LAJMET NGA BOTA

 • Çmimet “Golden Globes” dhe politika

  10 Janar, 2017

  meryl-streepMbrëmë në Los Anxheles u mbajt ceremonia e çmimeve Golden Globes. Filmi La La Land ishte fituesi kryesor i natës, me shtatë çmime. Aktorja Meryl Streep fitoi çmimin Cecil B. DeMille për arritjet e karrierës dhe kritikoi Presidentin e zgjedhur Donald Trump.

  Pas marrjes së çmimit, zonja Streep foli rreth një ngjarjeje në jetën reale që ajo tha se “e ...

 • Rritja e temperaturave globale dhe mjedisi

  9 Janar, 2017

  ndotja-globaleVeprimtarët e mjedisit druhen se presidenti i zgjedhur, Donald Trump, mund të zhbëjë shumë prej politikave të presidentit Barack Obama për pakësimin e ndotjes nga karboni. Siç na njeh edhe materiali në vazhdim, ndryshimet e klimës duket se po sjellin ndikime serioze në jetët e njerëzve në shumë pjesë të globit.

  Ndërsa ajri ftohtë lëviz në lindje, mbi Liqenin Miçigan ...

 • Serbia “pengu i Millorad Dodikut”?

  9 Janar, 2017

  Presidenti i Serbisë Tomisllav Nikoliq do të vizitojë Republikën Serpska me 9 janar. Por kjo vizitë mund të thellojë problemet në Ballkan.

  dodik-srpskaPresidenti i Serbisë Tomisllav Nikoliq dhe kryeministri Aleksandar Vuçiq nuk e kanë mbështetur në shtator referendumin e Republikës Serpska. Megjithatë Nikoliqi ka vendosur që me 9 janar të shkojë për vizitë në Banjallukë ku do të shënohet dita ...

 • Turistët në Hotelin e Borës sodisin Dritat Veriore

  9 Janar, 2017

  aurora“Hoteli i Borës”

 • Tomografia dhe radioskopia tre dimensionale

  9 Janar, 2017

  tomografia-dhe-radioskopia-3dÇfarë kanë të përbashkët radioskopia dhe tomografia? Të dyja japin imazhe fikse të gjithçkaje brenda trupit, dhe, ndërsa mund t’u tregojnë shumë mjekëve dhe studiuesve, ata nuk mund të tregojnë me saktësi se si muskujt dhe kockat punojnë së bashku. Deri tani! Në sajë të disa teknologjive të reja mahnitëse, shkencëtarët janë duke parë filmime radioskopike të të gjitha ...

 • SHBA, agjencitë e zbulimit informojnë presidentin e zgjedhur

  6 Janar, 2017

  james-claperPresidenti i zgjedhur Donald Trump, i cili ka hedhur poshtë idenë se Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të nëntorit, do të marrë sot një informacion të plotë nga krerët e komunitetit amerikan të zbulimit.

  Zoti Trump ka mbajtur qëndrim tepër kritik ndaj agjencive të zbulimit, diçka e pazakontë për një president të zgjedhur, edhe pse dje ai e zbuti ...

 • Udhëzime të reja për alergjinë nga kikirikët

  6 Janar, 2017

  kikirikiKikirikët dhe produktet ushqimore që i përmbajnë ato, si gjalpi i kikrikut, vaji, apo mielli i kikirikut, përdoren gjerësisht në Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera, për vlerat ushqyese dhe çmimet e përballueshme. Fatkeqësisht, shumë njerëz kanë alergji nga kikirikët dhe mund të kenë reaksion prej tyre, si acarim të lëkurës, apo lot në sy, e deri tek ...

 • Zyrtarët e zbulimit: rusët ndërhynë në zgjedhjet e SHBA

  5 Janar, 2017

  agjencia-e-zbulumit-amerikeKrerët e agjencive amerikane të zbulimit rikonfirmuan të enjten përfundimin e tyre se Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet e Shteteve të Bashkuara. Ata thanë sot në një seancë të Komisionit të Senatit për Forcat e Armatosura, se besojnë se autoritete të larta ruse ishte drejtpërdrejt përgjegjës për depërtimin në sistemet kompjuterike amerikane dhe rrjedhjen e dokumentave nga Komiteti Kombëtar ...

 • A do të përcaktojë 2017-ta të ardhmen e NATO-s?

  5 Janar, 2017

  natoEvropa po goditet nga një sërë krizash të njëkohësishme politike, ekonomike dhe të sigurisë, të cilat po mbjellin dyshime për të ardhmen e Bashkimit Evropian dhe marrëdhënien me Shtetet e Bashkuara. Korrespondentja e shërbimit serb të Zërit të Amerikës Jela de Franceschi, i hedh një vështrim gjendjes së tanishme të komunitetit euroatlantik, brenda të cilit përfshihen unioni politiko-ekonomik i ...

 • Omega-3 zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës

  4 Janar, 2017

  omega-3Acidet yndyrore – Omega 3

  Acidet yndyrore Omega-3 që gjenden te peshqit mund të zvogëlojnë gjasat e sëmundjeve të zemrës, raporton Reuters të dhënat e një studimi të ri.

  Omega-3 iu ndihmon edhe njerëzve që konsiderohen seriozisht të rrezikuar nga sëmundje të zemrës si pasojë e nivelit të lartë të yndyrave apo kolesterolit të keq në gjakun e tyre.

  Shoqata ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"