LAJMET NGA BOTA

 • Vazhdon kërcënimi i sulmeve kibernetike

  15 Maj, 2017

  sulm kibernetikNjë sulm kibernetik që ka marrë nën kontroll kompjuterat në 150 vende të botës duket se është zbutur sot, ndërsa njerëzit u kthehen në punë për të filluar një javë të re.

  Tri ditë më parë infektimi kibernetik u përhap në 15 vende të botës. Zyrtarët e shëndetësisë në Britani, ku operacionet dhe konsultat me mjekët përsuan mjaft çrregullime ...

 • Si funksionon Departamenti i Drejtësisë në SHBA

  12 Maj, 2017

  Department of JusticeSi zyrtari kryesor i rendit ligjor, Prokurori i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, mbikqyr zbatimin e ligjeve federale. Prokurori i Përgjithshëm kryeson Departamentin e Drejtësisë që është kthyer në agjencinë më të madhe ligjore të botës, që kur e krijoi Kongresi në vitin 1870.

  Misioni i Departamentit të Drejtësisë është “të imponojë ligjin” dhe “të mbrojë interesat” e ...

 • Harc: Ura më e madhe në botë për këmbësorë

  12 Maj, 2017

  ura me e gjate per kembesoreVizitorët e maleve në zonën e Harcit tani mund të kalojnë mbi urën më të madhe në botë, që shtrihet mbi luginën e Rappbode-s. Ura ka një gjatësi mbi 450 metra.

  Ura me emrin “Titan-RT” me një gjatësi prej 458 metrash, ia kaloi urës SkyPark, që gjendet në Soçi të Rusisë, që është 439 metra ...

 • Analistët: e ardhmja e BE-së është e pasigurtë

  12 Maj, 2017

  beFitorja e Emmanuel Macronit në zgjedhjet presidenciale franceze solli një farë lehtësimi në shumë kryeqytete perendimore, të shqetësuara se në se do të zgjidhej kandidatja e Frontit Kombëtar, Marie Le Pen, ajo do ta nxirrte Francën nga Bashkimit Evropian. Por shumë analistë paralajmërojnë se e ardhmja e bllokut evropian mbetet e pasigurtë. Britania, një anëtare e rëndësishme e BE-së ...

 • Agjencitë e zbulimit, paralajmërime për kërcënimin e Rusisë

  12 Maj, 2017

  kreret e agjensive te zbulimitNë SHBA, krerët e agjencive të zbulimit paralajmëruan se kërcënimi i Rusisë, pas përpjekjeve të saj për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale amerikane, nuk ka të ngjarë të pakësohet. Përkundrazi, thanë ata, Moska pritet të bëhet më agresive dhe më e paparashikueshme.

  Nëse kishte ndonjë shpresë se marrëdhëniet amerikano-ruse mund të përmirësoheshin pas takimeve të nivelit ...

 • Ratifikohet anëtarësimi i Malit të Zi në NATO

  12 Maj, 2017

  NatoParlamenti i Spanjës i ka hapur dritën jeshile Malit të Zi në rrugën për anëtarsim në NATO.

  Siç njofton qeveria e Malit të Zi, procesi i ratifikimit të protokollit për anëtarësim ka filluar në vendet anëtare të Aleancës qysh në qershor të vitit 2012. Islanda ka qenë vendi i parë që e ka ratifikuar protokollin, më 8 qershor të vitit të ...

 • Studjuesit: ushtrimet fizike ngadalësojnë plakjen

  12 Maj, 2017

  vrapimiUshtrimet fizike me intensitet të lartë mund të reduktojnë efektet e moshës në nivelin qelizor të njeriut dhe ta pakësojnë plakken me 9 vjet, thuhet në një studim.

  “Fakti që je 40 vjeç nuk do të thotë se je 40 vjet biologjikisht”, thotë profesori i Universitetit Brigham Young, Larry Tucker.

  “Të gjithë e dimë, se njerëzit mund të duken më të ...

 • Një bakterje e lashtë ndihmon për të luftuar rezistencën ndaj antibiotikëve

  12 Maj, 2017

  EnterococciShkencëtarët po studiojnë një patogjen të lashtë për informacion se si mund të luftojnë një bakterje rezistente ndaj antibiotikëve në spitale dhe qendra të tjera të kujdesit shëndetësor.

  Enterococci i përkasin një grupi prej gjashtë superbakterjesh të cilat infektojnë pacientët dhe u rezistojnë antibiotikëve, duke i bërë ata vdekjeprurës.

  Shkencëtarët që kanë studiuar familjen e bakterit enterococcus zbuluan se ato u ...

 • Takimi i Këshillit Arktik dhe ndryshimet klimatike

  12 Maj, 2017

  Keshilli ArktikNdryshimet klimatike janë në qendër të vëmendjes në një takim të nivelit të lartë që zhvillohet sot në Alaska. Sekretari amerikan i Shtetit Rex Tillerson dhe ministrat e jashtëm të shtatë vendeve të Këshillit Arktik – Rusia, Groenlanda, Kanadaja, Norvegjia, Finlanda, Suedia dhe Islanda takohen sot ndërsa po ndodhin ndryshime të shpejta në shtresën e akullit rreth Polit ...

 • Wałęsa: Gjermania është vendi më i civilizuar i Evropës

  11 Maj, 2017

  ValencaGjermanët do të bënin mirë t’i linin mënjanë komplekset dhe të marrin drejtimin e Evropës: kjo është dëshira e Nobelistit të paqes dhe ish-Presidentit të Polonisë, Lech Walesa, në intervistë me DW.

  DW: Në cilin drejtim po lëviz Evropa?

  Lech Walesa: Kjo është një pyetje e mirë, për të cilën duhet të gjejmë një përgjigje. Duhet të shtrojmë pyetjen për themelet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"