LAJMET NGA BOTA

 • Marinsi amerikan, operacion për transplantimin e dy krahëve

  7 Tetor, 2016

  marinsi-pa-krah-dhe-pa-kembeNjë marins amerikan, cili humbi të dy krahët në një shpërthim në Afganistan muajt e fundit iu nënshtrua një transplantimi të dyfishtë. Operacioni për transplantimin e krahëve të marinsit John Peck u bë në një spital në qytetini e Bostonit.

  Reshteri John Peck, i cili u plagos në vitin 2010, u operua në Spitalin “Brigham and Women” në Boston në ...

 • Vuk Jeremiq – favoriti pa shanse

  5 Tetor, 2016

  vuk-jeremiqShumëkush mendon se në postin e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB duhet të emrohet një personalitet i fuqishëm. Këtu përshtatet mirë edhe serbi Vuk Jeremiq. Por ai llogaritet si nacionalist dhe pa mbështetjen e SHBA.

  Një diplomat modern, i cili ka studiuar në Vita Cambridge dhe Harvard, natyrisht që nuk guxon të mungojë as në rrjetin Twitter. Por sikur Vuk ...

 • Përgatitjet për uraganin “Matthew”

  5 Tetor, 2016

  hurricaneHurricane Mathew, Haiti

 • Google prezanton telefonin inteligjent Pixel

  5 Tetor, 2016

  google-pixel-phoneSabrina Ellis, Google director of product management, talks about the new Google Pixel phone during a product event in San Francisco, California, Oct. 4, 2016.

  Gjigandi Google ka ndërmarrë një hap tjetër drejt integrimit në tregun 400 miliardë dollarësh të telefonave inteligjentë. Firma teknologjike shpalosi linjën e re të telefonave inteligjentë të quajtur Pixel, gjatë një prezantimi të ...

 • Çmimi Nobel në Kimi

  5 Tetor, 2016

  juria-nobelJuria e Akademisë Mbretërore suedeze të Shkencave u dha tre shkencëtarëve, Jean-Pierre Sauvage, James Fraser Stoddart dhe Bernard Feringa, çmimin Nobel në kimi për punën e tyre në zhvillimit e makinave molekulare.

  Laureatët projektuan dhe prodhuan makina molekulare që janë 1,000 herë më të holla se një fije floku dhe kanë pjesë që lëvizin kur shtohet energjia.

  Makinat, të cilat përfshijnë ...

 • Rriten tensionet mes SHBA-së dhe Rusisë

  4 Tetor, 2016

  putinSHBA ndërpret bisedimet direkte për armëpushimin në Siri. Më parë Moska i vuri kushte Uashingtonit: Heqje sanksionesh, ndryshe rrezikohet ujdia për eliminimin e plutoniumit të aftë për armë atomike.

  SHBA i japin fund bisedimeve direkte për arritjen e një armëpushimi në Siri. Departamenti Amerikan i Shtetit, njoftoi, se Rusia nuk ka përmbushur detyrimet e saj, dhe se SHBA ka bërë ...

 • BB: zbutja e pabarazisë çon në uljen e varfërisë

  4 Tetor, 2016

  presidenti-i-bbPresidenti i Bankës Botërore Jim Yong Kim thotë se për të ulur varfërinë globale duhen përpjekje të forta për ta bërë rritjen ekonomike më gjithëpërfshirëse. Thirrja e tij vjen ndërkohë që shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Christine Lagarde paralajmëroi se ekonomia botërore është duke u rritur me një ritëm shumë të ngadaltë. Të dy folën para takimi të kësaj ...

 • Tre profesorë universitetesh amerikane marrin Nobelin në fizikë

  4 Tetor, 2016

  nobel-fizikeTre profesorë universitetesh amerikane kanë fituar Çmimin Nobel në fizikë, për punime që lidhen me disa gjendje të veçanta të lëndës.

  Sipas jurisë së çmimeve Nobel, kërkimet e bëra nga tre shkencëtarë të lindur në Britani, David J. Thouless, F. Duncan Haldane dhe J. Michael Kosterlitz, kanë sjellë një konceptim të ri dhe krejtësisht të papritur për mënyrën e sjelljes ...

 • Yoshinori Ohsumi, fitues i çmimit Nobel në mjekësi

  3 Tetor, 2016

  yoshinori-ohsumiShkencëtari japonez Yoshinori Ohsumi u nderua me çmimin Nobel të mjekësisë për punën e tij në autofagji, shkenca e cila merret me studimin e procesit të degradimit të qelizave dhe riciklimit të elementëve të tyre përbërës.

  “Zbulimet e tij i hapën rrugën kuptimit të rëndësisë themelore të autofagjisë në shumë procese fiziologjike, si përshtatja e trupit ndaj urisë ose reagimi ...

 • Robotët që gatuajnë pica

  3 Tetor, 2016

  pica-robotNjë kompani e re në Silicon Valley të Kalifornisë ka punësuar robotët për të bërë pica. Kjo është një prej firmave të reja që po përdorin teknologjinë për të kryer veprime të përsëritshme. Megjithatë, sipërmarrësit këmbëngulin se njerëzit ende kanë rolin e tyre në këtë proces.

  Një picë duket e shijshme ndërsa kalon në rripin e transportit. Një robot pret ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"