LAJMET NGA BOTA

 • Si votohet nё Gjermani?

  6 Korrik, 2017

  sistemi i votimitNjё ditё dhe dy kryqe vendosin pёr katёr vjet. Kaq zgjat njё periudhё legjislative nё Gjermani. Mё 24 shtator do tё votohet pёr Bundestagun e ri. Por si funksionon zgjedhja e pёrfaqёsuesve tё popullit?

  Fjalia mё e cituar pёr sistemin elektoral nё Gjermani ёshtё: Deputetёt zgjidhen pёrmes „zgjedhjeve tё pёrgjithshme, tё lira, tё barabarta dhe me votё tё ...

 • Presidenti Macron: çfarë pushteti ka ai?

  5 Korrik, 2017

  presidenti MacronSa pushtet ka Emmanuel Macroni për ta vënë në jetë politikën e tij? Shumë gjëra kërkohet që të bëhen ndryshe në Francë. Këtë Presidenti të paktën e bëri të ditur në fjalimin e tij për gjendjen e “Grande Nation”.

  Për të matur sasinë e pushtetit të Presidentit francez, të cilin disa politologë e citojnë si “monark republikan” ose “si ...

 • Themeluesja e xhamisë liberale Seyran Ates akuzon Turqinë

  5 Korrik, 2017

  Seyran AtesNjëra nga themelueset e xhamisë liberale në Berlin akuzon tërthorazi qeverinë turke si përgjegjëse për kërcënimet me vdekje ndaj saj.

  Themeluesja e xhamisë liberale Seyran Ates akuzon tërthorazi qeverinë turke si përgjegjëse për kërcënimet me vdekje ndaj saj. Mediat e afërta me qeverinë turke thonë se xhamia e re “Ibn-Rushd-Goethe-Moschee” e hapur para pak javësh në Berlin, është pjesë e ...

 • Mosmarrëveshjet mes Sllovenisë dhe Kroacisë për kufirin

  5 Korrik, 2017

  Slloveni KroaciKomisioni Evropian pret nga Sllovenia dhe Kroacia të zbatojnë në tërësi vendimin e Gjykatës së Arbitrazhit. Gjykata në Hagë ka vendosur që problemet rreth kufirit të zgjidhen sipas librave kadastrale.

  Nënkryetari i parë i Komisionit Evropian, Frans Timermans është përfaqësuesi i parë i KE që paraqet publikisht qëndrimin për vendimin e Gjykatës së Arbitrazhit, lidhur me mosmarrëveshjet mes Kroacisë ...

 • Spiunazh intensiv kundër Gjermanisë

  4 Korrik, 2017

  spiunimiRaporti i fundit i Mbrojtjes Kushtetuese tërheq vëmendjen: Rusia, Kina dhe Turqia përmenden si kombe, që bëjnë spiunazh kundër Gjermanisë. Veçanërisht para zgjedhjeve parlamentare në Gjermani kërkohet vigjilencë.

  Pak para takimit të nivelit të lartë të G-20-ës në Hamburg, Mbrojtja Kushtetuese, shërbimi i fshehtë i brendshëm i Gjermanisë i ka akuzuar shtete të rëndësishme pjesëmarrëse, si Rusinë, Kinën dhe Turqinë ...

 • Prova e Phenianit me raketë acaron shqetësimet ndërkombëtare

  4 Korrik, 2017

  prova PhenianKoreja e Veriut tha se ka kryer me sukses një provë me raketë balistike ndërkontinentale, një hap i rëndësishëm ky në përpjekjet e Phenianit për të zhvilluar aftësinë e tij të armëve bërthamore, duke sfiduar sanksionet ekonomike të vendosur nga Kombet e Bashkuara.

  Raketa, e cila u lëshua nga një aeroport pranë kufirit verilindor mes Kinës dhe Koresë së ...

 • Histori suksesi të imigrantëve në Silicon Valley

  29 Qershor, 2017

  histori suksesi pakistaneziSilicon Valley në Kaliforni, e njohur si qendra globale e zbulimeve nga fusha e teknologjisë së lartë, është njëkohësisht një vitrinë e historive të suksesit për emigrantët. Në vitin 2013, dy biznese imigrantësh ishin në mesin e 5 sipërmarrjeve të Silicon Valley-t; tani ato janë bërë kompani të rëndësishme të rajonit. Por si e arritën suksesin në ...

 • Sulme kibernetike në Ukrainë, Evropë dhe SHBA

  29 Qershor, 2017

  sulme kibernetikeAi që u cilësua nga kryeministri i Ukrainës si një sulm kibernetik “i paprecedent” në vendin e tij, është përhapur tani në Shtetet e Bashkuara, tha sot kompania farmaceutike Merck.

  “Konfirmojmë se rrjeti i kompjuterave të kompanisë sonë u sulmua sot si pjesë e një hakerimi global. Organizata të tjera janë prekur gjithashtu”, tha kompania Merck përmes një deklarate ...

 • Mënyrë e re për të ruajtur energjinë diellore

  29 Qershor, 2017

  panelle dielloreTë prodhosh energji diellore është e thjeshtë, sfida është ta ruash atë. Një grup kërkimor nga Suedia po kryen kërkimet për një mënyrë të re që do t’i jepte zgjidhje këtij problemi.

  Energjia diellore ka një problem të madh: po nuk e përdore menjëherë, e humbet atë. Çka do të thotë se është e vështirë ta ruash këtë energji ...

 • Teknologji për të forcuar masat e sigurisë

  29 Qershor, 2017

  kameraSulmet terroriste në vende publike janë shtuar ndërsa organizatorët e veprimtarive të mëdha janë gjithnjë në kërkim të metodave për të përmirësuar masat e sigurisë. Shtimi i kamerave të sigurisë është diçka e lehtë ndërsa monitorimi i filmimeve të tyre kërkon një numër të madh individësh. Gjigandi japonez teknologjik Hitachi, thotë se inteligjenca artificiale mund të ndihmojë në zbulimin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"