LAJMET NGA BOTA

 • Vendet e varfra fillojnë të blejnë vaksina për COVID-19

  6 Shkurt, 2021

  VaksinaDisa vende  varfra alarmuara që vendet e pasura po marrin miliona vaksina për 

 • Nordstream 2: SHBA i ofrojnë negociata Gjermanisë

  5 Shkurt, 2021

  Anija ruse FortunaAdministrata Biden dëshiron të shkëputet nga spiralja e sanksioneve ndaj Gjermanisë për Nordstream 2. Vullneti amerikan për negociata mund ta ndërpresë shkallëzimin e tensionit, shkruan Auron Dodi.

  Administrata amerikane e Presidentit Joe Biden ka hedhur një hap për të zgjidhur mosmarrëveshjen më të madhe që ka aktualisht me Gjermaninë, për gazsjellësin Nordstream 2. Një nëpunës i lartë amerikan ...

 • Gjyqi i ish-Presidentit Trump, argumentet pro dhe kundër

  4 Shkurt, 2021

  Article of impeachment against former president Trump delivered to SenateBeteja ligjore rreth gjykimit të ish Presidentit Donald Trump, që hapet në Senatin amerikan javën tjetër, ka filluar dhe palët shfaqën këtë javë pozicionime rrënjësisht të ndryshme.

  Në një letër të mërkurën, Prokurorët e Dhomës së Përfaqësuesve kërkuan që ish-presidenti të paraqitet personalisht për të dëshmuar nën betim gjatë ose përpara ...

 • Rritet trysnia ndaj Gjermanisë për Nord Stream 2

  3 Shkurt, 2021

  Gazsjellësi Nord Stream 2Arrestimi dhe dënimi i opozitarit rus Aleksej Navalni e ka vënë nën presion nga jashtë dhe brenda qeverinë gjermane. Aleatë perëndimorë dhe opinionistë vendas kërkojnë bllokimin e gazsjellësit rus Nord Stream 2.

  Gazsjellësi Nord Stream 2 ka kohë që është bërë një çështje politike. Kundërshtarët kryesorë janë SHBA, por edhe Franca ...

 • Merkel & Co për një rend të ri global

  3 Shkurt, 2021

  Perendimi“Pas koronavirusit bota do të jetë ndryshe.” Kjo bindje i nixiti kancelaren gjermane Merkel dhe politikanë të tjerë ndërkombëtar të nivelit të lartë të drejtohen me një apel për bashkëpunim.

  Për autorët e ftuar nga „Frankfurter Allgemeine Zeitung” të një artikulli publikuar në numrin e së mërkurës (03.02) ka ardhur koha për një bazë të re të përbashkët.

  Pandemia Corona, sipas ...

 • Gjykata urdhëron dënim me burg për opozitarin rus Alexei Navalny

  2 Shkurt, 2021

  Udhëheqësi i opozitës ruse Alexei Navalny në seancën kundër tij në një Gjykatë të MoskësNjë gjykatë ruse në Moskë urdhëroi sot dënim me burg prej më shumë se 2 vite e gjysmë për kritikun më të ashpër të Kremlimit, Alexei Navalny, nën akuzat e shkeljes së rregullave të një dënimi me kusht të vitit 2014, gjatë kohës sa po ...

 • OBSH vazhdon hetimet mbi origjinën e COVID-it

  2 Shkurt, 2021

  OBSH HubeiNjë ekip shkencëtarësh të Organizatës Botërore të Shëndetësisë që po zhvillon hetime rreth origjinës së koronavirusit të ri, vizitoi të hënën një qendër të kontrollit të sëmundjeve në provincën Hubei të Kinës, një institucion kyç në menaxhimin e hershëm të shpërthimit të virusit. Virusi u shfaq për herë të parë në kryeqytetin e kësaj province në Wuhan, në ...

 • Inflacioni: Rritje masive e çmimeve të ushqimeve në Turqi

  1 Shkurt, 2021

  Pemeshites IstambullRritja dramatike e çmimeve të artikujve ushqimorë në Turqi po e rëndon gjendjen ekonomike të qytetarëve. Ekspertët bëjnë qeverinë përgjegjëse, por presidenti turk ua vë fajin sipërmarrësve dhe botës së jashtme.

  Nuk është gjë e re që ekonomia turke vuan nga kriza. Prej dy vjetësh lira turke ndodhet në rënie. Kundër kësaj gjendjeje në fund të vitit të kaluar presidenti ...

 • Franca mbyll kufijtë

  31 Janar, 2021

  Kufiri Gjermano-FrancezFrancezët kishin pritur lokcdownin e tretë, por presidenti Macron vendosi ndryshe. Kryeministri Jean Castex bëri të ditur mbylljen e kufijve me vendet jashtë BE nga e diela, dhe kontrolle të ashpra të ndalimqarkullimit.

  Një javë me radhë anëtarët e qeverisë franceze i përgatitën qytetarët për masa më të ashpra kundër Coronës. Tani kryeministri, Jean Castex pas një takimi bëri ...

 • Qindra të arrestuar në protestat e së dielës në Rusi

  31 Janar, 2021

  rusiPolicia ruse arrestoi qindra protestues të dielën, ndërsa mbështetësit e kritikut të burgosur të Kremlinit Alexei Navalny filluan të dilnin në rrugë për të dytën fundjavë.

  Duke sfiduar arrestimet dhe përndjekjen kriminale, protestat e para u zhvilluan në Siberi dhe Lindjen e Largët të Rusisë, duke përfshirë edhe qytetin Vladivostok.

  Bashkëpunëtorët e zotit Navalny bënë thirrje sërish për protesta gjithëkombëtare përpara ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"