LAJMET NGA BOTA

 • Arratia me sytë e fëmijëve

  16 Shtator, 2017

  refugjatetTre të katërtat e të gjithë fëmijëve, që arratisen përmes Mesdheut, shfrytëzohen e keqpërdorohen në udhëtim. Për të mbrojtur më mirë refugjatët duhet të luftohen para së gjithash shkaqet e arratisë, mendon A. Freund.

  Duhet të jenë histori të tmerrshme, ato që kanë përjetuar fëmijët në arrati. Në studimin më të fundit të UNICEF-it në përshkrimet e tyre fëmijët përdorin ...

 • Alfred Grosser: Gjermania dhe Franca – fqinjë me probleme të krahasueshme

  15 Shtator, 2017
  Alfred Grosser

  Alfred Grosser

  Të dyja shtetet e mëdha fqinje kanë shumë ngjashmëri me njëra-tjetrën. Prandaj ia vlen t’i hedhësh sytë tek tjetri dhe përpjekja për ta kuptuar njëri-tjetrin, mendon publicisti gjermano-francez, Alfred Grosser.

  Marrëdhëniet gjermano-franceze janë në gjendje të mirë. Vetëm ekstremistët e akuzojnë Emmanuel Macronin që fluturimin e parë pas fitores në zgjedhje ...

 • Incident në metronë e Londrës

  15 Shtator, 2017

  Metro londerPolicia britanike tha se po e trajton si “incident terrorist” nje shpërthim që ndodhi të premten në një stacion metroje në Londrën perëndimore.

  Policë të armatosur rëndë ngarendën të premten në metronë e Londrës pas njoftimeve për një shpërthim në një tren.

  Policia e cilësoi atë si një “incident terrorist” që la pas vetes një numër të plagosurish, disa prej ...

 • Lapad – loja jontransparente e muskujve e Rusisë

  15 Shtator, 2017

  tanket ushtrimePerëndimi nuk duhet të kalojë në krizë paniku për shkak të manovrës ruse. Nervozizmi për shkak të zhvillimeve në Ukrainë është megjithatë i kuptueshëm. Rusia ushqen me manovrën mosbesimin.

  Kur Kremlini ankohet për gjoja lojën tepër agresive të NATO-s në kufirin rus, atëherë fjalët rrallë zgjidhen  me kujdes: veçanërisht të preferuara janë krahasimet me “Rajhun e Tretë” ose edhe ...

 • Kina po krijon fakte të kryera në Ballkan

  15 Shtator, 2017

  Kina greqiPërmes kredive të bankave kineze Ballkani mund të bëhet gjithnjë e më i varur politikisht nga Pekini. Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” analizon ndikimin kinez në Ballkan.

  Ballkani nuk ka emër të mirë tek evropianët e tjerë që e lidhin me konflikte etnike, korrupsion, varfëri dhe të gjitha llojet e të këqijave të tjera. Shpesh këto janë stereotipe që ...

 • Evropa Qendrore, nervoze në prag të stërvitjes ushtarake ruse

  14 Shtator, 2017

  ushtrime ushtarakeRusia ka dërguar trupa dhe armë të blinduara në Bjellorusi prej disa javësh dhe të enjten Kremlini do t’i urdhërojë ato të fillojnë të sulmojnë vendet fqinje anëtare të NATO-s.

  Sigurisht jo vende të vërteta.

  Për fqinjët e Rusisë, stërvitja ushtarake e njohur si “Zapad 2017”, më e madhja e ndërmarrë nga Moska që nga Lufta e Ftohtë, është një ...

 • Misioni i fundit i sondës “Cassini”

  14 Shtator, 2017

  Sonda CassiniPas një misioni 20-vjeçar, sonda e hapësirës Cassini po përgatitet të bëjë një lëvizje të fundit drejt planetit Saturn, gjatë të cilës anija do të shkatërrohet. Shkencëtarët dhe inxhinierët e laboratorit të NASA-s vendosën t’i jepnin fund në këtë mënyrë historisë së kësaj sonde, pasi mësuan gjatë misionit se në disa prej hënave të Saturnit ka elementë ...

 • Stacioni i hapësirës me tre astronautë të rinj

  14 Shtator, 2017

  stacioni i hapsiresStacioni Ndërkombëtar i Hapësirës ka tani tre anëtarë të rinj në ekuipazh.

  Kapsula hapsinore “Soyuz” me dy astronautë amerikanë dhe një rus u ankorua në Stacion të mërkurën, pesë orë pas nisjes nga Kazakistani.

  Tre astronautët duhet të qëndrojnë në stacionin hapësinor për rreth pesë muaj e gjysëm, për të kryer eksperimente.

  Ata i bashkohen ekuipazhit të Stacionit me tre ...

 • 40 vjetori i anijes së hapësirës “Voyager 1″

  13 Shtator, 2017

  Satelit40 vjet më parë, Presidenti Jimmy Carter ishte në vitin e tij të parë të mandatit presidencial dhe Amerika po mbante zi për vdekjen e mbretit të rock and rollit, Elvis Presley; NASA lëshoi në hapësirë dy anije të vogla, me shpresën për të mësuar më tepër për Jupiterin, Saturnin and Hënën e Saturnit, Titanin. Mendohej se ato do ...

 • Irma: Rreziku nuk ka kaluar

  11 Shtator, 2017

  irmaUragani Irma po shpalos fuqinë e tij të plotë në Florida. Me shpejtësi ere prej 215 kilometrash në orë kaloi ai mbi vargun e ishujve “Florida Keys”. Po me këtë nuk ka marrë fund rreziku.

  Ekspertët llogarisin se do të ketë dallgë baticash shumë të larta, të shkaktuara nga erat që bart me vete Irma. Po jo të gjithë banorët ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"