LAJMET NGA BOTA

 • Berlini paralajmëron drejtpërdrejt Ankaranë

  21 Mars, 2017

  ErdoganAshpërsohen tonet mes Gjermanisë dhe Turqisë. Pas sulmeve të fundit verbale të Erdoganit ndaj Merkelit, edhe politika gjermane i dërgon sinjale të forta drejt Ankarasë.

  Paralajmërimi më i fortë drejtuar presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan erdhi nga kryetari i komisionit të Bundestagut për Politikën e Jashtme, Norbert Röttgen. Ai kërcënoi Turqinë me ndërprerjen e bisedimeve të anëtarësimit, nëse ky vend ...

 • Erdogani e do Ballkanin për “ndikim” në Evropë

  21 Mars, 2017

  Turqia po përpiqet të fitojë më shumë ndikim në Ballkan. Erdoan Shipoli, ekspert për Turqinë dhe Ballkanin në SHBA, shpjegon për Deutsche Wellen se çdo të thotë kjo për Bashkimin Evropian.

  DW: Cilat janë synimet e Turqisë në Ballkan: çfarë po përpiqet të arrijë ajo atje?

  Dr. Erdoan Shipoli: Historikisht, institucionet e Turqisë, si për shembull ushtria ose burokracia e vendit  kanë qenë gjithmonë të lidhura me Ballkanin, sepse e kanë parë ...

 • Takimi i parë Trump-Merkel

  17 Mars, 2017

  Trump merkelPas një takimi në Shtëpinë e Bardhë me Kancelaren Angela Merkel, Presidenti Donald Trump tha se ai mbështet NATO-n, por përsëriti thirrjet që vendet anëtare të rrisin kontributin financiar për të mbështetur Aleancën.

  Zoti Trump shprehu një “mbështetje të fortë për NATO-n” por u bëri thirrje vendeve të tjera anëtare “që kanë borxhe të mëdha” të “paguajnë atë që ...

 • Kryediplomati turk paralajmëron për “luftra fetare” në Evropë

  16 Mars, 2017

  kryediplomati turkMinistri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu paralajmëroi për mundësinë e fillimit të “luftrave fetare” në Evropë, si reagim ndaj rizgjedhjes së Mark Ruttes si kryeministër I Hollandës.

  Zoti Cavusoglu tha të enjten se “nuk ka ndryshim” mes zotit Rutte dhe kandidatit të krahut të djathtë që humbi, Geert Wilders, të cilin ai e kishte quajtur “fashist.”

  “Në ç’drejtim po shkoni, ...

 • Makina si armë

  14 Mars, 2017

  Gjermania është një vend makinash dhe këtu është patentuar makina e parë para 130 vitesh. Në Gjermani e kanë selinë disa nga prodhuesit më të mëdhenj të automjeteve. Por garat ilegale me makina janë shpallur si vrasje.

  ndeshje makina

  Kalimtarët në rrugë natën rrinë pranë semaforëve dhe presin dritën jeshile, ndonëse askund nuk shihet ndonjë ...

 • Studim për trajtimin me antitrupa të virusit HIV

  14 Mars, 2017

  majmunet makakeMajmunëve makakë, që iu injektuan dy antitrupa të fuqishëm kundër virusit HIV, menjëherë pasi ishin infektuar me variantin fillestar të këtij virusi para se ai të përhapej tek njeriu, arritën ta mbanin virusin për një kohë të gjatë nën kontroll.

  Kundërtrupat neutralizues u injektuan tek trembëdhjetë majmunë tre ditë pasi ishin infektuar me variantin fillestar të virusit, të njohur ...

 • Novacionet më të fundit të teknologjisë

  14 Mars, 2017

  AeroplanFusha e teknologjisë mund të jetë sfiduese dhe, që të jesh i mirëinformuar rreth teknologjisë së re, kjo mund të jetë e vështirë dhe e komplikuar. Por, është me rëndësi të mbajmë parasysh se qëllimi i saj është të lehtësojë jetën tonë dhe se gjithë kjo teknologji mund të shndërrohet në telajon e ëndrrave tona për të ardhmen. Zëri ...

 • Vizita e Kancelares Merkel në Uashington

  13 Mars, 2017

  merkel trumpPresidenti amerikan Donald Trump ka në plan ta pyesë Kancelaren gjermane Angela Merkel rreth eksperiencës së saj me presidentin rus Vladimir Putin, ndësa udhëheqësja gjermane do të vizitojë Shtëpinë e Bardhë këtë javë.

  Takimi i parashikuar për të martën është shtyrë për të premten si rezultat i një stuhie dëbore që fillon sonte në mbrëmje në Uashington. Një zyrtar ...

 • Fundi i një miqësie të mrekulleshme

  13 Mars, 2017

  flamuri amerikanTrumpi do të ngrejë jo vetëm mure të vërteta, edhe ekonomikisht ai do t’i mbyllë në vete SHBA. Merkeli do ta kundërshtojë këtë në vizitën e saj në Uashington. Po edhe të tjerë do të vuanin nën një Amerikë të izoluar.

  Një luftë ndërkombëtare tregtare mund të shkaktojë Donald Trumpi me politikën e tij të tregtisë së jashtme, ...

 • Evropa, Turqia dhe fushata elektorale

  13 Mars, 2017

  Politikanët turq donin të bënin fushatë elektorale në BE. Por kërkesat nga Ankaraja u kundërshtuan shpesh për shkak të problemeve me sigurinë. Disa politikanë dëshirojnë që BE të veprojë në mënyrë të unifikuar.

  turketPresidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan nuk vonoi ta japë gjykimin e tij: “Ata janë tepër të njëanshëm, tepër frikacakë”. Me këto fjalë e komentoi ai vendimin e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"