u bazuar në listën redaksionale të saj. Sivjet me Salcburgun në vend të parë ...

 • Takim Putin-Erdogan mbi situatën në Siri

  22 Tetor, 2019

  Erdogan PutinPresidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij turk shprehen optimistë se me diskutimet mes tyre do të arrijnë të zgjidhin “çështjet e komplikuara të rajonit”. Dy udhëheqësit u takuan në qytezën bregdetare Soçi për të diskutuar mbi operacionet turke në Sirinë verilindore dhe planet e Turqisë në të ardhmen e afërt:

  Presidenti turk mbërriti në Soçi në ...

 • Përdorimi i tepruar i internetit, dukuri në rritje

  22 Tetor, 2019

  InternetiLehtësimi që interneti ka sjellë në jetën e përditshme, erdhi me një çmim. Studimet tregojnë se varësia ndaj internetit është në rritje, veçanërisht mes të rinjve. Siç njoftojnë gazetarët e Zërit të Amerikës Yildiz Yaziciogludhe Murat Karabulut, një analizë e realizuar në Turqi tregon se varësia tek interneti është rritur shume gjatë dy dekadave të fundit.

  Vetëm 60 për ...

 • SHBA – Turqi, dakort për armëpushim në Siri, por Ankaraja refuzon ta quajë të tillë

  18 Tetor, 2019

  ErdokanPresidenti Donald Trump tha të enjten se ishte kërcënimi i tij me sanksione ndaj Turqisë që e bëri vendin të binte dakord për një armëpushim pesëditor në luftimet me kurdët në Sirinë veriore.

  Ai i bëri komentet para gazetarëve në Fort Worth të Teksasit.

  Lajmin për armëpushimin e njoftoi nënpresidenti amerikan Mike Pence pas bisedimeve me Presidentin turk Tayip Erdogan.

  Sipas ...

 • Pozicioni i Rusisë në konfliktin në Siri

  16 Tetor, 2019

  PutinRusia ka bërë presion që qeveria e Damaskut të rimarrë kontrollin e plotë të Sirisë dhe për një zgjidhje politike për luftën atje. Por ofensiva e Turqisë mund të jetë vetëm një pengesë e përkohshme për interesat ruse.

  Presidenti rus Vladimir Putin nuk e dënoi haptas “Operacionin Pranvera e Paqes” të Turqisë në verilindje të Sirisë – por vështirë se ...

 • Përleshje në Barcelonë gjatë protestave kundër dënimit të ish udhëheqësve të Katalonjës

  16 Tetor, 2019

  Barcellaona

  Përleshjet ndërmjet protestuesve dhe policisë shpërthyen të martën mbrëma në Barcelonë, në ditën e dytë të protestave kundër dënimit të nëntë ish udhëheqësve të Katalonjës nga Gjykata e lartë e Spanjës, për rolin e tyre në përpjekjet për pavarësi në vitin 2017.

  Agjencia e lajmeve Reuters tha se në përplasje jashtëzakonisht të tensionuara, protestuesit hodhën kanoçe, gurë dhe fishekzjarrë mbi ...

 • SHBA tërheqin të gjitha trupat e mbetura nga Siria veriore

  14 Tetor, 2019

  trumpShtetet e Bashkuara po tërheqin të gjitha trupat e mbetura nga Siria veriore, pasi Presidenti Donald Trump tha të dielën se ishte një veprim “shumë i zgjuar … ndryshe nga e kaluara” për të mos u përfshirë në luftimet e nisura nga sulmi i Turqisë kundër aleatëve për një kohë të gjatë të Amerikës, luftëtarëve kurdë.

  Presidenti Trump tha se ...

 • Shtohet presioni ndërkombëtar kundër Turqisë

  14 Tetor, 2019

  SiriaPër shkak të ofensivës në Veri të Sirisë, Ankaraja po përballet me kritika të shumta ndërkombëtare. Në shumë qytete evropiane janë zhvilluar protesta dhe është treguar solidaritet me kurdët.

  Liga Arabe e ka dënuar në një seancë urgjente ndërhyrjen e trupave turke në zonat e kontrolluara nga kurdët në Siri. Aksionin e ka quajtur si “agresion”. Turqisë i bëhet thirrje ...

 • Çfarë do të thotë operacioni ushtarak i Turqisë për botën arabe?

  14 Tetor, 2019

  Civilet sirian largohenCivilë sirianë largohen nga Ras al Ayn në veri, Turqia ka filluar bombardimet kundër milicëve kurdë. Ky vend thotë se do të krijojë një zonë të sigurisë.

  Marshimi i trupave turke në Siri kritikohet ashpër nga qeveritë e vendeve arabe. Por kjo nuk i intereson Turqisë. Ajo i ka hyrë një strategjie, e cila mund t’i ...

 • Çmimi Nobel për Kimi ndahet për punën në bateritë rimbushëse

  9 Tetor, 2019

  John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira YoshinoProfesorët, John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino janë shpërblyer me Çmimin Nobel për Kimi këtë vit.

  Ata kanë fituar këtë çmim për “zhvillimin e baterive rimbushëse”.

  Përgjatë punës së tyre, shkencëtarët është thënë se ata kanë krijuar kushte për krijim të baterive që ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"