LAJMET NGA BOTA

 • Facebook punëson 3 mijë vetë për të bllokuar videot e dhunshme

  4 Maj, 2017

  fbPas publikimit të disa videove në Facebook me vrasje, vetëvrasje, përdhunime dhe veprime të tjera të dhunshme, gjigandi i medias sociale thotë se po punëson 3,000 persona të tjerë për të kontrolluar videot dhe për të hequr nga faqja ato që shkelin rregullat.

  Kompania është duke u ndeshur me presion në rritje për të ndalur postimet dhe shkëmbimet e videove ...

 • Një studim i ri për shtimin në peshë

  4 Maj, 2017

  on Thursday, July 7, 2011 in Montpelier, Vt. (AP Photo/Toby Talbot)Me kalimin e moshës njerëzit shtojnë në peshë por, sipas shkencëtarëve, s’është faji i tyre. Ata kanë zbuluar mekanizmin biologjik, i cili bën që beli të zgjerohet gjatë moshës mesatare.

  Endokrinologu Jay Chung thotë se mes moshës 20 dhe 50 vjeçare, njerëzit shtojnë mesatarisht 13 kilogramë, në mos më tepër.

  Chung ...

 • Dita ndërkombëtare e lirisë së shtypit

  3 Maj, 2017

  ” Kush nuk mund të shprehë mendimin e tij,

  ai nuk mund t’i nxisë të tjerët të mendohen.

  Nëse njeriu nuk mund të shprehë mendimin e tij,

  atëherë mendimi që qarkullon shndërrohet në doktrinë.

  Ai që  lejon të qarkullojë vetëm mendimin e tij,

  ai nuk  ka një mendim, por një ideologji.

  Kush thotë vetëm, atë që të tjerët duan të dëgjojnë,

  Triumf i ri për SpaceX 2 Maj, 2017

  SpaceX LaunchSpaceX Launch

  Kompania SpaceX e Elon Muskut, shënoi të hënën një triumf të ri, duke lëshuar me sukses në hapërisë një satelit sekret përgjimi ...

 • Lëvizja kundër vaksinave në SHBA

  27 Prill, 2017

  A healthy volunteer receives the NIAID Zika virus investigational DNA vaccine as part of an early-stage trial to test the vaccine's safety and immunogenicity. This is the first administration of this vaccine in a human.Aktivistët kundër vaksinimit të fëmijëve u mblodhën në një protestë në Uashington.

  Gabriele Cashman udhëtoi për pesë orë me makinë për të mbështetur kauzën kundër vaksinave. ...

 • Gazetarët Pa Kufi: Liria e shtypit, kurrë më e rrezikuar

  26 Prill, 2017

  harta liria e shtypitOrganizata Gazetarët Pa Kufi tha të mërkurën se “liria e shtypit nuk ka qenë kurrë më në rrezik” në shkallë globale. Deklarata u bë në raportin vjetor të organizatës që përfshin indeksin e lirisë së shtypit.

  Gazetarët Pa Kufi nënvizon në veçanti rastin e vendeve demokratike në përfundimet që nxjerr për lirinë e shtypit gjatë vitit të ...

 • Franca: Analizat konfirmojnë se Siria përdori gazin sarin

  26 Prill, 2017

  ministri i Jashtëm francez Jean-Marc AyraultAnalizat e kryera prej autoriteteve franceze mbi sulmin me armë kimike të 4 prillit në Siri tregojnë se qeveria siriane ishte përgjegjëse për përdorimin e gazit sarin kundër civilëve.

  Si pasojë e sulmit në qytetin e Khan Sheikhoun, nën kontrollin e opozitës, u vranë më shumë se 80 vetë. Kjo nxiti Shtetet e Bashkuara të ...

 • Rusia mund të ketë furnizuar Talebanët me armatime

  25 Prill, 2017

  Sekretari i mbrojtjes USADisa ditë pas sulmit të ashpër të Talebanëve ndaj një baze ushtarake afgane, zyrtarët më të lartë ushtarakë amerikanë nuk po i hedhin poshtë njoftimet se Rusia mund ta ketë furnizuar me armë grupin kryengritës.

  Gjatë vizitës në Kabul të hënën, Sekretari i Mbrojtjes Jim Mattis tha se Rusia po zgjedh të jetë një konkurent stategjik në ...

 • Para një gare të re armatimi?

  24 Prill, 2017

  tanku gjermanParë në prizmin global, bota ka rritur shpenzimet për armatimin. Në këtë përfundim arrin studimi i fundit i SIPRI-t me qendër në Stokholm. Diplomacia është në tërheqje e sipër.

  Për herë të parë që nga viti  2014 janë rritur shpenzimet globale për armatimin, bën të ditur “World Military Expenditure Report”, raporti i SIPRI-t, Qendrës Studimore të Paqes në Stokholm, (Stockholm International ...

 • Astronautja amerikane thyen rekordin e NASA-s

  24 Prill, 2017

  Astronaute amerikaneAstronautja amerikane Peggy Whitson theu rekordin të hënën për kohën më të gjatë që një amerikan ka kaluar në orbitë.

  Komandantja Whitson, që ndodhet në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, u përshëndet nga presidenti Donald Trump që komunikoi me astronautët e stacionit, me një lidhje me video.

  “534 ditë dhe shumë të tjera më pas. Është një rekord i jashtëzakonshëm. Në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"