LAJMET NGA BOTA

 • Koment: 7 vite luftë në Siri dhe gabimet e perëndimit

  16 Mars, 2018

  SiriaMë 15 Mars, para shtatë vitesh filloi lufta në Siri. Në këto shtatë vjet perëndimi ka bërë shumë gabime. Por nuk mund të thuhet me siguri, nëse ai mund ta shkurtonte periudhën e luftës.

  Lufta në Siri është një rast për lëndën e historisë fiktive -çfarë do të ndodhte sikur? Por më shumë kjo çështje shtrohet po t’iu referohesh shteteve ...

 • Jeta e shkencëtarit Stephen Hawking

  16 Mars, 2018

  Stephen HawkingNë Britani vdiq astrofizikani me famë botërore Stephen Hawking. Në janar të këtij viti ai festoi ditëlindjen e 76-të, duke sfiduar të gjitha parashikimet e mjekëve. Shkencëtari britanik, autori i librit “Një histori e shkurtër e kohës”, besohet të jetë një nga njerëzit më të moshuar që mbijetojnë me sëmundjen e neuroneve motorike.

  Stephen Hawking ishte njeriu që ...

 • Inteligjenca artificiale po avancon

  16 Mars, 2018

  robotTema e inteligjencës artificiale ka arritur deri tek qeveria gjermane dhe është futur nën titullin “Digjitalja”në zyrën e kancelares. Koha nuk pret, sepse ndryshimet që po ndodhin nga digjitalizimi janë gjigande.

  Në faqen e internetit  WILL ROBOTS TAKE MY JOB? çdo konsumator mund të shohë nëse puna që bën do të ekzistojë apo jo në të ardhmen, me ...

 • Vdiq Stephen Hawking

  14 Mars, 2018

  Stephen HawkingStephen Hawking, mendja e shkëlqyer e të cilit shkonte në kohë dhe në hapësirë edhe pse trupi i tij ishte paralizuar nga sëmundja, ka vdekur në moshën 76 vjeçare, tha një zëdhënës i familjes të mërkurën herët në mëngjes.

  Fëmijët ë tij, Lucy, Roberti dhe Timi thanë në një deklaratë se “ai ishte një shkencëtar i madh dhe ...

 • Tensionet mes Londrës dhe Moskës dhe roli i Natos

  13 Mars, 2018

  NatoBritania i ka dhënë Kremlinit afat deri të martën në mesnatë për të shpjeguar pse një agjent nervor i prodhuar nga ushtria ruse u përdor për të helmuar një ish agjent të dyfishtë rus dhe vajzën e tij në një qytet të vogël në Anglinë jugore.

  Askush në qeverinë britanike nuk ka shpresë për një përgjigje të duhur ruse, ...

 • May: Ka shumë mundësi që pas sulmit ndaj ish agjentit rus të jetë Moska

  13 Mars, 2018

  MayKryeministrja britanike tha se “ka shumë mundësi” që Rusia të jetë pas sulmit ndaj një ish spiuni rus dhe vajzës së tij, të cilët vazhdojnë të jenë në gjendje kritike në spital, pas kontaktit me një agjent nervor rreth një javë më parë, në qytetin Salisbury, në Anglinë Jugore, ku ata jetojnë. Në Shtetet e Bashkuara, Presidenti Trump ...

 • Kremlini kundërshton akuzat për helmimin e ish-agjentit rus

  13 Mars, 2018

  agjenti rus dhe e bijaRusia i ka hedhur poshtë si qesharake kritikat britanike se është e përfshirë në atentatin e helmimit për ish-agjentin e dyfishtë. Ndërkohë BE tha se mbështet pozicionin e Britanisë së Madhe.

  Bëhet fjalë për një “fushatë politike” të qeverisë britanike – mbi “bazën e provokimeve” deklaroi ministria e Jashtme ruse. “Kemi të bëjmë me një numër ...

 • Mjedisi apo ekonomia? – Dilema e Spanjës

  12 Mars, 2018

  luledielliNjë konflikt i njohur mes përfitimit ekonomik dhe ruajtjes së natyrës ndan në dy kampe banorët e Salamankës, në perëndim të Spanjës. Një koncern botëror do të nxjerrë aty uranium.

  Julian Sánchez është i shqetësuar. Kullotat ku sot blegtori nxjerr gjedhin janë në rrezik, sepse në këtë zonë pritet të nxirret uran. Fermeri mund marrë shpërblim, por ai nuk do ...

 • SHBA: Miliona pa energji elektrike, pas stuhisë dimërore

  9 Mars, 2018

  boreAfro një milion vetë në Shtetet e Bashkuara janë pa energji elektrike pas një stuhije dimërore në brigjet lindore të vendit që ka sjellë rreshje dhe akumulim bore deri në 60cm.

  Kjo është stuhija e dytë brenda një jave dhe pritet që të pasohet javën e ardhshme me reshje të reja bore.

  Akumulimi i borës dhe ngricat që kanë mbuluar ...

 • Plan britanik për t’iu kundërpërgjigjur helmimit të ish-agjentit rus

  9 Mars, 2018
  agjenti rusSergei Skripal, gjatë gjykimit në Rusi në vitin 2006

  Sekretarja e Brendshme britanike Amber Rudd tha sot se zyrtarët do të kenë gati një plan reagimi në rast se hetuesit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"