LAJMET NGA BOTA

 • Historia e këngës më të njohur amerikane të Krishtlindjes

  26 Dhjetor, 2017

  Carol of the BellsPër disa dekada, kënga Carol of the Bells ose Kremtimi i Këmbanave ka qenë një pjesë thelbësore e traditës amerikane të Krishtlindjes, ashtu si pemët e Krishtlindjeve apo dhuratat. Kënga mund të dëgjohet pothuaj çdo ditë në radio ose në reklamat televizive, në versionet rok, xhaz ose metal. Por, çfarë e bën atë aq të ...

 • Krishtlindjet motor për tregtinë me pakicë

  26 Dhjetor, 2017

  dhuratatBizneset e vogla dhe të mesme gjermane të kënaqura me shitjet gjatë periudhës së Krishtlindjeve.Tregtia online po shënon rritje.

  Bilanci paraprak i Shoqatës së Sipërmarrjeve të Tregtisë me Pakicë është “i përzier”. Paratë që shpenzuan klientët për dhurata për Krishtlindjet në Gjermani qenë pak më shumë se një vit më parë,” tha përfaqësuesi i kësaj shoqate, Stefan Genth. Por sipas ...

 • Hidroavioni më i madh i botës

  26 Dhjetor, 2017

  HidroavioniKina ndërmerr një hap tjetër i fuqi udhëheqëse botërore në fushën e teknologjisë dhe të ekonomisë.

  Inxhinierët kinezë të avionëve shënuan gjatë Krishtlindjeve një arritje superlative. Hidroaeroplani më i madh në botë i prodhuar në Kinë bëri më 24 dhjetor fluturimin e tij të parë.

  Avioni AG600 i prodhuar nga sipërmarrja  shtetërore e avionëve Avic, u nis për një fluturim njëorësh ...

 • “Blockchain”, fjala e re që duhet të mësojnë përdoruesit e internetit

  26 Dhjetor, 2017

  BlockchainNë gjuhën angleze ka hyrë një fjalë e re, që të gjithë përdoruesit e internetit është mirë ta mësojnë, pasi mund të bëhet përcaktuese për të ardhmen e transaksioneve financiare globale. Kjo fjalë mund të mos jetë e përkthyeshme në shumë gjuhë të tjera, kështu që mund të bëhet një term ndërkombëtar, i ngjashëm me fjalët “kompjuter” apo ...

 • Zbukurimet për festat e fundvitit

  22 Dhjetor, 2017

  bredhiFestat më të mëdha e fundvitit po afrohet dhe zbukurimet për Krishtlindje ofrojnë një sfond mahnitës për të këtë kohë. Qytetet, ndërtesat publike dhe shumica e shtëpive private janë zbukuruar me pemë të Krishtlindjes, drita, Santa dhe figura të tjera. Disa tani janë duke u përgatitur edhe për Vitin e Ri.

  Prej javësh pemët tradicionale të Krishtlindjes janë mbuluar ...

 • OKB, miratohet rezoluta që refuzon njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet

  21 Dhjetor, 2017

  okbAsambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi me shumicë dërrmuese një rezolutë që hedh poshtë vendimin amerikan për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit dhe për të lëvizur atje ambasadën e SHBA.

  Në mbyllje të votimit, 128 vende u shprehën pro rezolutës, 9 kundër dhe 35 abstenuan. Shqipëria votoi pro rezolutës.

  “Shtetet e Bashkuara do ta kujtojnë këtë ...

 • Viti i Ri dhe fishekzjarrët

  20 Dhjetor, 2017

  FishekzjaretÇdo vit fishekzjarrët shoqërojnë ndërrimin e viteve. Po sa të rrezikshme janë ato për shëndetin dhe për mjedisin?

  Fishekzjarrët përbëhen nga një përzjerje piroteknike, prej “rreth 75% nitrat kaliumi, 15% karbon, 10% squfur “, shpjegon Günter Klein-Sommer, kimist dhe piroteknik. Për ngjyrat shtohen lidhje bakri, bariumi apo stronciumi, që shkaktojnë efektet blu, të kuqe apo të gjelbër. Fishekzjarrët e parë ...

 • Shpikje që mbrojnë mjedisin dhe klimën

  20 Dhjetor, 2017

  shpikje per mbrojtjen e mjedisitPanele diellore apo veshje prej fibrave të qumështit, shumë firma të reja synojnë me prodhimet e tyre mbrojtjen e mjedisit dhe kursimin e burimeve natyrore.

  shpikje per mbrojtjen e mjedisit 1Me çdo lëvizje futbollistët që luajnë në këtë stadium në Lagos të Nigerisë, prodhojnë rrymë ...

 • Gazetarja gjermane Mesale Tolu lirohet nga burgu në Turqi

  18 Dhjetor, 2017

  Mwaale TolunNjë gjykatë në Stamboll ka urdhëruar lirimin e gazetares gjermane. Autoritetet turke e arrestuan Messale Tolun në prill nën akuzën për “propagandë terroriste”.

  Një gjykatë në Stamboll urdhëroi lirimin e gazetares gjermane dhe të përkthyeses Mesale Tolu në procesin gjyqësor në Stamboll. Heike Hänsel, një vëzhguese e partisë E Majta që e ndoqi si vëzhguese procesin, bëri të ditur ...

 • Pajisje italiane me lazër për të zbuluar ushqimet e falsifikuara

  15 Dhjetor, 2017

  mashtrimi me ushqimMashtrimi me ushqimet, fallsifikimi i tyre, i kushton industrisë së ushqimit dhe pijeve rreth 30 miliard dollarë çdo vit. Mashtrimi me ushqimet është zëvendësimi i qëllimshëm ose keqinterpretimi i produkteve ushqimore për përfitime ekonomike. Në disa raste, si hollimi i vajit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"