LAJMET NGA BOTA

 • E djathta ekstreme dhe Kancelarja Merkel

  26 Shtator, 2017

  NPDPartia e ekstremit të djathtë “Alternativa për Gjermaninë” ka premtuar se do të përdorë programin e saj në parlament që të “rimarrë vendin dhe popullit e saj”, siç dhe janë shprehur udhëheqës të saj. Kjo parti fitoi rreth 14 për qind të votave në zgjedhjet e së dielës, çka u jep atyre 94 vende në parlament, pjesmarrja e parë ...

 • Irak, kurdët shpallin fitoren në referendumin për pavarësi

  26 Shtator, 2017

  Masoud Barzani KurdistanUdhëheqësi kurd i Irakut Masoud Barzani shpalli të martën fitoren në referendumin për pavarësinë dhe bëri thirrje për një “dialog” me autoritetet irakiane, të cilët e kanë hedhur poshtë votimin si jokushtetues.

  “Në vend të ngacmimeve, le të kemi dialog për një të ardhme më të mirë”, tha ai, duke shtuar se “negociatat janë rruga e drejtë për ...

 • Plastikë polimeri që ecën vetë

  26 Shtator, 2017

  plastik polimeriPolimeri sintetik, kryesisht në formën e plastikës, përdoret për bojërat, për shishet e ujit, apo syzet e diellit dhe DVD-të. Imagjinoni se çfarë mund të krijohet me një plastikë që mund të tundet ose të zvarritet. Është shpikur tashmë një polimer i ri që lëviz si një krimb mëndafshi duke reaguar ndaj burimit të dritës.

  Shkencëtarët në Hollandë thonë ...

 • E ardhmja e përdorimit të armëve robotike

  26 Shtator, 2017

  droneDronët janë instaluar tashmë në çdo arsenal ushtrie, prandaj industritë e mbrojtjes në vende të ndryshme të botës po punojnë intensivisht për ndërtimin e mjeteve robotike tokësore dhe nënujore, duke u përpjekur të mos mbeten prapa të njëri tjetrit. Në vazhdim ju njohim me të ardhmen e robotëve luftarakë:

  Ndërsa intelektualë të shquar dhe organizata të të drejtave të njeriut ...

 • Shtohet retorika SHBA-Kore e Veriut

  25 Shtator, 2017

  ministri koreaRi Yong Ho, ministër i Jashtëm i Koresë së Veriut

  Ministri i Jashtëm i Koresë së Veriut Ri Yong Ho tha se Shtetet e Bashkuara i kanë shpallur luftë vendit të tij dhe se Pheniani do të kundërveprojë, nëse kërcënohet, duke përfshirë edhe rrëzimin e avionëve luftarakë amerikanë në rajon.

  Ministri Ri i lidhi kërcënimin drejtpërsëdrejt me komentet ...

 • Shtetet amerikane thonë se sistemi i votimit ishte sulmuar nga rusët

  23 Shtator, 2017

  hackerQeveria amerikane mbrëmë i ka njoftuar 21 shtete se sistemi i tyre votues ishte sulmuar nga hakerët gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit të kaluar, ndërsa disa shtete, ku gara ishte shumë e paqartë, thanë se hakerët ishin të lidhur me qeverinë e Rusisë.

  Uiskonsin, Ohajo, Kolorado dhe Minesota, ku kandidatja demokrate, Hillary Clinton, ka humbur në disa raste vetëm për ...

 • Facebook dorëzon reklamat ruse në Kongresin amerikan

  23 Shtator, 2017

  facebookKompania Facebook njoftoi se do t’u dorëzojë hetuesve të kongresit amerikan 3 mijë reklama që u përdorën në rrjetin e saj. Këto reklama mendohet se janë të lidhura me ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet presidenciale amerikane.

  Drejtuesi i Facebook-ut, Mark Zuckerberg, e bëri njoftimin ditën e djeshme, ndërsa theksoi bashkëpunimin e kompanisë me hetimet që po zhvillohen nga Departamenti i ...

 • Pavarësia e Katalonjës: bastisje dhe arrestime në Barcelonë

  22 Shtator, 2017

  KatalonjaMe fuqinë e pushtetit autoritetet spanjolle përpiqen t’i ndalojnë njerëzit në Katalonjë që të mos e mbajnë referendumin për pavarësinë. Një sërë arrestimesh flasin për acarimin e gjendjes.

  Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy u ka bërë thirrje udhëheqësve rajonalë të Katalonjës që të anulojnë një referendum të planifikuar për t’u shkëputur nga Spanja. Në një fjalim televiz të mërkurën në mbrëmje, ...

 • Uragani Maria godet Porto Rikon

  21 Shtator, 2017

  uraganiUragani Maria goditi sot Porto Rikon, me fuqinë e një stuhije të kategorisë 4 që meteorologët e kanë cilësuar si një uragan me potencial shkatërrimtar.

  Qendra Kombëtare e Uraganëve tha se Maria po godet Porto Rikon me erëra me shpejtësi 220 km/orë dhe se shirat e dendur që kërcënojnë këtë zonë me përmbytje dhe rrëshqitje dheu vdekjeprurëse.

  Uragani mbetet kërcënim edhe ...

 • Merkel IV: Kancelarja e përjetshme

  20 Shtator, 2017

  Merkel20-vjeçarët gjermanë nuk e kujtojnë dot se ka pasur një kohë edhe pa Angela Merkelin. Ajo është prej 12 vitesh gruaja lidere e Gjermanisë, e kësaj me gjasë mund t’i shtohen 4 vite të tjera. Traditë që njihet në Gjermani.

  Kush do të dijë, pse Angela Merkel vazhdon të qeverisë e pakundërshtueshme, duhet t’i hedhë sytë jashtë partisë së saj. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"