LAJMET NGA BOTA

 • Sulmohet zyra e agjencisë “Save the Children” në Afganistan

  24 Janar, 2018

  AfganistanDisa persona të armatosur sulmuan sot zyrën e agjencisë ndërkombëtare të ndihmës “Save the Children” në Afganistanin lindor, duke vrarë të paktën një person dhe plagosur të paktën 14 të tjerë.

  Një zëdhënës i qeverisë provinciale në Nangarhar njoftoi se një grup personash të ...

 • Shpallen kandidaturat për Çmimet Oscar

  23 Janar, 2018

  Oscar 2018Kandidaturat për Çmimet e Akademisë u njoftuan të martën në mëngjes nga aktorëtAndy Serkis dhe Tiffany Haddish. Filmi “The Shape of Water” kryeson me 13 propozime për Çmimin Oscar. Filmi fantastiko-shkencor me buxhet të vogël shtjellon historinë e një pastruesi shurdh që bie në dashuri me një krijesë detare të burgosur.

  Në vend të dytë pason filmi “Dunkirk” me ...

 • Hapet Forumi i Ekonomisë Botërore në Davos

  23 Janar, 2018

  Davos2018Sot në Davos të Zvicrës filloi Forumi i Ekonomisë Botërore, një takim i përvitshëm, ku udhëheqësit botërorë diskutojnë për problemet globale dhe kryesisht për ekonominë. Këtë vit, krahas udhëheqësve të tjerë botërorë, në takim do të marrë pjesë për herë të parë Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump, që sipas planit, do të flasë në takim të premten.

  Në ...

 • OKB: Tre vitet e fundit më të ngrohtat që prej 170 vjetësh

  20 Janar, 2018

  toka e thateMatjet e reja konfirmojnë ndryshimin e klimës: 2015, 2016 dhe 2017 janë vitet më të ngrohta që nga fillimi i matjeve. Këtë e ka hulumtuar Organizata Botërore e Motit, WMO. Viti më i nxehtë ka qenë 2016.

  Grumbullimi i viteve veçanërisht të nxehta është një shenjë e qartë e ndryshimit të klimës, shkaktuar nga rritja e përqendrimit të ...

 • Kryeqytetet e Kulturës Europiane 2018 – Leeuwarden dhe Valeta

  17 Janar, 2018

  Malta Valetta Kulturhauptstadt (Leeuwarden-Fryslân/Tony Zelenhoff) Leeuwarden në veri të Holandës dhe Valeta, kryeqyteti i Maltës janë Kryeqytetet e Kulturës Europiane 2018. Vështirë se mund të jenë kaq të ndryshme qytetet dhe programet kultutore që ofrohen sivjet në këtë kuadër.

  Panoramë e kryeqytetit të Maltës, Valeta

  Mbi bazën e artit ...

 • Eksperti i Facebookut: Të dhënat tona – ari i zi i Facebookut

  15 Janar, 2018

  facebookFacebook ka vendosur të rivlerësojë përmbajtjet në faqen e tij. Në të ardhmen do të kenë prioritet postimet e miqve dhe jo lajmet. Eksperti Martin Giesler shpjegon efektet e këtij hapi të Facebookut.

  Deutsche Welle: Si duhet t’i kuptojmë ndryshimet e deklaruara nga themeluesi i Facebookut, Mark Zuckerberg?

  Martin Giesler:Facebook është ndeshur vitin e kaluar me një stuhi të paparë ...

 • Metodat e rejat që të mbajnë në formë

  15 Janar, 2018

  peshengritseNë Shtetet e Bashkuara vetëm një në tre fëmijë është aktiv çdo ditë. Dhe më pak se pesë për qind e të rriturve kryejnë ushtrime të paktën 30 minuta çdo ditë. Megjithatë kjo nuk i ka ndalur sipërmarrësit e palestrave të ekspozojnë produktet e tyre të reja. Kevin Enoh sjell materialin në vazhdim.

  Ndoshta është stërvitja mbi një trampolinë ...

 • Robotët humanoid në Panairin e Elektronikës në Las Vegas

  15 Janar, 2018

  HumanoidRevolucioni i industrisë së prodhimit të robotëve ka mbërritur në Paniarin e Elektronikës në Las Vegas këtë javë. Shumë kompani të teknologjisë po prodhojnë robotë humanoid që ndërveprojnë me njerëzit dhe mund të bëhen pjesë e familjes. Por, a do të fillojnë njerëzit t’i përdorin robotët ashtu siç i përdorin tani telefonat inteligjentë? Korrespondetja e Zërit të Amerikës, ...

 • Bisedime mes dy Koreve për të konkurruar së bashku në Lojrat Olimpike

  13 Janar, 2018

  Koreja Koreja e Jugut ka sugjeruar formimin e një ekipi të përbashkët të hokejt për femrat me Korenë e Veriut për të konkurruar në Olimpiadën Dimërore muajin e ardhshëm, një zhvillim i mundshëm historik në marrëdhëniet ndërmjet rivalëve të hidhur.

  Propozimi u bë të martën kur delegacionet nga të dy vendet zhvilluan bisedime në fshatin kufitar Panmunjom dhe u konfirmua ...

 • Dakota e Veriut ose Lugina Silikon për Dronët

  13 Janar, 2018

  droneRrafshinat e Dakotës së Veriut njihen për tokat pjellore, kullotat si dhe për nxjerrjen e naftës. Por vitet e fundit, këto fusha janë bërë edhe qendra për studimin dhe testimin e dronëve komercialë.

  Lësho një dron në qiellin e Dakotës së Veriut, vështro horizontin e hapur dhe prit se çfarë mund të ndodhë. Nick Flom drejton qendrën e testimit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"