LAJMET NGA BOTA

 • Zhvillimet teknologjike gjatë vitit 2016

  2 Janar, 2017

  teknologjiaGjatë vitit 2016, teknologjia njohu disa përparime të rëndësishme por edhe pengesa. Makinat me vet-ngarje filluan të shfaqen nëpër rrugë, ndërsa disa firma private për eksplorimin e hapësirës panë raketat e tyre të shpërthenin në platformat e lëshimit. Megjithatë, teknologjia vazhdon të premtojë një të ardhme më të mirë.

  Makinat elektrike nuk janë më një risi, sepse kompanitë po shpejtojnë ...

 • Mali i Zi, urdhër arresti ndërkombëtar për dy rusë dhe tre serbë

  27 Dhjetor, 2016

  mali-i-ziMali i Zi nxorri një urdhër arresti ndërkombëtar për dy rusë dhe tre serbë që dyshohen si të përfshirë në një komplot për grusht shteti që synonte përmbysjen e qeverisë së vendit të vogël ballkanik pro-NATO-s.

  Televizioni shtetëror i Malit të Zi tha të martën se të pesë personat kërkohen për veprimtari të dyshuar terroriste që përfshinte plane për të ...

 • Alternativa të reja për pacientët me sëmundje të rëndë veshkash

  27 Dhjetor, 2016

  gjakuMijëra njerëz që kanë probleme me mosfunksionimin e veshkave së shpejti mund të kenë shanse më të mira për të mbijetuar me një veshkë të transplantuar, por me një rrezik më të madh për t’u prekur nga një sëmundje që mund të shkaktojë vdekjen. Disa pacientë dhe mjekë thonë se është më mirë të prekesh nga një sëmundje që ...

 • Rreziqet nga fundi i globalizimit?

  27 Dhjetor, 2016

  Fundi i globalizimit po afrohet dhe ky nuk është ndonjë lajm i mirë. Ndonëse Trump dhe disa të tjerë premtojnë…

  top-ten-globalisierungFundi i globalizimit duket për shembull kështu: prodhuesi i artikujve të sportit Adidas kthehet dhe prodhon vetëm në Gjermani. Për ekonominë gjermane duket ky si një lajm i mirë, por nuk është. Pse?

  Presidenti i ardhshëm amerikan Donald Trump u ka ...

 • Bordoja përballë së tashmes dhe së shkuarës

  27 Dhjetor, 2016

  bordoQyteti Bordo në jugperëndim të Francës, është i njohur si kryeqyteti botëror i verës, por ka patur një të kaluar të errët, si porti i dytë më i madh i Francës nga ku bëhej tregtia e skllevërve. Ndryshe nga disa qendra të tjera të njohura për tregtinë e skllevërve, atje nuk ekziston një memorial i madh, për ta shënuar ...

 • Robotët për rastet e fatkeqësive

  27 Dhjetor, 2016

  robotet-per-fatkeqsiteNdërsa Italia përpiqet të rindërtohet pas tërmeteve vdekjeprurëse, shkencëtarët shpresojnë se një brez i ri robotësh do të ofrojë mbështetje më të mirë teknike për ekipet e shpëtimit në të ardhmen. Robotët janë ndërtuar për të kryer veprime të ndryshme në hapësira të rrezikshme dhe mjaft të vështira që kufizojnë qasjen e ekipeve të shpëtimit. Robotët njëkohësisht mund të ...

 • Teknologjia ndihmon të verbrit të “shohin” kryeveprat e artit

  27 Dhjetor, 2016

  verberit-shohinThesaret e muzeumeve të artit tani mund t’i shijojnë edhe të verbrit, apo vizitorët me problem shikimi. Printimi 3-dimensional e sjell në jetë veprën e punuar në telajo. Vizitorët mund të prekin me dorë relievin e printimit, të dallojnë fytyrat, apo pejsazhet e pikturës. Në Vjenë një printer ka krijuar në forma tre-dimensionale disa nga kryeveprat më të njohura ...

 • Argjentina, plane ambicioze për riciklim

  26 Dhjetor, 2016

  panele-dielloreNë Argjentinë, vullnetarë lokalë e nga vende të tjera po punojnë nga afër me komunitetet e varfra për të shtuar vëllimin e riciklimit dhe për të ndërtuar impjante me energji diellore. Shpresat janë të mëdha që Argjentina të fuqizohet nga potenciali i jashtëzakonshëm që ka ky vend i Amerikës Latine për prodhimin e energjisë së ripërtëritshme.

  Vullnetarët në Argjentinë po ...

 • Trageti i pasagjerëve që punon me bateri

  26 Dhjetor, 2016

  trageti-me-bateriNdërsa industria energjetike po transformohet ngadalë nga mbështetja tek lëndët djegëse me bazë fosile drejt burimeve të ripërtëritshme, një prej komponenteve thelbësore- bateria- po ashtu po njeh përparime. Bateritë moderne tani kanë kapacitete më të mëdha për ruajtjen e energjisë dhe marrin më pak kohë për t’u karikuar. Kjo nënkupton që përdorimi i tyre si burime energjie mund të ...

 • Vritet i dyshuari për sulmin në Berlin

  23 Dhjetor, 2016

  vritet-anis-amriMinistri i Brendshëm italian Marco Minniti tha se tuniziani i dyshuar për sulmin e së hënës në Berlin është vrarë në Milano.

  “I vrari është pa dyshim Anis Amri,”, tha ministri Minniti, duke ju referuar 24 vjeçarit tunizian i dyshuar se goditi me kamion turmën në tregun e krishtlindjeve në Berlin më 19 dhjetor duke vrarë 12 veta dhe duke ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"