LAJMET NGA BOTA

 • Argjentina, plane ambicioze për riciklim

  26 Dhjetor, 2016

  panele-dielloreNë Argjentinë, vullnetarë lokalë e nga vende të tjera po punojnë nga afër me komunitetet e varfra për të shtuar vëllimin e riciklimit dhe për të ndërtuar impjante me energji diellore. Shpresat janë të mëdha që Argjentina të fuqizohet nga potenciali i jashtëzakonshëm që ka ky vend i Amerikës Latine për prodhimin e energjisë së ripërtëritshme.

  Vullnetarët në Argjentinë po ...

 • Trageti i pasagjerëve që punon me bateri

  26 Dhjetor, 2016

  trageti-me-bateriNdërsa industria energjetike po transformohet ngadalë nga mbështetja tek lëndët djegëse me bazë fosile drejt burimeve të ripërtëritshme, një prej komponenteve thelbësore- bateria- po ashtu po njeh përparime. Bateritë moderne tani kanë kapacitete më të mëdha për ruajtjen e energjisë dhe marrin më pak kohë për t’u karikuar. Kjo nënkupton që përdorimi i tyre si burime energjie mund të ...

 • Vritet i dyshuari për sulmin në Berlin

  23 Dhjetor, 2016

  vritet-anis-amriMinistri i Brendshëm italian Marco Minniti tha se tuniziani i dyshuar për sulmin e së hënës në Berlin është vrarë në Milano.

  “I vrari është pa dyshim Anis Amri,”, tha ministri Minniti, duke ju referuar 24 vjeçarit tunizian i dyshuar se goditi me kamion turmën në tregun e krishtlindjeve në Berlin më 19 dhjetor duke vrarë 12 veta dhe duke ...

 • Një vaksinë e suksesshme për Ebolën

  23 Dhjetor, 2016

  vaksina-ebolaNjë vaksinë për ebolën ishte 100 për qind e efektshme në një studim në shkallë të gjerë të realizuar në Guine. Zyrtarët e shëndetësisë thonë se ata do të jenë më të përgatitur për një krizë të ardhshme.

  Në vitin 2014, kur ebola bënte kërdinë në Guine, Sierra Leone dhe Liberi punonjësit e shëndetësisë nuk mund të bënin asgjë, përveç ...

 • Rritja e nivelit të detit përbën kërcënim

  23 Dhjetor, 2016

  detiRritja e nivelit të deteve po shkakton përmbytje gjithnjë e më të shpeshta në shumë komunitete bregdetare amerikane. Shtimi i përmbytjeve po dëmton tregun e shitblerjes së shtëpive po rrit siguracionet dhe po dëmton një industri të re që ka për synim kufizimin e dëmeve dhe kostos. Ekspertët kanë dhënë alarmin se situata mund të përkeqësohet.

  Rritja e nivelit të ...

 • Ushtria siriane merr nën kontroll Alepon

  22 Dhjetor, 2016

  alepoAlepo, qyteti sirian i shkatërruar nga lufta, u vendos nën kontrollin e ushtrisë siriane, duke shënuar fitoren më të madhe të kësaj ushtrie në afro gjashtë vjet luftë civile.

  Qeveria e presidentit Bashar al-Assad ka tani për herë të parë që nga viti 2012 kontroll të plotë mbi Alepon, qyteti me popullsinë më të madhe para luftës.
  Forcat kryengritëse ranë ...

 • Përdorimi i tepërt i rrjeteve sociale mund të shkaktojë depresion

  22 Dhjetor, 2016

  facebook-twiterSipas një studimi të ri, përdorimi i tepërt i mediave sociale mund të çojë në depresion.

  Në një shkrim të revistës “Computers in Human Behavior”, hulumtues nga Qendra për Kërkime në Media, Teknologji dhe Shëndet, në universitetin e Pitsburgut thonë se “përdorimi i platformave të shumta është i lidhur më ngushtë me depresionin dhe ankthin në mesin e të rinjve.”

  Në ...

 • Berlin: policia gjermane identifikon të dyshuarin për krimin me kamion

  22 Dhjetor, 2016

  atentatori-amriPolicia gjermane është angazhuar në një kërkim të organizuar për të gjetur të dyshuarin rreth sulmit me kamion të ditës së hënë.

  Një urdhër arresti i lëshuar të mërkurën përmend emrin e tunizianit Anis Amri, i cili ka lindur në qytetin e Ghazës në Tunizi. Njoftimi thotë se ai ka përdorur të paktën gjashtë pseudonime të ndryshme dhe tri kombësi ...

 • Mashtrimet gjatë blerjeve në internet

  21 Dhjetor, 2016

  Federata Kombëtare e Shitjeve me pakicë ((NRF)) përcjell lajme të mira dhe të këqia për blerësit. Lajm i mirë: priten ulje të mëdha të çmimeve për produktet elektronike dhe artikujt e veshmbathjes me rastin e festave të fundvitit. Lajmi i keq: vjedhësit do të shkojnë online për të shfrytëzuar rastin.

  Është bërë pjesë tradite ...

 • Prononcimi i kancelares: Merkel: “Jam e tmerruar dhe e tronditur”

  20 Dhjetor, 2016

  merkelDymbëdhjetë vetë gjetën vdekjen dhe 49 të tjerë u plagosën, kur një kamion depërtoi në masën e njerëzve. Kancelarja Angela Merkel u quajti këtë “një akt mizor dhe të pakuptueshëm”.

  “Në rrethanat aktuale mund të mendojmë se kemi të bëjmë me një sulm terrorist”, tha Merkel në Berlin. “Kjo është një ditë shumë e rëndë për Gjermaninë.” Merkel tha në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"