LAJMET NGA BOTA

 • 140 ushtarë afganë të vrarë nga Talibani

  22 Prill, 2017

  afganistanNjë sulm vetëvrasës i Talebanit ndaj forcave afgane ka lënë 140 të vrarë në incidentin më të rëndë ndaj personelit ushtarak në Afganistan që nga 2001.

  Sipas dëshmitarëve, sulmi i kryer gjatë natës ndaj një baze ushtarake u realizua nga një grup xhihadistësh që qëlluan me armë mbi ushtarët, duke rezultuar në një betejë të ashpër ku disa xhihadistë mbetën ...

 • Marshime për shkencën në Ditën e Tokës

  22 Prill, 2017

  marshimi dita e tokesShkencëtarët po marrin hapa të pashembuj duke organizuar marshime në më shumë se 600 qytete të botës në kundërshtim të atyre që i shohin si përpjekje për të hedhur dyshime mbi dijen e bazuar mbi fakte.

  Mijëra shkencëtarë dhe përkrahësit e tyre morën pjesë në demonstrime të titulluara Marshim për Shkencën në qytete nga Austria, në Brazil, ...

 • OBSH: mijëra vetë vdesin nga hepatiti viral

  21 Prill, 2017

  hepatitOrganizata Botërore e Shëndetësisë e Kombeve të Bashkuara, OBSH, thotë se miliona jetë njerëzish mund të shpëtohen, nëse personat e infektuar me hepatit viral do të kishin bërë analiza dhe do të ishin mjekuar për këtë sëmundje që mund të jetë vdekjeprurëse.

  Të dhëna të reja të organizatës, të publikuara në raportin e vitit 2017 “Hepatiti”, tregojnë se rreth 325 ...

 • Kim: Automatizimi do të eliminojë 2/3 e vendeve të punës

  20 Prill, 2017

  AutomatizimiPresidenti i Bankës Botërore, Jim Kim paralajmëroi se 2/3 e vendeve të punës në vendet në zhvillim mund të zhduken nga zgjerimi i proceseve të automatizuara, gjë që mund të acarojë konfliktet dhe të shtojë dyndjen e refugjatëve.

  Dr. Kim i bëri komentet të enjten në Uashington, ndërkohë që udhëheqës politikë e ekonomikë nga mbarë bota u mblodhën për takimet ...

 • Aeroplanmbajtësja amerikane drejt Gadishullit Korean

  20 Prill, 2017

  AeroplanmbajteseShtëpia e Bardhë hodhi poshtë të mërkurën kritikat se kishte bërë dekleratë çorientuese lidhur me vendndodhjen e aeroplanmbajtëses amerikane, për të cilën u tha se po shkonte drejt Koresë së Veriut por në realitet po lundronte në drejtim të kundërt.

  Qëllimi ishte demostrimi i vendosmërisë amerikane përballë kërcënimeve nga udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

  Por në fakt u ...

 • Një amerikan dhe një rus drejt stacionit orbital

  20 Prill, 2017

  AstronautetAnija kozmike ruse Soyuz u nis sot drejt Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor, me një astronaut amerikan në bord, i cili e ka këtë udhëtimin e parë në hapësirë, si dhe një kozmonaut veteran rus.

  Jack Fischer dhe Fyodor Yurchikhin u nisën të enjten, 20 prill, nga baza eBaikonurit në Rusi për një mision katër mujor. Astronautët pritet të mbërrijnë në Stacionin ...

 • Referendumi: “Nuk duhet heshtur…”

  19 Prill, 2017

  protesta turqiNga mbi 50 milionë zgjedhës në Turqi vendosën në referendum menjë shumcië e ngushtë që presidenti Erdogan në të ardhmen të ketë më shumë pushtet. Por kundërshtarët ndihen të mashtruar dhe vazhdojnë protestën.

  Ata s’mund ta besojnë – ndaj marshojnë përmes Stambollit. Ata ndihen të mashtruar për fitoren e tyre. Edhe inxhinierja Neslihan Karatas(ch) u është bashkuar sponatinisht protestave ...

 • Referendumi në Turqi, neootomanizëm apo rritje e autokratëve në Ballkan?

  18 Prill, 2017

  erdoganReferendumi në Turqi mund të nxisë rritjen e demokracive jo liberale dhe shtimin e liderëve autokratë në rajonin e Ballkanit Perëndimor përfshirë Kosovën, posaçërisht përmes shtrirjes së ndikimit jo vetëm politik por edhe atij ekonomik të Turqisë në rajon, thonë njohës të politikave ndërkombëtare.

  Sipas tyre vazhdimi i përplasjeve të politikës aktuale turke me Evropën do të mund të shtojë ...

 • FMN parashikon rritje më të shpejtë ekonomike

  18 Prill, 2017

  fmnFondi Monetar Ndërkombëtar thotë se parashikimet për ekonominë globale janë më të mira nga sa pritej, por paralajmëroi se protektonizmi dhe tensionet gjeopolitike mund ta dëmtojnë rritjen ekonomike.

  FMN-ja e publikoi raportin të martën, një javë para takimit të përvitshëm të zyrtarëve më të lartë të ekonomisë botërore dhe përfaqësuesve të Bankës Botërore dhe FMN-së në Uashington.

  FMN-ja thotë se rritja ...

 • Epokë e re në Turqi: Erdogani i merr të gjitha

  18 Prill, 2017

  Sulltan ErdoganPresidenti Erdogan mori gjithçka që deshi, por jo në një fitore plebishitare. Shumë pyetje nuk kanë marrë përgjigje kur AKP nxiton të kremtojë fitoren. Seda Serdar pyet nëse sezoni i votimit kaloi apo vetëm po nis.

  Turqia nuk është më në udhëkryq. Një epokë e re ka nisur. Pesëdhjetë e një përqind të qytetarëve turq votuan me “po” në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"