LAJMET NGA BOTA

 • Pacientet me kancer në gji mund të shmangin kimioterapinë

  5 Qershor, 2018

  rontgenNjë studim i fundit, më i madh i bërë ndonjëherë për trajtimin e kancerit të gjirit, arrin në përfundimin se shumica e grave me formën më të zakonshme të sëmundjes mund të shmangin kimioterapinë pa dëmtuar shanset e tyre për të mposhtur kancerin. Sipas rezultateve të njoftuara të djelën, rreth 70,000 paciente në vit në Shtetet e Bashkuara ...

 • Si reagon trupi pasi hiqni dorë nga duhani

  1 Qershor, 2018

  stop duhanit

  Sot është Dita Botërore Pa Duhan – E dinit që vetëm 20 minuta pasi hiqni dorë nga duhani, trupi fillon të reagojë për mirë. Ja pse duhet ta eliminoni këtë ves të keq!
  Mos ngurroni ta ndani edhe me miqtë e tjerë duhanpirës.

   

 • Robotët në industrinë e tregtisë ushqimore me pakicë

  30 Maj, 2018

  RobotetDyqanet ushqimore në Shtetet e Bashkuara janë përfshirë në një betejë të ashpër për konsumatorë, të cilët shpesh kërkojnë që ushqimet të vijnë tek ata, në vend që konsumatorët të shkojnë në dyqan. Automatizimi po bëhet gjithnjë e më shumë pjesë e ekuacionit të konkurrencës. Kur gjigandi amerikan i shitjes me pakicë përmes postës, Amazon, tronditi industrinë e ...

 • Erdogani: Fjalë të forta – efekt i dobët

  29 Maj, 2018

  change office liraLira turke po humbet gjithnjë e më tepër vlerën e besimi në forcën ekonomike të vendit po bie. Presidenti Erdogan fajëson fuqitë e huaja. Ekspertët mendojnë se një pjesë të fajit për mizerjen ekonomike të vendit e ka ai.

  Një gjë duhet pranuar për Recep Tayyip Erdoganin, duhet pranuar që presidentit turk nuk i mungojnë idetë e jashtëzakonshme. ...

 • Muzeu i Hollit të Famës për Shpikësit frymëzon të rinjtë

  28 Maj, 2018

  InovatoretThomas Edisoni, Henry Ford dhe themeluesi i kompanisë “Apple”, Steve Jobs, janë në mesin e disa prej shpikësve më të njohur amerikanë. Por ka edhe të tjerë, më pak të njohur, të cilët me produktet e tyre novatore kanë patur ndikim të madh në botë. Më shumë se 12 prej tyre u nderuan kohët e fundit për kontributet ...

 • Hitleri dhe “Volkswageni i tij”

  28 Maj, 2018

  VW HitlerFerdinand Porsche (majtas) i tregon Adolf Hitlerit një model të Volkswagenit

  Volkswageni “brumbull” ia dedikon lindjen e tij nazistëve: 80 vjet më parë Adolf Hitleri vuri gurin e themelit për fabrikën e Volkswagenit në Wolfsburg. Një bilanc kritik i një historie gjermane suksesi.

  Dy burra, një projekt i madh: Adolf Hitleri dhe Ferdinand Porsche janë krijuesit ...

 • BE-ja u shpall luftë mbetjeve plastike

  28 Maj, 2018

  mbetje plastikeKomisioni i BE-së dëshiron të ndalojë produktet plastike njëpërdorimshe. Qëllimi është të frenohet ndotja e lumenjve dhe e deteve me mbetje plastike.

  Gota, pjata, thika apo pirunë prej plastike, pastruese veshësh prej plastike e plot objekte të tjera njëpërdorimshe prej plastike – ndotin mjedisin dhe janë kthyer në një problem të madh edhe për peshqit dhe qeniet e tjera ...

 • Koment: Ballkani Perëndimor në BE është iluzion

  23 Maj, 2018

  BEBE i përmbahet synimit të anëtarësimit të plotë për vendet e Ballkanit Perëndimor. Këtë e bëri sërish në takimin e nivelit të lartë në Sofje. Christoph Hasselbach kërkon të ndiqet një rrugë tjetër

  Argumentimi i Komisionit Evropian tingëllon bindës: “Ose ne eksportojmë stabilitet ose importojmë instabilitet”, e përmbledh rregullisht Komisari i Zgjerimit të BE, Johannes Hahn motivin e ...

 • BE dhe investimet turke në Ballkanin Perëndimor

  22 Maj, 2018

  BE BallkanNë samitin e javës së kaluar të Bashkimit Evropian në Sofje u bë e qartë se vendet e Ballkanit Perendimor nuk mund të presin një rrugë të shpejtë anëtarësimi. Por vonesat e Bashkimit Europian për zgjerim, pas daljes së Britanisë dhe pasojat e krizave të borxhit dhe imigracionit, kanë bërë që rajoni i Ballkanit Perendimor të kthehet ...

 • Ndërrim pushteti në Irak

  21 Maj, 2018

  iranAi që votoi në Irak për Muktada al-Sadrin, e bëri këtë sepse synoi diçka shumë të përcaktuar, mendon Rainer Hermann nga Frankfurter Allgemeine Zeitung.

  Edhe nëse rezultati i zgjedhjeve parlamentare të së shtunës së kaluar qe i ndryshëm nga ai që kishte shpresuar Perëndimi: për Irakun ai ofron megjithatë shanse. Sepse për herë të parë që prej fitores kundër të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"